הילד הלך לשיעור, האב פנה למשטרה

הרב נועם רדעי, מרבני אחינו, מספר מה קורה כשנער מחליט ללמוד תורה, ויש מי שמנסים למנוע ממנו.

"במהלך שנות פעילותי בארגון 'אחינו', נתקלתי בסיפורים רבים, מהם ניתן ללמוד מוסר השכל", אומר הרב נועם רדעי, מרבני 'אחינו'. "אתה רואה נערים צעירים שעם כח הרצון שוברים מחיצות, מפילים חומות ומוצאים את שאהבה נפשם.

 

"אספר לך סיפור על נער כבן 17 מהדרום, שחשקה נפשו בלימוד התורה. הוא בירר ומצא כי ביישוב בו הוא מתגורר יש מדרשיה לנערים מתחזקים, יצר קשר עם הרבנים במקום, והחל להגיע לשיעור תורה קבוע, כשלאט לאט הוא מתחזק ומתחיל לשמור מצוות.

 

יום אחד מקבל הרב שמוסר את השיעור טלפון נזעם מאביו של הנער: "הבן שלי לא יהיה דתי" אומר האב בתקיפות.

 

"אני אדם שיודע לעמוד על שלו, ואני דורש ממך שלא תאפשר לבן שלי להיכנס לשיעורים שאתה מוסר" הוא אומר לרב. לא נחה דעתו של האב, עד שהודיע לרב חגיגית כי אם לא ישעה לדבריו, ולא יגרש את הנער משיעורי התורה, הרי שהאב יטעים אותו מנחת זרועו.

 

הרב הודאג מעט מאיומיו של האבא הנסער, אך הדגיש כי למרות הכל, הוא לא יגרש את הנער משיעורי התורה: "הדלת של המדרשיה פתוחה לכל אחד. אין אצלנו סלקציה. אם אתה לא רוצה שהבן שלך ישתתף בשיעור, אתה צריך לדבר איתו, ולא איתי" אמר הרב לאבא המאיים.

 

עברו שעות אחדות והטלפון של הרב מצלצל פעם נוספת. הפעם הנער בן ה-17 על הקו: "אבא שלי מגיש נגדך תלונה במשטרה" אמר הנער לרב. "אני התחננתי אליו שלא יעשה את זה אבל הוא מתעקש".

 

בתחנת המשטרה האזינו השוטרים לטענותיו של האבא: "הוא שוטף לילדים את המוח, מסית אותם, מלמדת אותם שטויות וגונב מהם כסף" אמר.

 

השוטר קורא לנער, שואל אותו אם יש שמץ של אמת בדברי אביו, והילד משיב בשלילה מוחלטת: "אני רוצה ללמוד תורה ולקיים מצוות. אני הוא זה שצועד יום יום אל המדרשיה, ומבקש להשתתף בשיעור תורה. הרב לא שטף לי את המח, לא לקח ממני כסף ולא הסית אותי נגד אף אחד. אנחנו רק לומדים תורה, וזה בדיוק מה שאני רוצה לעשות. אם תעצרו את הרב הזה, אני אלך לשיעורי תורה אצל רב אחר. זה לא יעזור לכם ולאבא שלי".

 

השוטרים הביטו זה בזה, ניכרים דברי אמת, חשבו לעצמם והודיעו לאב כי לתלונה שלו אין כל בסיס וכי הם ממליצים לו לבטל אותה.

 

"הנה כי כן" אומר הרב רדעי. "יש כאן ילד בן 17, שאבא שלו התנגד כל כך חזק ללימוד התורה, אבל הרצון שלו ללמוד תורה ניצח. האבא הפנה את הזעם שלו כלפי הרב וכלפי אנשים אחרים, אבל הילד לא נבהל, המשיך לדבוק במטרה ולבסוף נאלץ האבא להשלים עם המציאות, ולקבל את בנו בגרסה המשודרגת והטובה יותר.

 

"כמובן שצריך להיזהר בזהירות רבה שלא לפגוע חלילה בכבוד ההורים. התורה קדושה מצווה עלינו כמה וכמה פעמים לכבד את ההורים ולהתיירא מפניהם. מי שפוגע בהוריו,

 

מדבר אליהם לא יפה ועולב בהם כי הוא רוצה ללמוד תורה, יצא שכרו בהפסדו גדול עוונו מנשוא. היחס צריך להיות מכבד, מוקיר ומעריך, אבל זה לא סותר את זה שאתה יכול לעמוד על שלך באסרטיביות, בעדינות ובאורך רוח.