התורה מתאימה לכל אחד

הרב ישראל ליוש מרבני ׳אחינו׳ מדבר על החיבור האישי של כל יהודי אל התורה : וגם: מתי כדאי להתחיל ללמוד ספרי קבלה?

רבים מהמבקשים להצטרף לעולם התורה ולעסוק בתורת ה', מרגישים בשלב הראשון קושי גדול מאוד להתחבר לדברי התלמוד. הסגנון הזה של 'שקלא וטריא', זר להם. האילוץ לעבור מסכת ארוכה של שאלות ותשובות כדי להגיע למסקנה סופית מעצבן אותם. הם מעדיפים לפתוח ספרי הלכה או לשאול את הרב, ולקבל תשובות סופיות וחד משמעויות.

 

פנינו אל הרב ישראל ליוש, ר"מ בישיבת 'נזר יהושע' ומרבני 'אחינו', וביקשנו ממנו מעט הדרכה.

 

מה עושה צעיר שניסה ללמוד גמרא פעמים רבות, ולא הצליח להתחבר? הוא מנסה בכל כוחו לאהוב את התורה, להיכנס בעובי הקורה, להפוך לבן תורה, אבל לא מצליח לעבור אפילו את השורה הראשונה…

 

"קודם כל צריך לדעת ולהאמין באמונה שלמה שאין דבר כזה יהודי שלא מתחבר לתורה" אומר הרב ליוש. "התורה ניתנה לכל עם ישראל והיא מותאמת לכולם. חז"ל אורמים שאותיות התורה הן כנגד נשמות ישראל. לכל אחד יש את החלק שלו בתורה. עם זאת, יש כמובן סגנונות שונים באופן הלימוד ובשיטת הלימוד.

 

"ולכן חשוב מאוד לדעת שכמתחילים ללמוד גמרא, חייבים לעשות את זה עם רב ומורה דרך. אי אפשר להתחיל ללמוד גמרא לבד. חז"ל אומרים "שבשתא כיון דעל, על", כלומר: כשאדם לומד עם טעות, הטעות נכנסת לו בראש ולא יוצאת משם במהרה.

 

"הדברים נכונים לגבי כל לימוד, אבל הם קריטיים יותר בגמרא. בכל שאר הלימודים כמו הלכה, פרשת שבוע ומוסר אפשר ללמוד לבד. אם יש לך טעות, יתקנו אותך בעתיד. תמיד כדאי לבדוק את עצמך אם לא טעית וכו', אבל בלימוד הגמרא זה ממש קריטי שהלימוד יהיה עם רב. מי שלומד בלי רב לא מצליח להבין, ולמרבה הצער הוא עלול לפתח שנאה לגמרא חס וחלילה, להיות "ברוגז" עם התורה.

 

"כל אחד יחפש לעצמו רב או שיעור תורה ורק כך צריך להתחיל ללמוד גמרא. אם אתה נמצא בשיעור ולא מבין, יכול להיות שכדאי שתחפש שיעור אחר, ברמה אחרת ועם סגנון לימוד מעט שונה. אולי כדאי לחפש אברך ללימוד אחד על אחד. לכל אחד יש הסגנון המתאים לו, אבל כל אחד יכול למצוא את הקשר שלו עם התורה ואת החיבור שלו אליה.

 

רבים מהחוזרים בתשובה נמשכים מאוד ללימוד בספרי הקבלה. חלקם אפילו מוצאים בלימוד הזה הרבה מאוד חיזוק והתעוררות לעשות את רצון ה'. האם נכון להתחיל ללמוד קבלה בשלב הראשון או שעדיף לחכות עם לימוד הקבלה לשלבים מאוחרים יותר?

 

"תורת הנסתר, ספר הזוהר וספרי הקבלה הם חלק בלתי נפרד מהתורה שבעל פה שהקדוש ברוך הוא נתן לו, ויש מצווה ואפילו חובה ללמוד את כל התורה כולה, כולל ספרי הקבלה. מי שיטען שלימוד קבלה אינו חשוב ושזה לא חלק מהתורה הוא כופר.

 

"אבל התורה מחולקת לכמה חלקים ולא בכדי. יש סדר לדברים ואי אפשר להתחיל מהסוף. לימוד קבלה צריך להגיע רק אחרי שאדם כבר מילא את כרסו בש"ס ובפוסקים, כלומר אחרי שאדם כבר צבר עשרות שנות לימוד בתורת הנגלה, ויש לו ידע נרחב בכמה וכמה מסכתות גמרא וכמובן בספרי ההלכה, רק אז אפשר להמשיך ללימוד תורת הנסתר.

 

"נכון שלימוד הקבלה מאוד מושך במקרים רבים, ויש כאלו שנפשם ממש חשקה בלימוד הקבלה, אבל צריך להיזהר מאוד מאוד שלא להתפתות לעיסוק בקבלה בשלב מוקדם מדי, ורק אחר כך המשיכה ללימוד הקבלה באה באמת ממקום טוב של רצון ללמוד את התורה הקדושה ולא מתוך סקרנות והתלהבות מהמיסטיקה והעולם הנסתר.