לא יכול לשמור שבת!!

מה עושה יהודי שרוצה להתקרב לה׳ יתברך, מנסה לשמור שבת, אבל נכשל פעם אחר פעם? הרב אלחנן כהן משיב.

"אני כבר מיואש" אומר ירון, בן 22 מרמת גן, "אני רוצה להתקרב לה', מנסה להיות יהודי טוב, אבל כבר פעם שלישית שאני מנסה לשמור שבת, ולא מצליח. פה אני מכבה את האור בטעות, שם אני עונה לטלפון, וכל הזמן אני מרגיש את החשק לעשן, עד שבסוף אני נשבר ונופל לחילול שבת. מה עושים? נמאס לי כבר לנסות ולהיכשל…"

הרב אלחנן כהן, מרבני 'אחינו', משיב לשאלה ששואל ירון, וששואלים רבים אחרים.

"מספרים על רב גדול שנסע פעם במונית, והנהג סיפר לו שהוא מנסה לשמור שבת ולא מצליח. קשה לו לקבל על עצמו את כל האיסורים האלו, למרות שהוא מכיר בחשיבות השבת ויודע שיהודי חייב לשמור שבת.

"הרב ענה לאותו נהג מונית, שיתחיל בדברים קטנים. אתה מעשן בשבת, לפחות אל תכבה את הסיגריה כשאתה מסיים לעשן. הרי לכבות סיגריה זה איסור חמור בדיוק כמו להדליק אותה, אז אם להדליק אתה מרגיש צורך עז ולא יכול להתאפק, מה מחייב אותך לכבות אותה? השאר את הסיגריה דלוקה ותן לה להיכבות מעצמה.

"אותו הדבר לגבי השאלה של ירון. כל אחד מאתנו יכול ומסוגל לשמור שבת, וגם מחויב לשמור שבת. אבל אם אתה לא מצליח, אז תתחיל מדברים קטנים, שאותם תשנן לעצמך ותחדיר לעצמך בראש שלא לשכוח.

"יש גם פתרונות טכניים. אפשר להדביק על המתגים ברחבי הבית פתק צבעוני שכתוב עליו 'שבת קודש', מה שיזכיר לך להימנע מללחוץ. עליהם בשבת. אפשר להעביר את הקומקום החשמלי לצד אחר של השיש כדי שתזכור לא להדליק אותו בבוקר כשאתה מתעורר מהשינה ורוצה כוס קפה. את הטלפון אפשר לנתק, ואם יש בבית עוד אנשים שאינם שומרי שבת, אז אולי אפשר לשנות את הצלצול, שיהיה צלצול אחר בשבת, כדי שתזכור לא לענות לטלפון.

"אפשר לתת הרבה מאוד רעיונות, אבל הכל תלוי באדם, ברמה הרוחנית שלו, במידת ההתקרבות שלו לדת והסובבים אותו. לכן מומלץ לכל אחד שישאל רב ומורה דרך, שידריך אותו ויציע לו רעיונות איך להתמודד עם הקשיים הללו.

"והכי חשוב לזכור, שהקדוש ברוך הוא נותן לנו שכר גדול יותר דווקא על המצוות שקשה לנו לקיים ולשמור אותן. כמו שאומרים חז"ל במסכת אבות "לפום צערא אגרא" – כגודל הצער, כך גודל השכר.