אי בודד של יציבות רוחנית בתוך אוקיינוס של ניסיונות

הרב ראובן אביטל, מרבני ׳אחינו׳, מסביר למה הלימוד בישיבה נחוץ לכל מי שרוצה להישאר בן אדם, עם מידות טובות, עם ערכים וערכיות.

נהוראי בן ה-13 מתלבט מאוד. מצד אחד חשקה נפשו בלימוד התורה. הוא רוצה לצאת מבית הספר לישיבה קדושה, לשקוד על לימוד התורה, ולקנות כלים רוחניים שיעמדו לו לאורך ימים.

 

מאידך, אבא ואמא לא אוהבים את הרעיון. הם מעדיפים לראותו פונה לתיכון דתי. הם רוצים שהוא "יגדל בן אדם" כך הם אומרים. שיצא עם תעודת בגרות, ויוכל לאחר מכן ללמוד מקצוע אקדמי מכובד.

 

ההתלבטות אוכלת אותו מבפנים.

 

הרב ראובן אביטל, מרבני 'אחינו', פונה לנהוראי, ומנסה לעזור לו לקבל את ההחלטה הנכונה.

 

"מי שיודע מה זה הקדוש ברוך הוא ומה הוא רוצה מאיתנו, יודע שאין כאן מקום להתלבטות. אנחנו חיילים של הקדוש ברוך הוא. הוא מצווה ואנחנו ממלאים את הפקודות שלו. אין כאן מקום בכלל להסס או להתלבט אם לשמוע בקול ה', או להמרות את פיו.

 

"היום, בעולם המופקר והמתירני, הלימוד בישיבה אינו פריבילגיה השמורה רק למי שרוצה להיות רב גדול. אפילו אם אתה רוצה להיות עורך דין דתי, אתה צריך ללמוד בישיבה, כי אחרת אולי תהיה עורך דין, אבל ספק גדול אם תהיה דתי.

 

"העולם היום מלא בפיתויים. הטכנולוגיה המתקדמת לצד המתירנות ההולכת וגדלה, הפכו את האנשים ליצורים שפלים הרודפים יומם ולילה אחר תאוותיהם.

 

"הרמב"ם אומר שכל אחד צריך לגור במקום של תורה, במקום שבו אנשים מקיימים אורח חיים יהודי, כי גם בלי לרצות אנחנו לומדים מהשכנים ומהחברים שלנו. אם יהודי אינו מוצא מקום מגורים ראוי, אומר הרמב"ם, הוא חייב לעזוב את העיר וללכת לגור במדבר. שם אולי לא ילמד דברים טובים מהשכנים, כי לא יהיו לו שכנים, אבל גם לא ילמד דברים רעים.

 

     

"על דברי הרמב"ם האלו, אומר החזון אי"ש, (רבי אברהם ישעיהו קרליץ, מגדולי הפוסקים בדורות האחרונים), שבימים אלו, הישיבה היא המדבר הזה. היא המקום שאליו אפשר לברוח מהעולם המלא בתאוות ובניסיונות קשים כל כך.

 

"אז כשעל הכף עומד רצון ה', מול שיקולים של עולם הזה, אנחנו צריכים להיות מאוד ברורים וחדים לגבי מה מבין השניים צריך להכריע את הכף.

 

"אבל למעשה, ההתלבטות בכלל לא צריכה להתקיים מלכתחילה. שהרי נתונים רשמיים של משרד החינוך מלמדים על כך שרק 44 אחוזים מבוגרי התיכונים מוציאים תעודת בגרות. 56 אחוזים יוצאים בלי בגרות.

 

"לעומת זאת, תלמידי ישיבות שבאים לעשות השלמת בגרויות בגיל 20, או 22, נהנים מאחוזי הצלחה מלאים. כולם מוציאים בגרות. אז למה לך לשרוף שנים של לימודים על תעודה שאולי לא תקבל בכלל, במקום ללמוד בישיבה, לגדול בנאדם, ועל הדרך להפוך לאדם חכם יותר, עם ראש פתוח יותר ועם יכולת ללמוד לתעודת בגרות בקלות רבה יותר?..

 

"אחרי כל הדברים האלו" מוסיף הרב ראובן, "חייבים להדגיש, מצוות כיבוד הורים היא מצווה חשובה מאוד, וצריך הרבה מאוד זהירות כשההורים רוצים משהו אחר. הניסיון מראה שאם עובדים נכון, ההורים תמיד משתכנעים ומגיעים למסקנה שאכן טובת הילד, וגם טובתם היא שהילד שלהם ילמד בישיבה ולא בתיכון. כך הוא יגדל יהודי טוב, שמכבד את ההורים. כך הוא יגדל בנאדם, עם מידות טובות, עם ערכים ועם אישיות ערכית".