לימוד התורה הופך את המלחמה ביצר לאפשרית

הרב ישראל דחבש מרבני ׳אחינו׳ משיב לשאלה שרבים שואלים: איך אפשר להתגבר על היצר הרע ועל התאוות שהוא מציע לנו?

הפיתוי הוא שורש על הרע. את זה יודע כל אדם שמבקש להיות ירא שמים, ולקיים את רצון ה'. המח מבין מה מותר ומה אסור, אבל העיניים רואות והלב חומד. אנשים רבים עומדים בפני פיתויים גדולים ומרגישים חסרי אונים. איך נוכל להתגבר על היצר הרע? מאיפה נשאב כוחות נפש עצומים כל כך כדי לעמוד על המשמר יום יום ושעה שעה, בלי להיכנס חלילה למצב של ירידה שהדרך ממנה בחזרה תהיה קשה ומסובכת?

 

את השאלה הזו הצגנו בפני הרב ישראל דחבש, מרבני 'אחינו', שליווה מאות אנשים בדרך התשובה. הרב דחבש ראה אותם כשהם עוד היו שקועים במ"ט שערי תאווה, מרוחקים מאוד מאורח החיים השמרני. אף אחד מהם לא האמין שיום אחד הוא יוכל להתגבר על פיתויים פעם אחר פעם. רבים מהם הרגישו חסרי אונים אל מול היצר, ובכל זאת, כעבור תקופה הרגישו אחרת לגמרי. היוצרות התהפכו והם הרגישו חזקים ואיתנים אל מול פיתויי ההבל שאין בהם ממש.

 

"מי שרוצה להתגבר על היצר הרע, חייב להתחבר לשיעורי תורה" אומר הרב דחבש. "אין דבר כזה להתגבר על היצר בלי ללמוד תורה. מי שמתמיד ומשתתף בשיעורי תורה יראה פלאים. בדיוק עכשיו יצאנו עם פרויקט בכל המדרשיות ל 'אחינו' בכל רחבי הארץ, אברכים לומדים עם בחור חילוני או מסורתי, עמוד גמרא ביום. בסוף חודש יש להם מבחן על עשרה דפי גמרא. זה מעיף אותם למעלה, נותן להם כוחות אדירים. זה מקשר אותם ללימוד, מחבר אותם לתורה ונותן להם כוחות לםמלחמה נגד היצר.

 

"יש לי רכב הכי משוכלל בעולם, ואני רוצה לנסוע בו. אם אני לא אתדלק, עם כל הרצון להגיע אל היעד, ועם כל הכיסופים שיש לי להגיע לקריית שמונה, בלי דלק הרכב לא יזוז.

"לאדם יש כיסופים לה' יתברך. הוא הגיע למסקנה שמשה אמת ותורתו אמת, ושה' הוא המלך שלנו ואנחנו צריכים לשמוע בקולו. הרצון קיים, הכיסופים נמצאים כאן, אבל אם לא תדלק את הרכב הוא לא יניע. הדלק זה לימוד התורה.

 

"מי שמתחבר ללימוד תורה, יכול להתחיל לזוז בדרך העולה בית א-ל. מי שמתקשר לתלמיד חכם, מספר לו מה עובר עליו, מה קשה לו לא נוח לו, חי איתו את חיי היום יום ומספר לו כל דבר, זוכה להארה מיוחדת".

 

הרב דחבש מוסיף כי נוסף על לימוד התורה, מומלץ מאוד לכל אחד לעשות לעצמו רב. למצוא תלמיד חכם שיש לו היכרות עם העולם הזה של החוזרים בתשובה, וליצור איתו קשר אישי וקבוע:

 

"ברגע שיש לך קשר עם תלמיד חכם, מעין רב צמוד כזה שתמיד נמצא שם בשבילך, אתה פותר לעצמך הרבה בעיות. אתה מספר לו שיש לך אירוע משפחתי, אתה חייב להופיע באירוע אבל אתה חושש שיוצבו בפניך פיתויים, שתצטרך לעמוד למבחן שעלול להיות גדול מכוחותיך. ברגע שסיפרת את זה לתלמיד חכם שמכיר אותך ואת הרקע שלך, הורדת מעצמך חצי מהעול. אתה מקבל ממנו עצות. לפעמים הוא פותח לך את העיניים ומראה לך שבעצם הניסון הזה שאתה כל כך מפחד ממנו הוא בכלל לא ניסיון, זה סתם דמיון שהיצר מכניס אותנו לתוכו.

 

"אבל כדי לצאת מהדמיון הזה אי אפשר לעבור את הדרך הזאת לבד. היצר מבלבל אותנו, הופך אותנו במקרים רבים לעיוורים. כשאנחנו מתייעצים עם תלמיד חכם ושופכים בפניו את הלב, הוא מרים אותנו, מראה לנו את הדרך הנכונה.

 

"כתוב רשעים מלאים חרטות כרימון. כל עבירה שהרשע עושה, הוא מתחרט עליה, למה עשיתי למה נכשלתי.

 

"סיפר לי שחקן כדורגל, כל פעם שהוא הולך לאימון בשבת והיו חוזרים באוטובוס כל הקבוצה, היה יושב ובוכה כל הדרך, למה הוא מחלל שבת. אמרתי לו תפסיק, אלם תחלל שבת ואל תבכה על כך. אמר לי אני לא יכול. אתה יודע איזה עתיד יש לי? איזה שחקן מוצלח אני? אני הגאווה של בית הספר. כולם מחכים שאני יביא להם כבוד, אני יאכזב אותם? מצד שני כואב לי שאני מחלל שבת. נותן את ידי על פני ובוכה כל הדרך.

 

"אמרתי לו תבוא לשיעור תורה. עשיתי לו שיעור במיוחד אתו. ישבנו שנינו יחד ועשינו לימוד של אש, למדנו מכל הלב, עם כל ההתלהבות. הבחור לאט לאט קיבל כוחות וראה שהוא כן מסוגל, נתתי לו הרבה חיזוקים עד שהוא אמר לקבוצה שהוא יפסיק לשחק בשבת, ושאם הם רוצים להמשיך להתאמן בשבת, הוא יאלץ לעזוב את הקבוצה. אלא מה, התברר שבגלל שהוא היה שחקן כל כך טוב, הם קיבלו את התנאי שלו והפסיקו לעשות אימונים בשבת. חיזקנו אותו עוד ועוד, ולבסוף ב"ה כל כך התחזק, בגלל שהיה מתמיד בלימוד התורה הקדושה. בסוף הוא עזב את הקבוצה, והקים משפחה לתפארת. היום הוא חרדי לגמרי, וב"ה באחרונה נולד לו בנו בכורו.

 

"ב"ה. ישתבח שמו לעד. אני מדבר אתו הרבה, הוא מאושר ושמח. כל הזמן אנחנו בקשר טלפוני. וזה לא שאני פתחתי לו את העיניים והראיתי לו את האמת. הוא הרי ידע את האמת גם קודם, אבל לימוד התורה הרים אותו, נתן לו כח להתמודד עם הניסיונות הקשים והביא אותו לחיים טובים יותר ונכונים יותר".