הדרך הנכונה להצליח בעולם הישיבות

לפני שנכנסים ללמוד בישיבה, צריך לוודא שהרמה הלימודית מתאימה, ושהתלמיד מודע לקראת מה הוא צועד. הרב יהודה פריזנד, מרבני ׳אחינו׳, מספר.

הם ישבו אצלי בישיבה, זוג הורים ובנם בן ה-13, וביקשו להכניס אותו ללמוד בישיבה. ליד הדלת עמדה המזוודה, עמוסה בבגדים, דברי מאכל וממתקים. מבחינתם, הילד הגיע כדי להישאר כאן, ולחזור הביתה רק בסוף השבוע.

 

האמא חבשה כיסוי ראש, אך אביו של הנער לא טרח לחבוש כיפה. בעיניו כל ההרפתקה הזאת של הלימוד בישיבה מיותרת, הוא היה מעדיף לראות את בנו צועד בתלם כמו כולם, הולך לתיכון, עושה צבא ועובר ללימודים אקדמאים באוניברסיטה.

 

במהלך השיחה התגלעו לא פעם וויכוחים שהתנהלו בשפה הרוסית. האבא ניסה להניא את רעייתו מההחלטה, אבל היא מתעקשת. הבן שלה ילמד בישיבה ויהיה גדול בתורה.

 

עמדתי על ידיעותיו של הילד, והבנתי שלפני נער שאין בינו ובין העולם התורני הרבה מן המשותף. הוא בא מבית ספר חילוני, והישיבה שלנו עובדת עם נערים שבאים מרקע תורני כזה או אחר. לא עם כאלו שמגיעים בלי שום הכנה מוקדמת.

 

הסברתי להורים שהילד לא מתאים לישיבה שלנו, ושלפחות בשלב הראשון אנחנו צריכים לשלוח אותו לישיבה יותר קלילה, שמתאימה לילדים שבאים מרקע שאינו תורני.

 

האמא נטתה להסכים, אבל דווקא האבא עבר לצד השני "בשום אופן. הבן שלי לא ילמד בישיבה חלשה. אם הוא הולך לישיבה, אני רוצה שהוא ילמד בישיבה הכי טובה. מכאן הוא ימשיך לישיבת פוניבז'. אם הוא לא יהיה רופא או שופט, לפחות שיהיה רב גדול".

 

הסברתי לאב שהילד יוכל להיות גדול בתורה רק אם הוא יתחיל מישיבה ברמה שמתאימה לו. אם תכניס אותו באופן מיידי לתוך בית מדרש מלא בתלמידים שעוברים אותו בכמה וכמה רמות, ואורח חיים על פי ההלכה שאינו מוכר לו כל כך, הוא לא יחזיק מעמד אפילו שבוע.

 

הצעתי להם שאני אקח אותם מיד לישיבה אחרת, אבל האבא קצת התעצל ואמר שאין לו כח ושהוא צריך לחשוב על זה. במקביל יצרתי קשר עם פעיל 'אחינו' שעובד בישיבה מתאימה לבחור, והלה שמר על קשר עם ההורים, עד שלבסוף בא לביתם שבדרום הארץ, שוחח עימם וקיבל את הסכמתם לשלוח את בנם לישיבה בה הוא עובד.

 

חודשיים אחר כך קיבלתי טלפון נרגש מהאמא. "הצלת את המשפחה שלנו" היא אומרת לי. "לא רק שהבן שלי פורח בישיבה ומוצא טעם מתוק בלימוד התורה, אלא שלראשונה אני מזהה אצל בעלי שינוי חיובי. הוא מתחיל להתקרב לדת אחרי שנים שאני ניסיתי לדבר איתו על כך ולא הצלחתי. הוא רואה את הילד שמח ומאושר, הוא רואה אותו הופך לתלמיד חכם, וזה ממלא אותו בגאווה אבהית יהודית. פתאום הקידוש בשבת כבר לא זר לו, ואפילו כיפה יכולה לעלות על ראשו מדי פעם".

 

את הסיפור הזה מספר הרב יהודה פריזנד, ר"מ בישיבה לצעירים במודיעין עילית ומרבני 'אחינו'. "המסר הוא שכל אחד צריך לדבוק במטרה וללכת עד הסוף, אבל לעשות את זה בחכמה. תראו את האמא האמיצה הזאת שהלכה נגד הזרם, ניצחה את בעלה ואת העולם כולו, ובכל זאת, ברגע שהבינה שהדרך להצליח היא דרך הישיבה הפחות טובה כביכול, היא לא היססה והסכימה.

 

זאת הישיבה הטובה ביותר, עבור הבן שלה ועבור רבים אחרים. אני רואה את הנחישות של הבחור, ובטוח שגם חזונו של האב יתגשם, ויום אחד הבחור הזה עוד ילמד בישיבת פוניבז' ויהיה גדול בתורה.