געגועים ללימוד בישיבה

איש התקשורת חנוך דאום מספר על הכמיהה העזה שלו לימים שבהם חבש את ספסלי הישיבה והיה עסוק מבוקר עד ערב בלימוד התורה: ״האושר היה אמיתי״.

חנוך דאום, הקדיש את טורו הקבוע במוסף 'שבעה ימים' של ידיעות אחרונות ללימוד התורה בישיבה, ושיתף את הקוראים בטעמו המתוק של הלימוד בישיבה.

 

"בימים הטובים וברגעים היפים של הלימוד היינו שוקעים בשקלא וטריא התלמודי" כותב דאום, "ומרגישים כמו אותם אמוראים בבבל. היינו מלאי עונג וחשנו באור יקרות, הרגשנו את התורה מחממת את ליבנו באמת, ולהרגשה הזאת שלא אצליח לחוש לעולם, אני כמה.

 

"המתיקות הזאת בלב, הגאווה שחשתי שלמדתי טוב, וההרגשה שאני יושב ומתפלפל בדברי אלוקים חיים, וכל זה איננו עוד. רק זיכרון נותר, זיכרון וגעגוע".

 

"כאשר אני נזכר בתלאות ההליכה מישיבת מרכז הרב לכותל בליל שבועות ובתפילה הארוכה שעברה עלינו בכיסאות פלסטיק או על הרצפה ברחבת הכותל, כשאני נזכר בדרך חזרה מהישיבה, הליכה מהרובע עד התחנה המרכזית כ-55 דקות של צעידה, אני מבין שיש דבר שאני לא זוכר שקיטרנו, איש לא הכריח אותנו ללמוד כל הלילה, איש לא הכריח אותנו לצעוד רגלית, עשינו זאת במין חדוות נעורים.

 

"איך הייתי גאה בעצמי שהבנתי לראשונה את העניין ב'חפצא' ו'גברא', לא הבנתי מה חשוב בו אבל קלטתי שזה דרך למדנית להבחין בין שתי סוגי מצוות, האם הדין חל על החפץ על או האדם. בישיבה שאלנו מה הנפק"מ, מה היכי תימצי, או מאי הווא אמינא (מה לעזאזל חשבת) או אין הכי נמי (אדרבא, יותר טוב).

 

"התלמוד הבבלי מלא סוגיות קסומות לצד דיאולגים משפטיים קשים להבנה. בתקופות מסוימות אהבתי אותן מאוד, אבל דבר משמעותי שאני זוכר ויש לי געגוע הוא המתיקות של הלימוד.

 

 יכולתי להפיק עונג ושמחה רבה מעצם הלימוד, זה דבר מדהים את העונג הזה לא הרגשתי בשום מקום אחר. לא בלימודים או בקריאה שבחרתי ללמוד ולא בשום מפגש עם שום טקסטים,

 

לא אוכל להכחיש את העונג המתוק שהרגשתי בסדר בוקר עם החבורתא לא הצלחתי לשחזר מאז, את תחושת הסיפוק והחדווה שבה הייתי מתווכח עם חבר על הדרכים להבין מחלוקת בבא קמא להמשיך את הויכווח בדרך לארוחת צהרים לא חשתי בשנית , אמנם לא היה בזה ערך אקדמי אך האושר היה אמיתי".