הרב פנגר: איך מתחילים לחזור בתשובה?

עלינו בעבר לביתו של מרן ראש הישיבה רב אריה לייב שטיינמן זצוק"ל, יהודי שכל עולם התורה עמד עליו, היה גדול הדור. ושאלנו אותו: אדם שרוצה להתחזק, במה הוא אמור להתחיל? והוא ענה: ב-3 מצוות: תפילין. יהודי קם בבוקר שיניח תפילין. 5 דק'. קורא ק"ש. נהדר! לא חייב בית כנסת… תפילין שלב ראשון! ציצית – השכפ"ץקרא עוד...

עלינו בעבר לביתו של מרן ראש הישיבה רב אריה לייב שטיינמן זצוק"ל, יהודי שכל עולם התורה עמד עליו, היה גדול הדור. ושאלנו אותו: אדם שרוצה להתחזק, במה הוא אמור להתחיל?

והוא ענה: ב-3 מצוות:

  1. תפילין. יהודי קם בבוקר שיניח תפילין. 5 דק'. קורא ק"ש. נהדר! לא חייב בית כנסת… תפילין שלב ראשון!
  2. ציצית – השכפ"ץ של היהודי. קונים ציצית במינימום כסף, שמים בתוך הבגדים, פנימה. אף אחד לא רואה, זה לא קשור לכיפה. לא חייבים את שתיהם.
  3. שמירת שבת. אמרנו לו שבת זה קצת גדול לחבר'ה, אז הרב חשב חשב ואמר: שיבואו לתפילה בשבת. ערב שבת, בית כנסת ליד הבית. תחזור הביתה תעשה מה שאתה רוצה. בוקר, קמת מוקדם, לך להתפלל..

3 דברים: ציצית, תפילין ושבת. וכשהכל מסתדר אפשר גם להקפיד על כשרות.

 

כוחם של חמש דקות ומצוות ציצית

סיפר לי פעם חבר, שלפני כ-25 שנה הוא טס לאומן אז זה לא היה כ"כ נפוץ. הוא מגיע לאומן ומחפש איזה מקווה, מעיין. הוא בא לפשוט את בגדיו ולפתע הוא מרגיש איזה עצם מתכתי נצמד לו לגב, הוא מסתכל אחורנית ורואה שני גלבים אוקריינים שאומרים לו: תביא ת'כסף. איזה כסף? בקושי יש לו על עצמו….

הבן אדם חשב מה הוא עושה, פתאום נחה עליו רוח אלוקית, הבן אדם שלף את הציצית שלו ואמר להם: "תזהרו". הם לא הבינו מה זה? אולי זה לאסו…. ומיד ברחו. תראו מה זה ציצית!!! דבר חשוב מאוד. סה"כ עולה 15 ₪…

הסטייפלר זצוק"ל, אבא של רב חיים קנייבסקי, נאלץ בשלב מסוים לשרת בצבא הרוסי, כאשר הגיע השבת הראשונה הוא מתייצב בעמדת השמירה והשומר ששמר לפניו הניח את המעיל של השומרים על העץ. נתנו לו שמירה מאוד קשה בין 2:00-4:00 בבוקר, קור איימים. 20 מעלות מתחת לאפס. סיביר. עכשיו, הלכה בשבת, אסור להוריד דברים שתלויים על העץ. והרב נכנס לדילמה: מצד אחד הוא רואה את המעיל תלוי על העץ, והוא רוצה להוריד אותו כי ללא מעיל עם שעתיים שמירה הוא יקפא למוות. מצד שני הוא לא רוצה חהוריד את המעיל העץ, כי זה חילול שבת. אז מה עשות? להוריד את המעיל או לא להוריד את המעיל. אמר הרב לעצמו: שעתיים ללא מעיל. אין מצב! פיקוח נפש, אני חייב להוריד את המעיל, אבל 5 דקות, אני אחזיק ללא המעיל? אני אחזיק. והחזיק 5 דק. לאחר 5 דק' הוא שאל את עצמו שאלה נוספת: שעה ו-55 דק' ללא המעיל לא שייך, אבל 5 דק' אני יכול? אני יכול! והחזיק עוד 5 דק'. עוד 5 דק' ועוד 5 דק'. עד שסיים את כל השמירה בלי לגעת במעיל.

עבורינו – אם אדם רוצה להתקדם, רוצה להתחזק במשהו, 5 דק' אתה יכול? גם אם אתה לא יכול, תתחיל במשהו: ציצית בשבת. שבת הבאה, עזוב אותך! שבוע אחד, שבועיים. תתחיל. תוכל – תמשיך. לא תוכל – גם תמשיך. ה' יתן לנו את הכח להצליח. אבל 5 דק' כל אחד מסוגל. צעד קטן לאדם, צעד גדול לאנושות.

ספור אמיתי מרתק

לפני כשנה וחצי בערך עשו עלי תוכני ת בערוץ 2, ישב אצל הורי בבית המראיין חיים אתגר. יושב מולי 3 שעות ומראיין ושואל ומצלם. ונגמרת התוכנית והוא מקבל ציוד והוא שואל אותי: פנגר, אני יכול לשאול אותך שאלה? אל תיפגע: "פנגר, למה אתה חרדי. אם אתה בא אלי אני מחתים אותך על ערוץ 2 . בוא בוא בוא. סלב אני עושה אותך"

אמרתי לו: חיים יקירי, אתה שואל שאלה טובה מאוד, אבל בוא אני אסביר לך. אני  מאוד מעריך אותך כבן אדם. מן התם באת מהעולם האקדמי. אבל גם אני הגעתי מהעולם האקדמי. אז בוא נאמר שרוב מה שאתה יודע היום, גם אני יודע. אבל רוב מה שאני יודע היום, אתה עדיין לא יודע. ואם היית יודע מה שאני יודע, כנראה היית נראה בדיוק כמוני.

כל הבעיה שלנו זה ידע. ולכן הדבר החשוב ביותר כשאנו באים להתקרב למערכת כזו זה שיעורי תורה. תבואו ללמוד. שיעורי תורה בשכונה, באתר… ואז נפתח בפניך עולם אדיר שבכלל לא ידעת על קיומו שנקרא "עולם היהדות".

אני אסיים עם דבר אחד, שמעתי את זה מהרב של סביון, בעשרת הדברות, משה רבינו מגיע לפרעה ואומר לו: שלח את עמי. אומר הרב וולמן: היום הזעקה שלנו כלפי בורא עולם – תן לעם שלנו לדעת. כי אם היינו יודעים מה הערך של תורה, מה הערך של שמירת שבת, של מצוות מן הסתם כולם היו רצים אחרי זה.

אז ללמוד זה שלב חשוב מאוד! לבוא לשיעורי תורה , להחכים ויפתחו לפנינו שערים אדירים.

בהצלחה!