מה הקשר בין לימוד בישיבה לרכיבה על סוסים?

פעיל ׳אחינו׳ הרב יוסי וייס מסביר למה אין סיבה לפחד מהכניסה לישיבה, ומדוע צריך להתמיד בלימוד התורה כדי להרגיש את המתיקות שלה.

צעירים רבים, וגם מבוגרים לא מעטים, מביטים על עולם הישיבות במבט חשדני ומלא חשש. העולם הזה של הסידור והגמרא נראה להם קודרני ומאיים. "כיצד אוכל לבלות את כל שעות היום בין ארבע קירות מול ספר פתוח ולהתעמק בלי סוף בניסיון להבין את מה שאמרו חז"ל לפני אלפיים שנה" הם אומרים, ואפשר בהחלט לבין אותם.

 

פעיל 'אחינו' הרב יוסי וייס, עונה על החששות ומסביר בקצרה מה היא הדרך הנכונה עבור המתחזקים הצעירים והמבוגרים כאחד.

 

החיים בישיבה נראים מפחידים ומאיימים. למה שצעיר שבא מרקע של חיים נורמליים, של ספורט והנאה, חופשות ארוכות ויום לימודים קצר, יעבור ללמוד בישיבה שבה החופשות קצרות, יום הלימודים ארוך והתכנים נראים משעממים להחריד?

 

"זה לא עובד ככה. אף תלמיד בתיכון חילוני לא קם בוקר אחד ועובר ללמוד בישיבה. יש תהליך שקודם לצעד המשמעותי הזה. זה מתחיל בשיעורי תורה קלילים, בשיחות על ערכים ואמונות, בוויכוחים קלים ובהרבה מאוד כיף.

 

"כשמגיע בחור צעיר למדרשיה ומבקש לערוך היכרות בסיסית עם עולם התורה, אנחנו לא פותחים לו מסכת נדרים ומתחילים לעסוק בסוגיות הקשות. מתחילים במדרשים, בגמרות הקלות, מטעימים אותו במתיקות התורה ורק אחר כך מתחילים לאט לאט להעמיק את הלימוד, להעלות את הרמה ולהיכנס לעובי הקורה.

 

"כשבחור רוצה להיכנס לישיבה זה רק אחרי שהוא כבר מכיר ויודע. הוא כבר פגש כמה וכמה פעילים של אחינו, חרדיים בוגרי ישיבות, הוא נפגש עם אנשים דתיים וחרדים, ולמד לדעת שגם הם יודעים לצחוק ולשחק, ליהנות מהחיים ולהרגיש טוב עם עצמם. זה כבר לא כזה מפחיד ומנוכר.

 

"נכון, יש חשש, כמו בכל פעם כשאדם עובר למשהו חדש, בית ספר חדש, אוניברסיטה חדשה או מקום עבודה חדש. אבל גם בישיבות של צעירים מתחזקים סדר היום הוא לא כזה כבד. יש הפסקות, יש מגרש, יש חדר כושר, שולחן טניס, יש הרבה מאוד אלמנטים שבעצם מגיעים מחוץ לעולם הישיבות, ושנועדו לסייע לצעיר המתחזק להתאקלם באווירה תורנית, כל אחד לפי רמתו ורצונו.

 

"צריך גם לזכור שהישיבה זה לא בית סוהר. מי שלא טוב לו יכול בכל רגע נתון לקום וללכת. אבל מי שרוצה להרגיש את הטעם המתוק של התורה, את הטעם של הלימוד בישיבה, צריך להתמיד ולהתעקש. זה נכון לגבי כל דבר, ובמיוחד לגבי לימוד התורה.

 

קח לדוגמא רכיבה על סוסים. אם תתפוס בחור בן 16 שמימיו לא ראה סוס ותושבי אותו על סוס גבוה שדוהר במהירות, הוא יפול וישבור את הצלעות. אפילו לרגע הוא לא יחשוב שזה כיף. אבל אם תיתן לו להכיר את העולם הזה של הסוסים, להצטייד בציוד רכיבה, להכיר את הסוס ואת תכונותיו ולדעת איך לרכב עליו, תראה שהוא לא מחמיץ אף הזדמנות לרכב על הסוס שלו ולדהור אתו במרחב הפתוח.

 

"בלימוד התורה זה נכון שבעתיים. קשה להרגיש את המתיקות בשלב הראשוני. יש כל כך הרבה מושגים תלמודיים שכדי להבין דך גמרא אחד אתה צריך להכיר אותם קודם לכן.

 

 

הלימוד בהתחלה הוא בקצב של שורה או שתיים ביום ולפעמים זה מתסכל מאוד. אבל מי שמתמיד בזה, מי שנכנס לאווירה ולסגנון זוכה להרגיש את מה שנאמר "טעמו וראו כי טוב ה'", הוא מרגיש את מה שדוד המלך אומר "טוב לי תורת פיך מאלפי זהב וכסף".