כשאמא לא מרשה לשמור שבת

הרב שלום יכנס, מרבני הישיבה הקדושה של ׳אחינו׳ מסביר כיצד צריך להתנהג צעיר מתחזק שהוריו אינם רואים בעין יפה את דרכו החדשה.

אחת המצוות החשובות בתורה, היא מצוות כיבוד הורים. לא בכדי בחר בורא עולם לכלול את המצווה הזאת בעשרת הדיברות, יחד עם המצוות היסודיות האחרות, כדוגמת החובה להאמין בקיומו של הבורא, האיסור לעבוד עבודה זרה, לרצוח לגנוב וכו'.

 

עד כדי כך החמירה ההלכה במצוות כיבוד הורים, שבספר 'שולחן ערוך' כותב מרן רבי יוסף קארו, שאפילו היה הבן נואם בפני קהל גדול, ולפתע באו הוריו, צעקו עליו, טינפו את בגדיו והשפילו אותו בפני כולם, אסור לו להרים קולו עליהם או לבזותם, והוא מחויב לציית להם ולנהוג בהם בדרך של כבוד.

 

השאלה היא מה קורה כשהורים מצווים על ילדיהם שיעברו על מצוות התורה. האם גם אז חובה על הבן לציית להוריו?

 

"כלל ידוע יש בהלכה היהודית" אומר הרב שלום יכנס בשיחה לאתר 'אחינו', "שכאשר מצוות כיבוד הורים מתנגשת עם שמירת שבת למשל, החובה לשמור שבת גוברת על החובה לכבד את ההורים".

 

"הרעיון הוא שבעצם גם אתה וגם ההורים שלך מחויבים לשמור שבת, ולכן הם לא יכולים לכפות עליך לחלל אותה מתוקף חובתך לכבד אב ואם.

 

"אבל כשאנחנו נתקלים בצעירים מתחזקים שהוריהם לא אוהבים את הדרך החדשה שלהם, ומנסים לכפות עליהם להמשיך באורח חיים שאינו דתי, אנחנו תמיד מנסים למנוע את החיכוכים, ולא להגיע למצב שבו הילד יצטרך לבחור בין אמא ואבא לבין החיוב לשמור שבת או לאכול כשר.

 

"כדי למנוע את החיכוכים הללו צריך הרבה מאוד השקעה, מאמץ והרבה מאוד אהבה. אני ממליץ לכל צעיר שנתקל בבעיה כזאת לפנות לאדם בעל שיעור קומה רוחני שידריך אותו, וכדאי מאוד שזה יהיה אדם עם רקע וניסיון בתחום של החוזרים בתשובה.

 

"במקרים רבים החיכוך נובע דווקא מהדברים השוליים. הורים רבים מפחדים שהם מאבדים את הילד שלהם לטובת הדת, ולכן הם מתנגדים לחזרה בתשובה. אם הילד ישכיל לתת להם את הביטחון שהוא נשאר בן נאמן ואוהב, גם אם הוא התחיל לשמור שבת ולחבוש כיפה לראשו, חלק גדול מהבעיות יעלמו.

 

"אני מכיר מקרים שבהם צעירים שהתחזקו יצרו לעצמם ולהוריהם בעיות גדולות כשניסו לכפות את אורח החיים הדתי על ההורים ועל האחים האחרים בבית. צריך לדעת שזה לא עובד ככה. ילד לא יכול לבוא להורים שלו ולדרוש מהם שיתחילו פתאום לשמור שבת או לבשל רק אוכל בכשרות מהודרת. לא רק שזה לא יעזור לו, אלא שהוא רק ישיג את התוצאה ההפוכה, ובמקום לשמוח ולהתגאות בבן שבחר בדרך הנכונה והאמיצה, ההורים יהפכו למתנגדים לדרכו החדשה וינסו בכל כוחם למנוע ממנו אורח חיים דתי.

 

"לכן צריך הרבה מאוד סבלנות וסובלנות. צריך להקפיד מאוד מאוד על כיבוד הורים במקום שהדבר אינו נוגד את ההלכה. להתאמץ יותר מהרגיל, כדי להראות להורים שזה לא שאתה לא מכבד אותם חלילה, אלא שלפעמים אתה פשוט לא מסוגל למלא את רצונם. אם אמא שלך תבין שבשבת אתה פשוט לא יכול לשבת עם כולם לראות משחק כדורגל, ושעם כל הרצון לרצות אותה, אתה ממש לא יכול לעשות את זה, זה יראה אחרת. היא תבין יותר, ובדרך כלל גם תסכים יותר.

 

"במקרים רבים אנחנו ממליצים לצעירים להשתדל להימנע משהייה בשבתות בבית לתקופה מסוימת. אם הדבר יותר חיכוכים מיותרים, עדיף להישאר בשבת בישיבה או אצל הדודים בדתיים, ובכך לדלג מעל המכשולים שמאיימים לגרום למריבות ולפגוע בכבודם של ההורים.

 

"מה שהכי חשוב זה לעבוד עם הדרכה צמודה" מסיים הרב יכנס. "כי כשאתה עובד עם אדם מבוגר שיש לו ניסיון בתחום והבנה מעמיקה בנפש האדם, בעיות רבות שעל פניהן נראות כגדולות במיוחד, הופכות לקטנות וחסרות משמעות אם מציבים אותן בפרספקטיבה הנכונה" .