ד"ר אלי בן אליעזר: לימוד הגמרא שינה את חיי!

החוקר שאחראי על טיפוח מוחות העתיד של מדינת ישראל גילה את הגמרא ולא מסוגל להתנתק

ד"ר אלי בן-אליעזר הוא חוקר מוערך, מחנך בעל שם והאיש שאחראי על איתור והכשרת אליטת הכישרונות של מדינת ישראל, אלפיים התלמידים המצטיינים במדינה מגיעים מדי שנה לפתחו, הוא ממיין אותם, בורר את מאתיים המוחות הכי מבריקים בארץ, ומעביר אותם מסלול הכשרה מפרך שיוביל בודדים מהם היישר אל פרס הנובל. בין לבין הוא מכיר להם את הגמרא.

 

הוא ד"ר מפורסם שעמד בראש פרויקטים מובילים בתחום המדע, החינוך ועוד. גם היום, כשהוא מתקרב לגיל שישים וחמש, הוא עדיין עומד בראש הפרויקט החינוכי היוקרתי ביותר שפועל כיום במדינת ישראל.

 

הפרויקט שנקרא 'מדעני וממציאי העתיד', מיועד במילים פשוטות לדאוג למשאב הכי יקר של מדינת ישראל: מוחותיהם של אנשי העתיד. הפרויקט הזה הוא האחראי לכך שצעירים ישראלים ניצבים היום בחזית המדע העולמי וזוכים בתחרות אחרי תחרות, ובאופן כללי לכך שבדור הבא יישארו מספיק ישראלים שיוכלו לזכות בפרסי נובל. ועם המידע הזה בראש נכנסנו לביתו שממוקם בליבה של העיר ללא הפסקה – והוכינו בתדהמה.

 

שני המדפים שניצבים בסלון ביתו ומאכלסים שבעים ושלושה כרכים של תלמוד בבלי מבואר, שונים כל כך מהאוירה מסביב. ולמרות שידענו שאנחנו עומדים לפגוש אדם שהפך לדבוק ומסור ללימוד הגמרא, עדיין הופתענו. הוא זוכר היטב את היום ההוא, לפני פחות משלוש שנים, שבו נכנס בסערה לבית הכנסת הגדול של כפר חב"ד, ולתדהמתו גילה כי החוברת שממנה נהג ללמוד גמרא באופן קבוע, לא הייתה על השולחנות בכניסה.

 

"לכל אדם יש איזה שלב בחיים שבו הוא מרגיש לפתע שהוא הגיע לסוף הכביש", הוא אומר, "שאין לו לאן להמשיך. זה בדיוק מה שקרה לי בבוקר ההוא, כשנכנסתי לבית הכנסת וחיפשתי את חוברת הלימוד הקבועה שממנה הייתי לומד. כשניסיתי לשאול את יושבי בית הכנסת לאן נעלמה החוברת, הם אמרו לי שהשבוע היא לא יצאה בגלל בעיות תקציביות.

 

באותו רגע חשבתי שחרב עלי עולמי. איך אלמד השבוע את הדף היומי?" המילים האלו, שיוצאות מפיו של אחד האנשים המוערכים והמבוקשים ביותר בעולם המדע הישראלי, לא מובנות מאליהן. אבל את בן-אליעזר, התגובות הנדהמות בכלל לא מעניינות. "שאלתי את אחד המתפללים איפה אני יכול להשיג את הדף היומי".

 

הוא ממשיך בתיאור היום ההוא, "והוא אמר לי שאני יכול פשוט לרכוש סט של תלמוד בבלי, בכל חנות בבני ברק או בירושלים. מיהרתי לנסוע לבני ברק, נכנסתי לחנות ספרים גדולה במרכז העיר, ורכשתי בבת אחת את כל הכרכים של 'ש"ס שוטנשטיין'. מאז, אני חייב להודות, החיים שלי השתנו".