ישיבת חנק

הרב שמואל הורביץ מסייר בבתי ספר תורניים, ומדבר עם בני הנוער, תלמידי כיתות ז' וח', שמתלבטים באיזה מסלול להמשיך את חייהם.

 

"רבים מהצעירים הללו מבינים את החשיבות של לימוד התורה. הם יודעים שהקדוש ברוך הוא רוצה מאתנו לימוד תורה. שהוא רוצה שנלמד בישיבות הקדושות, באווירה תורנית, טהורה ונקייה.

 

"אבל מה? הישיבות נראות להם כמו גוש שחור גדול שעומד לחנוק אותם. בישיבה, כך הם חושבים לעצמם, אי אפשר לשחק, אין מוזיקה, האוכל גרוע וכל היום לומדים. כמה אפשר ללמוד?

 

"אבל האמת היא שזה לא כך. נכון שישיבה זה מקום רציני שבאים אליו כדי להתעלות ברוחניות, אבל זה לא בהכרח בא על חשבון הנאות העולם הזה. גם בישיבות הבחורים שמחים ומאושרים, מאזינים למוזיקה, קוראים ספרי מתח, משחקים במשחקים שונים ואפילו יוצאים מדי פעם להתאוורר. יש ישיבות עם משחקיות, עם מגרשים, ויש כאלו שאחת לכמה ימים מוציאות את הבחורים לפעילות במגרש או בפארק נחמד.

 

"תמיד כשאני מדבר עם ילדים שמתלבטים בין ישיבה לתיכון, אני מעביר להם את המסר הבא: מלימוד בישיבה לא תפסידו כלום. תוכלו גם להתקדם מבחינה לימודית, להתפתח רגשית ושכלית, ליהנות מאווירה נחמדה, צחוקים וכייפים עם החברים, חופשות ממושכות בתקופות בין הזמנים, וכל זה באווירה תורנית. בלי פריקת עול והוללות חלילה.

 

"לימוד בתיכון, לעומת זאת, יגרום לכם גם לאיבוד של הרבה מאוד קדושה וטהרה. מערכת החינוך הממלכתית בישראל אינה מותאמת עבור מי שמבקשים להיות יהודים יראי שמים. זאת מציאות. אז אולי תצא עם בגרות, אבל על הדרך תפסיד דברים חשובים הרבה יותר".