הצחוק יפה לבריאות

אם הצחוק יפה לבריאות, איך אפשר שיהיה ליהדות משהו נגד הצחוק, אדרבה, שיהיו בריאים כל היהודים.

אבל.

וכאן מגיע אבל גדול. יש להבדיל בין צחוק לצחוק. לא כל צחוק, גם אם הוא יפה לבריאות הוא יפה לנפש.

הנה בפרקי אבות אומר רבי עקיבא: "שחוק וקלות ראש מרגילים לערווה". זוהי דוגמא לצחוק שאינו במקומו, לצחוק של קלות ראש שעלול להוביל את האדם במדרון חלקלק של חטא, שסופו קשה.

לעומת זאת רבא, מגדולי האמרואים, נהג לפתוח את שיעורי התורה שלו ב"מילתא דבדיחותא" (שבת ל ע"ב), משהו מצחיק ומבדח שפותח את הלב ומכניס את השומעים לאווירה של הקשבה מתוך רוח טובה ונעימה.

הגמרא (תענית כב ע"א) מספרת גם על רבי ברוקא שביקש מאליהו הנביא שיציג לפניו אנשים שמובטחים להם חיי העולם הבא.

אליהו הנביא הצביע על שני אנשים שהסתובבו בשוק, וכשביקש רבי ברוקא שיספרו לו על מעשיהם הטובים אמרו לו שהם "בדחנים המבדחים אנשים עצובים".

חכמים ידעו איפה את כוחו של הצחוק ואת מעלותיו וגם ידעו להשתמש בו כשצריך. אולם הם התמידו להזהיר שלא להיגרר אחר צחוק פרוע וחסר מעצורים, ללמוד לשמור על איפוק וזהירות בשימוש בצחוק. ותלמידי החכמים העוסקים בתורה בכובד ראש יודעים למעט בשחוק (אבות ו, ו).

הגמרא(ברכות לא ע"א) מספרת על רב אשי שראה את החכמים יושבים במסיבת החתונה של בנו וממלאים את פיהם בשחוק. כדי לעורר אותם למחשבה ולאיפוק, שבר כוס יקרה של זכוכית לבנה, ומנע את המשך ההיסחפות.

רגילים לומר שהצחוק משכיח את הצרות, ובדיוק זו הנקודה שעומדת מאחורי ההוראה של רבי יוחנן המורה על איפוק הצחוק ולעשות זאת בהגבלה: "אסור לאדם שימלא שחוק פיו בעולם הזה", דברי רבי יוחנן נאמרו לאחר חורבן בית המקדש, להורות ולעורר כי על זיכרון המקדש ומצבו הרוחני של עם ישראל להיות מונחים בתודעה ללא הרף, מתוך שאיפה לגאולה וחתירה לתיקון.

נוכל אפוא לסכם ולומר: הצחוק יפה לבריאות והיהדות מכירה בכך, אולם גם על הצחוק להיעשות בכובד ראש ובמחשבה, באיפוק ולא באיבוד הגבולות.

 כאן תוכל להפנות לרב את שאלתך, הרב ישתדל לענות בהקדם האפשרי.
התשובות נשלחות ישירות למייל השואל. לשליחה יש למלא את הטופס המופיע כאן:

אז מה, זהו? יותר אסור לצחוק? תשובה עפ"י ההלכה

האם זה תקף גם ביחס לחיינו? קרא את ההוראות!

שלשה ספורים, סגולה אחת! אף פעם לא יזיק לדעת!

היכן נמצאת הבגרות האמיתית? אקטואלי להיום

אז שכחתי לענות אמן. מה כבר קרה? כנסו ותקראו ספור

שאלות ותשובות על הישיבה

שאל את הרב און ליין 

תשובות בעניני חגים ומועדים

ארגון "אחינו" הינו ארגון שמטרתו הינה סיוע לנערים המפלסים את דרכם בעולמה של היהדות. הארגון הציב לעצמו כמטרה לתת לנערים אלו את הכלים והאפשרויות להיחשף לעולמה של היהדות ולמצוא את מקומם בעולם זה.

הארגון מסייע לנערים באמצעותם של מאות פעילים הפזורים בכל הארץ אשר הינם בקשר אישי ויומיומי עם הנערים המעוניינים בכך. הפעילים לומדים בצוותא עם הנערים ומסייעים להם להשתלב בעולמה המרתק של היהדות.