חוזר בתשובה? חייב למצוא מי שיעזור לך

מה הדבר החשוב ביותר לעשות כאשר מבקשים לחזור בתשובה?

הרב קלמן גולדשמידט, רב בחסידות בברסלב שבעצמו חזר בתשובה, חושב שלפני הכל חייבים למצוא מישהו שילווה את התהליך ויכוון אותך בדיוק לאיפה שאתה תרגיש הכי טוב והכי בנח

 

קודם כל צריך לדעת שקשה לתת כללים מדויקים לחזרה בתשובה, כי למעשה אין בזה כללים מסודרים, מאחר וחזרה בתשובה היא דבר אינדיבידואלי. בדיוק כמו אנשים שהולכים לבריכה: יש אחד שבא לבריכה וקודם בודק אם המים קרים או לא ורק אח"כ נכנס, ולא ישר קופץ למים. יש אחד אחר שישר קופץ למים, וכך לומד איך לשחות. ויש אדם שלישי שעושה קורס שלם של שחיה, וחזרה על התנועות.

כך גם בחזרה בתשובה: יש אדם שבמסירות נפש למרות הקשיים הגדולים, הוא הולך ובבת אחת עושה את הכל. אז יש בזה מעלות, אך גם הרבה חסרונות. אך מצד שני יש אדם שמחליט שהוא חוזר בתשובה, והולך ובודק את כל התהליך.

בשורה התחתונה, כאשר אדם החליט לבדוק להיכן הוא הולך להיכנס, שזה הדבר האידיאלי, הדבר הראשון שצריך לייעץ לו הוא ללכת ולמצוא לעצמו את הייעוץ הנכון, מישהו שכבר עשה את התהליך או רב שהוא מכיר שמבין בעניין, שיוכל לייעץ לו האם כדאי לו להיכנס לתשובה בבת אחת או לאט לאט. וגם אם לאט וצעד-צעד, הוא ייעץ לו מהי בדיוק הקהילה החרדית, כדי שיידע לאיזו קהילה הוא רוצה להשתייך אליה. לכן כדאי למצוא מישהו שיפרוס לפניך את כל מה שהעולם המאמין יכול להציע לך: איזה ישיבות יש בו, איזה קהילות וכו', כדי שתהיה לך בחירה.

אותו רב גם יוכל לייעץ לו האם כדאי לו לעזוב את מקומו ולעבור לסביבה דתית/חרדית, או שאולי עדיף לו להישאר בסביבה שלו, ודווקא בתוך החושך מעט האור שלו יגדל ויגדל.

לכל אדם מותאמת דרך אחרת וזה אינדיבידואלי אם הוא יישאר במקומו או יעבור לאזור אחר. החזרה בתשובה היא משהו ענק, אתה נכנס בעצם לים, ולכן כדאי להתייעץ כדי לדעת לאיפה אתה הולך. אם אתה יודע וקובע לעצמך את התשתית לאן אתה הולך, אזי כבר יש לך דרך שאתה עצמך בחרת, וזה פשוט מצוין.

בהצלחה!