איך מנצחים את היצר הרע?

הרב הצדיק רבי חזקיהו מישקובסקי מדבר על העזרה שעוזרים לנו משמים במאבקינו נגד היצר הרע.

עומד לו בחור צעיר שמנסה לחזור בתשובה ולהתקרב לקדוש ברוך הוא, ופניו נפולות. קשה, כל כך קשה לחזור בתשובה. היצר הרע לא נח לרגע, התאוות נמצאות ולא הולכות לשום מקום. השכל יודע מה מותר ומה אסור, אבל הלב רוצה לעשות ככל העולה על רוחו.

מה עושים?

הרב הצדיק רבי חזקיהו מישקובסקי, בנאום שנשא בועידת 'אחינו', התייחס לנושא, והזכיר את דבריהם של חכמנו זיכרונם לברכה, הקובעים כי "יצרו של אדם מתגבר עליו בכל יום, ואלמלא הקדוש ברוך הוא עוזרו, אינו יכול לו".

כלומר: לנצח את היצר הרע זה באמת לא דבר אפשרי. לנו, בני האדם, אין כח לנצח את היצר הרע. הוא מלאך חזק וגדול, ואנחנו רק בשר ודם.

אלא מה? אנחנו צריכים להתאמץ. לנסות. להילחם בכל הכח, ואז הקדוש ברוך הוא ברוב רחמיו וחסדיו, עוזר לנו במלחמה, ומעניק לנו את האפשרות לנצח את היצר הרע.

חז"ל נותנים לנו גם 'טיפים' יותר מעשיים, איך נתגבר על היצר הרע.

אם רואה אדם שיצרו מתגבר עליו, יעסוק בתורה. לימוד התורה בכוחו לנצח את היצר הרע. המאור שבתורה, הקדושה שלה, דוחה את טומאת היצר הרע ומעניקה לנו כח במאבק נגדו.

ממשיכים חז"ל: אם ניצחת את היצר הרע, טוב מאוד. אם לא ניצחת, תקרא קריאת שמע. לומר "שמע ישראל", זו סגולה גדולה להתגבר על היצר. אדם קורא את שמע, ומייחד ליבו לאביו שבשמים, שהוא ה' אחד, ומזכיר לעצמו שצריך לאהוב אותו בכל לבבך ובכל נפשך ובכל מאודך, ומכאן קצרה הדרך לנצח את היצר.

ואם לא ניצח את היצר?

אומרים חז"ל: "יזכיר לו יום המיתה". דבר עם היצר הרע שלך, תגיד לו: "אתה יודע שיום אחד אני אמות". יום אחד אני אתייצב בפני בית דין של מעלה, ולהסביר את המעשים שלי. איך אוכל לתרץ את המעשה הזה שאתה, היצר הרע, רוצה שאני יעשה?

לזכור את יום המיתה גם מחזיר אותנו לפרופורציות נכונות. הוא מזכיר לנו שסוף אדם למיתה, ושבסופו של דבר כל אחד מהיצורים החיים על פני האדמה סופו שינפח את נשמתו. אחרי שאדם מת, איזה ערך יש לתאוות שהוא רדף אחריהן? איזה טעם יש לכסף שהוא צבר? להנאות שהוא רצה כל כך, ולפנטזיות שהוא הגשים?

לכל אלו אין ערך השווה אפילו לאמירת מילה אחת של תפילה, ללימוד קצרצר של דבר תורה קטן. כי התורה היא נצחית, והמצוות מקנות לנו חיי נצח בעולם הבא.

מי שחי את הדברים האלו, וזוכר אותם, המלחמה ביצר הרע הופכת עבורו לקלה יותר.