"הלימוד בישיבה הוא מתנה לחיים"

הרב חיים קליגר, מנכ״ל המגזין הפופולרי ׳זמן׳, בכיר בעולם הפרסום ובעל טור בעיתונות הכתובה מספר על הישיבה ועל מה שהיא נתנה לו לחיים.

הרב חיים קליגר נחשב לאחד מאנשי התקשורת המובילים במגזר החרדי. את זמנו הוא מחלק בין ניהול המגזין הפופולרי 'זמן', המוכר מדי חודש רבבות עותקים בכל רחבי הארץ, ובין פעילות חברתית עשירה אותה הוא מבצע לצד רעייתו המוכרת בכינוי 'יעל נבון', מייסדת דף הפייסבוק 'חרדים – נעים להכיר' ופעילה חברתית מוכרת בזכות עצמה.

 

איך אתה מתאר את החוויה שלך כתלמיד ישיבה? מה הרגשת באותה עת, ואיך אתה מרגיש היום כשאתה נזכר בשנים האלaו?

 

הישיבה היא המקום שממנו צמחתי. שם נבנתה האישיות שלי. למדתי בישיבה של החצר החסידית אליה אני משתייך, ישיבת סערט ויזניץ בחיפה. אני רואה בישיבה כור היתוך שבו נוצקו היסודות לאישיות שלי כפי שהיא כיום.

 

לימוד בישיבה זו חוויה מרתקת ומאתגרת כאחד. אתה צריך ללמוד להסתדר עם אנשים שונים ממך. יש עשרות ומאות בחורים נוספים, חלקם במעגל הקרוב, בכיתה שלך, ואחרים במעגל הרחב יותר. אני חושב שישיבה מאתגרת את האישיות של הלומד בה, ומכינה אותו לחיים שלאחריה.

 

כשאני נזכר היום בשנים בהן למדתי בישיבה, עולה בי תחושה נעימה. יש אפילו געגוע למקום הזה ששימש עבורי בית. התנאים הגשמיים היו גרועים, היום בישיבות משקיעים גם בגשמיות, אבל אז המצב היה שונה לחלוטין, ובכל זאת, אנחנו אוהבים להיזכר בשנים האלו, זה רק עשה לנו טוב.

 

האם לדעתך הלימוד בישיבה תרם לך לחיים. אתה היום מנכ"ל טוב יותר, היית פרסומאי טוב יותר כי למדת בישיבה?

 

בראש ובראשונה העושר הלימודי והרוחני שנצבר אצלי בשנות הלימוד בישיבה, הוא נכס לכל החיים. הלימוד בסגנון הישיבתי, לימוד הגמרא, הפלפול והחקירה כל אלו מחדדים את החשיבה ואת הראש. אין ספק שבוגרי ישיבה ניחנים בחשיבה אנליטית גבוהה וטובה יותר, ולכן הם גם מבוקשים בתחומים שונים כמו תחומי ההייטק למשל.

 

בנוסף, ומבחינתי זה חשוב עוד יותר, הרבי שלנו לימד אותנו תמיד את החשיבות שבצד המוסרי של האדם. הוא היה אומר שבתפילת שחרית אנו אומרים "לעולם יהא אדם ירא שמים" ופירש זאת כך, לעולם יהא אדם – קודם תהיה בן אדם, ואחר כך ירא שמים! הצד המוסרי והערכים שספגנו בישיבה עושים אותנו אנשים הגונים והוגנים יותר.

 

צעיר שמתלבט בין ישיבה לתיכון, או בין ישיבה למכללה, מה יש לך לומר לו מהניסיון שלך כדי לסייע לו לקבל החלטה נבונה.

 

תקופת הזוהר של האדם היא בגילאי העשרה ולפעמים גם בשנות העשרים המוקדמות לחייו. אין לו עול ודאגה של פרנסה, של גידול ילדים של אחזקת משפחה. כל הדאגות הללו שטורדות את מנוחתו של האדם לא קיימות בשנים האלו. הראש פנוי ומשוחרר מדאגה. עדיף להקדיש אותו ללימוד התורה. רכישת ידע כללי ולימודי מקצוע אפשר תמיד להשלים בשנים מאוחרות יותר. כשיש את הבסיס של לימוד התורה, התפיסה נהיית טובה יותר, והידע הכללי נרכש מהר יותר וטוב יותר.