כששוטר הגבולות התעלל במבריח…

למה לבזבז את הזמן בגיל צעיר? – זה בדיוק מה שהיצר הרע רוצה מאיתנו. אבל בסוף הוא יזרוק אותנו

למה לבזבז את הזמן בגיל צעיר? – זה בדיוק מה שהיצר הרע רוצה מאיתנו. אבל בסוף הוא יזרוק אותנו, יחד עם כל ה"הנאות" שהוא כביכול מבטיח לנו. אז לא עדיף להתעשת כבר כעת?

הרב יוסף אריה, רב בארגון "אחינו":

זה היה באחת העיירות הקטנות שעמדו בגבול שבין גרמניה לשוויץ.

בעיירה הזאת התגורר אדם מסכן, עני מרוד, שלא ראה בכל יום איך הוא מביא פרנסה ליום הבא. בקושי לחם היה לו לאכול, וגם זה לא תמיד. הוא כל הזמן חכך בדעתו מה הוא יכול לעשות עם חייו כדי לגייס קצת כסף, קצת מזומן כדי לחיות ממנו.

ואז הבריק בראשו הרעיון: הוא הרי מתגורר בעיירת גבול בין שתי המדינות, ולהעביר סחורה בין שתי המדינות עולה הרבה מאד כסף. אז מדוע שהוא לא יקים מין רשת הברחות שתבריח סחורות משוויץ לגרמניה דרך הגבול?

וכך באמת היה. הוא החליט שהוא הולך כעת להתחיל להבריח סחורות מהעיירה הזו, בצד של שוויץ, אל העיירה הצמודה שנמצאת בצד השני, בצד הגרמני.

הוא לקח מבית סוחר שהוא עבד אתו שק ענק, מלא בכלי תפירה יקרים. השק היה כבד מאד, אבל הוא שמח. הוא ידע שאם הוא יצליח להבריח אתו את הגבול – הרי שהוא יקבל בעבורו סכום כסף גדול.

הוא העמיס את השק על גבו והתחיל ללכת את מרחק הקילומטר שיש בין הנקודה בה היה ביתו, לבין בית הסוחר בצדו השני של הגבול, לו הוא עתיד למכור את הסחורה. הוא נאנח, השק היה כבד מאד, אבל המשיך צעד אחד צעד.

אך לפתע קפא דמו בעורקיו. הוא גילה כי ממש בקו ישיר באופק מולו, עומד לא אחר מאשר שוטר הגבולות – ומסתכל עליו בעניין רב. הוא זרק את השק לצדו, והמשיך ללכת כמה מטרים כביכול השק אינו קשור אליו. אחרי כמה מטרים, הוא ראה שהשוטר לא צועק אליו כלום ברמקול, והוא אמר לעצמו: אולי זה שוטר שמעלים עין? בוא ננסה ללכת עוד קצת עם השק. הוא העמיס שוב את השק על גבו וצעד איתו עקב בצד אגודל, כשהוא נאנח מקושי הסחיבה, עוד עשרה מטרים ועוד מאה מטרים.

ואז, שני מטרים בלבד לפני הצד השני של הגבול, עצרה אותו הצעקה: עצור! הוא ראה מולו את השוטר, שמיד צעק עליו להראות לו מה יש בשק, תוך 2 דקות עלה על הסחורה המוברחת והניח עליו אזיקים.

אך לו הייתה רק מילה אחת להגיד לשוטר: אתה פשוט רשע מרושע! על זה שעשית את תפקידך ועצרת את ההברחה, אין לי כעס. זה מה שאתה אמור לעשות. אבל הרי כבר לפני קילומטר ראית אותי, אז לא יכולת לעצור אותי כבר שם? בשביל מה נתת לי לסחוב לחינם את השק הכה כבד הזה במשך קילומטר?

זה סיפור שהיה מספר "רבי בנימין הצדיק", שהיה מתגורר בעיירה ראדין שבבלרוס, זמן קצר לפני תפילת ערבית של סיום יום כיפור.

תראו את האדם הזה, הוא היה אומר להם, תראו כמה הוא הפסיד: גם סחב קילומטר שק כה כבד לחינם, גם לא הרוויח עליו פרוטה, וגם הושלך למאסר.

היצר הרע, כאשר הוא רוצה להפיל ברשתו את האדם, הוא כמובן לא נותן לו התראה מיוחדת בהתחלה. הוא נותן לו לחשוב שהכל בסדר, וכך עוד יום ועוד יום, עוד חודש ועוד שנה. וכל זה כדי שהאדם "יסחוב" על גבו את החטאים, בעוד הוא מדמיין כאילו הוא הולך ליהנות. אבל אז בסוף הוא יקבל את המכה הכי קשה.

לפעמים יש נער שנמשך לנערים שרוצים ללכת ולעשות "כיף", לחבריו שמסיימים מוקדם את בית הספר ורוצים ללכת למחשב ולאינטרנט ולכל מה שרע בו, או לדברים לא טובים אחרים, אבל דעו לכם: זה לא אומר כלום אם החברים האלה נראים כנהנים. אם תיפגשו את החברים האלה אחרי כמה שנים, הם יספרו לכם שמכל ההנאה הזאת – הם לא חוו שום הנאה אמיתית.
היצר הרע נותן לך "ליהנות" כעת, ומביא לך את המכשיר הסלולרי הכי חדיש והפתיונות הכי מגרים, וההנאות שנראות הכי מבטיחות. אבל בסופו של דבר – כל החלום מתנפץ ברגע, ואז אתה מבין כמה כסף בזבזת וכמה זמן השלכת לריק, והכל הלך לחינם. ואז אתה אומר לעצמך: אם רק היה מישהו שאומר לי את הכל בהתחלה, לא הייתי מבזבז כל כך הרבה זמן על שטויות.

אז הנה אנחנו אומרים לכם: אל תתנו ל"שוטר" (היצר הרע) לתת לכם לסחוב את החבילה (החטאים) כל כך הרבה זמן – כי בסוף הוא יזרוק אתכם יחד עם החבילה שלכם.

הכי חשוב הוא: תתפסו את עצמכם בזמן!