כח הרצון שהתגבר על חוזה חתום

הרב חיים גולדברג, מרבני ׳אחינו׳, מספר על חייל מצטיין שהיה מנוע מללמוד בישיבה בגלל החוזה עליו הוא חתום. מה הביא לביטול החוזה?

"כשיהודי רוצה לעשות מעשה טוב, במקרים רבים היצר הרע מציב בפניו מכשולים שמונעים ממנו לבצע את המעשה בפועל" אומר הרב חיים גולדברג בשיחה עם אתר 'אחינו'.

 

"על אחת כמה וכמה, כשיהודי רוצה לבחור בדרך הנכונה, ולקבל על עצמו את עול לימוד התורה בישיבה. הקשיים שמערים היצר בפניו גדולים ונדמים לפעמים כמו חומה גדולה ומבוצרת שאיש אינו יכול לעבור אותה.

 

"אבל הניסיון מלמד אותנו, שכל הקשיים האלו הם רק דמיונות. הרי הקדוש ברוך הוא מנהל את עולמו, וברגע שהוא מחליט לסלק את המכשולים מדרכינו, הם נעלמים כלא היו. בזמן שבני ישראל נכנסו לארץ ישראל אחרי 40 שנה במדבר, העיר הראשונה שהם כבשו היתה יריחו, והיא היתה מוקפת בחומה חזקה מאוד. בני ישראל תקעו בשופר והחומה שקעה בתוך האדמה".

 

"המקרה של חומות יריחו קורה אתנו בכל יום. כשיהודי מתפלל מספיק חזק, עם רצון חזק ובעקשנות מספקת, כל החומות והקשיים נעלמים כלא היו".

 

את המסר הזה מחזק הרב גולדברג עם סיפור שהגיעו לסיומו הטוב בימים האחרונים, ושהרב גולדברג היה מעורב בו מתחילתו ועד סופו:

 

יגאל, (שם בדוי) התגייס לפני שלוש שנים לצה"ל, והצטרף לחיל ההנדסה, כשבמסגרת התפקיד הוא למד על חשבון הצבא הנדסאות ברמה מתקדמת. לשם כך הוא התבקש לחתום על חוזה שבו הוא מתחייב להישאר לשנתיים נוספות בקבע, אם הצבא ירצה בכך, וזאת כדי שצה"ל יוכל להפיק את מירב התועלת מההשקעה בלימודי המקצוע של מיודענו.

 

בחלוף השנים, ולאחר שהפך לחייל מצטיין ועטור דרגות, החל יגאל להתקרב לדרך התורה. מצווה גררה מצווה, ומחשבה טובה הביאה בעקבותיה מעשה טוב, עד שהחל לנהל אורח חיים דתי, תוך שמירת מצוות וקביעת עיתים לתורה בערבים, לאחר שסיים את חובותיו ומשימותיו כחייל בצה"ל.

 

למרות שקבע עיתים לתורה הרגיש יגאל שהוא היה רוצה לדעת הרבה יותר. עז היה חפצו להצטרף לצבא ה' וללמוד תורה בישיבה קדושה.

 

הבעיה היא שהוא חתום על חוזה בו הוא מתחייב להסכים לשנתיים נוספות בקבע. השירות הסדיר קרוב לסיומו, ועל פניו נראה שהצבא לא יוותר על חייל מצטיין ומסור כמותו.

 

הוא יכול לזלזל קצת בכללים, להפוך את עצמו לפחות מצטיין ולגרום למפקדים שלו לחשוב פעמיים לפני שיחליטו לדרוש ממנו שנתיים נוספות, אבל יש בכך איסור גזל. הרי הוא למד את המקצוע על חשבון הצבא בתנאי שיספק לצבא שירות במשך חמש שנים…

 

בצר לו פנה אל הרב חיים גולדברג שייעץ לו להרבות בתפילה: "אתה מוגבל ומחוייב לקיים את החתימה שלך. כל מה שאתה יכול לעשות זה להתפלל בכל הכוח והקב"ה בוודאי יקבל את התפילה ויאפשר לך ללמוד בישיבה".

 

יגאל שמע לעצתו של הרב גולדברג ובמשך שבועות שלמים ניצל כל רגע פנוי כדי להתפלל מעומד הלב ולהתחנן לבורא עולם שיחלץ אותו מהמלכוד שאליו הוא נקלע. הוא רוצה ללמוד תורה.

 

בימים האחרונים הודיעו מפקדיו של יגאל כי החליטו שרק חייל שיחתום על ארבע שנות קבע יוכל להמשיך לאחר סיום השירות הסדיר. מי שאינו מוכן להתחייב לארבע שנים, מוזמן לפנות לאזרחות.

 

רבים מחבריו של יגאל התלבטו האם כדאי להמשיך לקבע או לא, אך יגאל הרגיש באותו רגע שתפילותיו נענו. לא היה מאושר ממנו ברגעים אלו. בשמחה רבה התקשר לרב גולדברג וביקש שישמור לו מקום בישיבה: "בקרוב מאוד אני משתחרר מהצבא" אמר. "החוזה עליו חתמתי כבר לא רלוונטי כי אני התחייבתי על שנתיים בקבע, ופתאום הם שינו את דעתם ושנתיים לא מספיקות להם. אני חופשי להתחיל את הלימודים בישיבה".