צבי יחזקאלי: "התורה היא הקוד הגנטי של החיים"

העיתונאי המפורסם צבי יחזקאלי מדבר על האמת הנצחית של התורה: ״כל דבר מבלעדי התורה הוא לא נצחי״. על החיים בצל היהדות: ״עד שלא חזרתי בתשובה לא התחתנתי כי חבל על הקריירה״. ועל העתיד של הילדים שלו: ״כשהבן שלי יגיע לגיל המתאים, וודאי שאשלח אותו ללמוד בישיבה״.

צבי יחזקאלי היה צעיר חילוני מן השורה. הוא גדל בירושלים, עשה צבא, המשיך בשב"כ ובמקביל למד תקשורת, עבד ככתב בגלי צה"ל, בערוץ הראשון ולמד באוניברסיטה העברית. כיום נחשב יחזקאלי לאחד מבכירי הכתבים בערוץ 10, בו הוא מכסה את העולם הערבי על שלל מדינותיו, פלגיו וזרמיו. צבי יחזקאלי מגיש גם תוכנית 'נקודה טובה' בערוץ 20, ומרצה בפני פורומים שונים ומגוונים.

 

איך אתה מתאר את המסע הזה של ישראלי טיפוסי מהדרך אל פסגת ההצלחה והמעבר לעולם התשובה?

"פעמים רבות אדם לא יודע כמה הוא קרוב אל האמת. אתה גדל במקום מסוים, נותנים לך חינוך טוב, אתה מרוצה מעצמך ונמצא על הדרך הנכונה או לפחות הדרך שנראית לך נכונה. כשאתה שומע על יהדות, על התורה, על הצורך לציית למצוות התורה ולשמוע בקול ה', זה נראה לך רחוק. רק מי שנתנו לו לטעום מהתורה הקדושה, יודע מה הוא הפסיד.

 

"לפעמים אדם עובר מהלך חיים שלם כדי להבין את זה. מי שחשפו אותו לתורה ולאורח החיים היהודי, הוא זכה, כי בסופו של דבר רק התורה היא מה שחשוב. התורה היא הדנ"א של החיים, כל דבר מלבדה הוא לא נצחי, אין לו טעם, אין לו יכולת להישאר בלב.

 

אבל לא תמיד מי שחושפים אותו לתורה מגיב כמוך. לא כל אחד יש לו את הכח לנטוש הכל ולצאת לדרך ארוכה ופתלתלה בדרך אל חיי האמת.

"אני מבין מאוד את הצעירים שרואים את ההסתרה שבתוך ההסתרה. שהתורה נראית להם רחוקה מאוד, ושהם מרגישים שעם כל הרצון הטוב הם אף פעם לא יוכלו להתחבר לתורה. הם מרגישים שאף פעם הם לא יוכלו לדבר עם ה' ולהרגיש קרובים אליו. אבל דברים אמיתיים דורשים קצת יגיעה ומאמץ. אדם צריך רק לפשפש בכיסו ולמצוא שהאמת נמצאת אצלו כבר זמן רב, אלא שהוא לא היה ער לכך.

 

"את זה אני אומר אחרי שכל החיים שלי חיפשתי וחקרתי דברים, הייתי בהרבה מקומות, זכיתי להצליח לא מעט, אבל תמיד המשכתי לחפש עד שהגעתי לתובנה הזאת.

 

אם נחזיר אותך אחורה בגלגל הזמן, ואתה עכשיו שוב צעיר בן 16. אתה עוזב את התיכון ונכנס ללמוד בישיבה?

"בוודאי".

 

ואת הילדים שלך? גם אותם תשלח ללמוד בישיבה?

הבן הגדול שלי בן ארבע היום, אז הישיבה נראית כמו חלום רחוק. אבל אין ספק שזה העתיד שלו אנחנו מצפים. בעז"ה יגדל הילד ויהפוך לנער ויצטרף לישיבה קדושה כדי לעסוק בתורה ולקיים את מצוותיה.

 

הילד הגדול בן 4? אתה לא נראה כל כך צעיר…

"בזמן שהייתי בעולם ההוא, להתחתן לא היה חלק מהדברים שהרגשת צורך לעשות. זה יכול לפגוע בקריירה ובכלל למה להתמסד ולהגביל את עצמך… רק אחרי שחזרתי בתשובה הבנתי שאני הפסדתי את העיקר בחיים, שבמקום להקים משפחה ולהעמיד דורות נוספים בחרתי להתעסק בטפל. התחתנתי בגיל 38, וזה אחד הרווחים הגדולים שהרווחתי מזה שחזרתי בתשובה.

 

אבל מאיפה האומץ הזה? צעירים רבים רוצים לחזור בתשובה אבל זה לא נעים להופיע פתאום עם כיפה וציצית. יש חברים, יש משפחה, עבודה. ממה עושים כדי להתגבר על זה?

"אני מציע שכל אחד יקשיב לקולות שבתוך עצמו. כל אחד יקשיב מאיפה באה ההתנגדות, ומאיפה באים החלומות שלו. בדרך כלל אנחנו נגלה שאדם מקבל את הסביבה שלו בהכנעה או שהוא מורד בדווקא והולך נגד הזרם.

 

"לפעמים הדרך היא אישית ופרטית, אבל המשותף זה דרך שבאה בעבודה. אדם נמדד איך הוא מתקדם ביחס לעצמו. דווקא לבעל תשובה זה הכי מרתק והכי מעניין זה לעשות עבודת המידות, יש בזה אתגר. הרי אנשים אוהבים אתגרים, רוצים לנסוע למקומות הכי רחוקים אפשר, באוניברסיטה הם רוצים להתבלט, בספורט אנשים רוצים להיות מספר 1 בקפיצה לרוחק, בשחייה או בכל ענפי הספורט האחרים. קח לעצמך אתגר, לעבוד על המידות.

 

"מי שמבין אם החיים ומבין מה המשחק האמיתי בחיים, יודע שהעיקר זה המידות ודרך התורה. בסוף כולם יגיעו לשם, השאלה כמה זמן הם יבזבזו עד אז.

 

"רבי נחמן אומר שמטבע אחד יכול להסתיר את השמש. אנחנו צריכים פשוט לבדוק את זה ככה. לראות מה המטבע או המטבעות שמסתירים מאתנו את אור התורה, ולטפל בהם. בסופו של דבר הדרך היא העניין בסיפור הזה, ולא רק ההגעה אל היעד.

 

לעבור מאורח חיים מתירני ומערבי לסגנון דתי ושמרני, זה לא היה לך קשה?

"ברור שהיה קשה. לאדם שלא היה רגיל להתפלל קשה מאוד להתפלל שלוש תפילות ביום. מי שלא הכיר את השבת, מי שלא היה כפוף לחוקים, זה קשה. אבל זה בסדר שקשה. צריך לבדוק את הרווח מול המחיר שאתה משלם, ולראות שלמרות הקושי הרווח שווה הרבה יותר. אתה נהיה מחובר לבורא עולם, אתה הופך לחלק ממערכת שכולה השגחה פרטית, וכולה טוב. נכון, זה קשה, אבל דברים טובים נקנים בקושי.

 

יש לך טיפ לחוזרים בתשובה שנמצאים בתחילת הדרך?

בהחלט. אני חושב שנושא הכי חשוב לחוזרים בתשובה בתחילת דרכם זה לדעת לאזן. צריך לדעת עם מה חייבים להתקדם מהר וללכת עד הסוף, ובאילו נושאים צריך להתקדם לאט לאט, צעד אחר צעד.

 

מילותיו האחרונות של רבי נחמן מברסלב זצ"ל היו 'פאוואלע פאוואלע' – "לאט לאט". צריך למצוא את דרך הזהב ולא למהר במקום שבו צריך להאט.

 

לשמור שבת – מיד. לא לחכות אפילו שבת אחת כי אז אתה עובר על איסורי תורה חלילה ומחלל את השבת. כך גם בנושאים רבים אחרים. אבל בנושא של צניעות בבית, חינוך הילדים היחס להלכה בהנהגת הבית, אלו דברים שצריך ללכת איתם בעדינות ובקצב איטי. לתת לאנשים זמן להתרגל לשינוי, לדבר אל הלב ולא להנחית עליהם פקודות. חוזרים בתשובה רבים מתרגשים מהאמת שהם גילו ומתקדמים איתה מהר מדי. צריך הרבה הדרכה והרבה סבלנות כדי לדעת מתי יש להתקדם במלוא המרץ ומתי עדיף להרפות ולהתקדם בקצב איטי יותר.