במקום לשמור על העיניים תעסיק את המח!

הרב דוד גטש, ראש הישיבה הקדושה בבאר שבע, משתף אותנו בהדרכה שהוא נותן לתלמידיו הנאלצים לעבור ברחובות שבהם לא שמעו על לבוש צנוע.

העיניים של האדם הם החלונות לנפש. דרכם אפשר לראות מי עומד מולך, אם הוא אדם חיובי או שלילי. אבל העיניים הם גם החלון שדרכו אפשר לפגוע בנפש, לטנף אותה ולמלא אותה במראות לא טובים בלשון המעטה.

 

"לא פעם באים אלי תלמידים, ומתנים בפני את צערם" אומר הרב דוד גטש. "אנחנו גרים בבאר שבע, ואף אחד לא יכול להסתגר בבית או בבית המדרש לאורך ימים ושנים. בסופו של דבר חייבים לצאת החוצה, ובחוץ, איך לומר בעדינות, לא כולם יודעים ומעריכים את צניעות הלבוש".

 

אז מה עושה בחור צעיר שמנסה לשמור את עיניו, ומרגיש שהניסיון הזה קשה מדי ומכביד מדי?

 

"קודם כל אני תמיד אומר, בואו נשמע לעצה של הגאון רבי אליהו מוילנא זכר צדיק לברכה. הגאון מוילנא, המכונה הגר"א, כותב באגרת שלו שכל אחד לפני שיוצא מביתו לרחוב של עיר, כדאי שיתפלל לקדוש ברוך הוא, ויבקש ממנו שישמור עליו, שלא יבוא לפניו מראה שאינו הגון. תפילה היא תמיד דבר טוב, ותמיד היא עושה רושם בשמים.

 

"מעבר לתפילה, יש לנו גם דרך יותר פרקטית להתמודד עם הניסיון. אני מציע לכל אחד שמבקש לשמור על עיניו, שלא יתעסק בזה באובססיביות. כשאתה יוצא לרחוב, רועד מפחד וכל הזמן משנן לעצמך שאתה חייב לשמור על העיניים, באופן אוטומטי אתה הופך את הניסיון לקשה הרבה יותר.

 

"הפתרון היעיל ביותר הוא פשוט להעסיק את הראש. אפשר לחשוב על סיפור, על דבר תורה או אפילו לפתור בעיה במתמטיקה.

 

למעשה העצה הזאת היא עצה שנתן כבר הרמב"ם, שאומר שאין יצר הרע שולט אלא בלב הפנוי מהחכמה. לכן צריך כל אדם להשקיע את מחשבותיו בתורה וכך להציל את עצמו מראיות לא טובות.