התפילה שהצילה

הרב יוסי ברכץ מרבני ׳אחינו׳ משתף אותנו עם סיפור מרגש על תפילה אקראית על קברה של אם, וסיפור ההצלה של בנה שכמעט נשר מעולם הישיבות.

"היה זה יום בני ברקי שגרתי" מספר הרב יוסי ברכץ סיפור שהיה מעורב בו, ושהסתיים באורח פלא של ממש. "צעדתי יחד עם עוד תשעה אברכים מהכולל בבית הקברות של בני ברק. ניצלנו את הפסקת הצהרים כדי לעלות לקברו של יהודי שנפטר ובאותו היום היתה האזכרה שלו. 

 

"משום מה לא הצלחנו למצוא את המצבה המבוקשת. חיפשנו בכל הסביבה ולפתע נחו עיני על מצבת קברה של אשה צעירה שנפטרה תקופה קצרה קודם לכן. התמוטטה בביתה ונפטרה לבית עולמה.

 

 הכרתי את בנה של האשה הזאת, בחור צעיר שהתקשה מאוד להסתדר במסגרת הישיבתית, במיוחד לאחר מות אמו והאבל הכבד שירד על המשפחה. עזרתי לבנה לעבור לישיבה שחשבתי שתתאים לו יותר, וכעת, כשראיתי את קברה של אמו ביקשתי מחברי שיעמדו איתי לאמירת פרקי תהילים וקדיש על קברה של האם, בתפילה להצלחת בנה בישיבה. המשכנו הלאה, מצאנו מיד את הקבר שמלכתחילה חיפשנו אותו, התפללנו ושבנו לכולל.

 

"אך דרכו רגלי על מפתן בית המדרש והטלפון שבכיסי צלצל. על הצג ראיתי שמאן דהו מתקשר אלי ממספר חסום, ואני זוכר שאפילו התלבטתי אם לענות לו או לא, כי בדרך כלל אני לא עונה לשיחות לא מזוהות. משום מה חרגתי ממנהגי ועניתי לטלפון.

 

"על הקו היה ישראל. בנה של אותה אשה שרק לפני דקות אחדות התפללנו על קברה. הייתי בהלם. "הפתעתי אותי לגמרי" אמרתי לו, וביקשתי שקודם יספר לי למה הוא מתקשר אלי ורק אחר כך אספר לו למה הופתעתי כל כך.

 

"ישראל סיפר לי שבימים האחרונים הוא מרגיש שעולם הישיבות גורם לו לתחושת חנק. הוא לא מצליח לעמוד במסגרת הזאת, ולאחר התלבטויות רבות הוא החליט באופן סופי לעזוב את הישיבה לחפש לעצמו עבודה. רק בגלל שאני הייתי זה שהכניס אותו מלכתחילה לישיבה החדשה שלו, הוא החליט שזה לא יפה ככה לזלזל בי, ולכן הוא מעדכן אותי שהוא עוזב את הישיבה, ומודה לי על כך שהתאמצתי בשבילו.

 

"אמרתי לו שהרגע חזרתי מבית הקברות, שם התפללתי על קברה של אמא שלו עם מניין אברכים. "זה לא סתם שאתה מתקשר אלי ושבדיוק מצאתי את הקבר של אמא שלך במקרה כביכול. יש כוונה כוונת מכוון, הקב"ה מנהל את העניינים ככה, ונראה שאני עדיין יכול לעזור לך. בוא נפגש הערב, נדבר על זה ונראה מה אפשר לעשות" אמרתי.

 

"בערב ישבנו על כוס קפה. הוא סיפר לי כמה קשה לו, ואני ניסיתי לעודד אותו. לפתע הבליח במוחי רעיון: "נזכרתי בישיבה בחוץ לארץ, במדינה שממנה ההורים שלך הגיעו לארץ. אני חושב שאתה תוכל להשתלב שם בקלות, זה גם יותר מתאים לסגנון שלך, גם מעניין, באווירה חדשה ומעניינת.

 

"הבחור התלהב" מספר הרב ברכץ. "באותו מעמד הוא צלצל לאביו שנתן לו אישור מיידי והוסיף שהישיבה הזאת הוקמה למעשה על פי חזונה של אמו שנפטרה לא מכבר. "גרנו באותה עיר" מספר האב לבנו,

 

"ואמא היתה המזכירה של רב העיר. במשך שנים היא אמרה לו שאם בעיר אין ישיבה, אז אי אפשר לכנות את הרב שלה כרב עיר אמיתי. הוא חייב לפתוח ישיבה. אחרי שנים של שכנועים מצדה, הרב אכן החליט להקים ישיבה, ובדיוק אנחנו עשינו עלייה ובאנו לגור בארץ הקודש.

 

"שיחת טלפון קצרה ביני ובין הרב של אותה עיר הסתיימה בהסכמה מלאה שלו לקבל את הבחור לישיבתו באופן מיידי, וימים אחדים לאחר מכן כבר ליווינו אותו לשדה התעופה, משם המריא לדרכו החדשה. הד"שים שקיבלנו היו חמים ונלהבים. הבחור פשוט מצא את עצמו, והתחיל לפרוח ולהתעלות בתורה.

 

הרב ברכץ מסיים את הסיפור עם מסר של השגחה פרטית:

"תראה איך שהקדוש ברוך הוא מנהל את העולם. האמא, שנים לפני כן, הכינה את הקרקע והיתה הכח המניע שהביא להקמת הישיבה שהצילה את בנה. בדיוק באותו יום שבו הבן שלה החליט לנטוש את עולם הישיבות, נקלעתי לבית הקברות עם מניין אברכים, ולא מצאנו את הקבר שחיפשנו, עד שנתקלנו בקברה של האם,

 

רק כדי שנוכל להתפלל ולזכות לסיעתא דשמיא מיוחדת שבזכותה ניצל הבחור ונשאר בישיבה. צא וראה כמה גדול כוחה של תפילה, וכמה המעשים הטובים שאנחנו עושים היום, יעמדו לנו ולזרעינו בעוד שנים רבות".