שופטי בג"צ הזילו דמעה בגלל בתי כנסת

מדוע הזילו שופטי בג"צ אדמונד לוי ואליקים רובינשטיין דמעות? מדוע פרץ הרב קוק מרחובות בבכי נסער? בספר החדש 'משפט נעילה' שהושק במוזיאון גוש קטיף השבוע נחשף נאומו הדרמטי של רבה של רחובות בבג"צ, במהלכה פרץ בבכי נסער שהחריד את נימי השופטים –  מה שהביא לביטול הגזירה. כיצד הוותיקן התערב בנושא בתי הכנסת בגוש קטיף? כתב ידו של הרב אלישיב שליט"א המציע להביא פיקוח בינלאומי על בתי הכנסת לבל יחוללו.

במלאת מספר שנים להתנתקות מחבל יישובי קטיף ברצועת עזה ויישובי צפון השומרון, נחשפים פרטים חדשים שלא ראו אור וטרם נודעו, מאז אותו שבוע בו נסוגה ישראל מאותם יישובים לפני מספר שנים בטקס השקת הספר "משפט נעילה" במוזיאון גוש קטיף בירושלים.

המידעים החדשים מתייחסים למאבק הפוליטי והמשפטי האחרון של המגורשים, לאחר גירושם, יחד עם רבנים מובילים, בשאלה כיצד לנהוג בבתי הכנסת שנותרו שוממים, ואודות הדרכים למאבק נגד הריסתם בידי ישראל.

הפרטים נחשפו השבוע ביום ראשון בספר חדש 'משפט נעילה' שהושק על ידי יו"ר הכנסת ראובן ריבלין, בעת ביקורו במוזיאון גוש קטיף בירושלים. מו"ל הספר עו"ד גלעד קורינאלדי, שהוביל את המאבק, בו היו מעורבים גדולי ישראל בשעתו, אומר בפנינו את הדברים הבאים: "מדובר בחומר שמציג את הדרמה המשפטית בפרשת 'בתי הכנסת' של גוש קטיף, שממשלת ישראל רצתה להחריבם ובסופו של דבר לאחר מאבק עיקש בן חודש ימים, בתי הכנסת לא נהרסו. במאבק היו מעורבים גדולי ישראל שרק בזכותם בוטלה הגזירה".

כזכור, בסוף קיץ תשס"ה, לפני מספר שנים, התחוללה בישראל סערה ציבורית חריפה בעקבות ההחלטה והוצאה לפועל של 'תוכנית ההתנתקות' מחבל עזה, שהיתה כרוכה בהרס יישובי גוש קטיף וצפון השומרון ובגירוש אלפי מתיישבים מבתיהם. כאקורד סיום צורם לתוכנית, קיבלה ממשלת ישראל החלטה נוספת וחסרת תקדים להרוס גם את בתי הכנסת באמצעות חיילי צה"ל ודחפוריו.

גורל בתי הכנסת, מיקד את תשומת הלב התקשורתית, הציבורית והפוליטית, באותם ימים, בשעה שגורלם של היישובים עצמם נחרץ זה מכבר ובתיהם הפכו לערימות עפר ואבק. החשש חמור היה שיהודים עצמם ייאלצו להנציח ואולי אף לבצע בניגוד לרצונם מלאכת הריסת בתי כנסיות. כדי למנוע את הגזירה התקיים מאבק חריף, שבסופו של דבר נאלצה הממשלה בעל כורחה לחזור בה מהחלטתה, ובתי הכנסת לא חוללו בידי יהודים.

"כיצד נראה בעיני אומות העולם אם אנו כאן במדינתינו נהרוס במו ידינו בתי כנסת יהודיים. כיצד נוכל לבוא בטרוניות או לפעול למניעת בתי כנסת במדינות שונות בחו"ל, שעה שהם יציגו צורך אמיתי להרס בתי הכנסת. מה נשיב להם כאשר יגידו לנו, הרי גם אתם הרסתם בתי כנסת שלכם בישראל?", אמרו מתנגדי המהלך.

"על כל אלא" אומר, עו"ד קרינאלדי, "הספר החדש 'משפט נעילה' חושף את המירוץ שהתנהל מאחורי הקלעים, הרחק מעיני התקשורת והזרקורים, להצלת בתי הכנסת של גוש קטיף. זה היה דרמה משפטית  פוליטית, חובקת עולם, של מאבק עיקש וחריף בן חודש ימים, נגד השעון ונגד כל הסיכויים, למניעת הריסתם של בתי כנסת – לראשונה בהיסטוריה היהודית – בידי יהודים. אין ספק כי אם הפעולות היו נחשפים בשעתם בזמן אמת בתקשורת, לא היינו מצליחים", אומר עו"ד קרינאלדי.

ביום ראשון השבוע, בו הוצג הספר, נודעו עשרות פרטים בסיפור הקצבי והמרתק בו נחשפים עשרות גילויים ומסמכים שטרם פורסמו עד עתה, והוא מתואר מזווית הראייה של פרקליט נמרץ ובעל תושייה עו"ד גלעד קורינאלדי שהפך לאדריכל המאבק תוך שהוא סוחף אחריו אנשי רוח, אישי ציבור, רבנים ודיפלומטים ומצליח לחולל תפנית מדהימה ברגע האחרון ממש.

הדרמה הציבורית בישראל הפכה עד מהרה לפרשה בינלאומית שבין תחנותיה העיקריות היו קריית הוותיקן, הבית הלבן, מסדרונות האו"ם, משרד ראש הממשלה, אולמות בית המשפט העליון, פרקליטות המדינה, מועצת הרבנות הראשית ועוד.

הדרמה הגדולה שהתחוללה, כלל גם דיון נסער בבג"ץ, בו ניסתה המדינה להגן על ההחלטה להרוס את בתי הכנסת, אולם נאומו קורע הלב של הגאון רבי שמחה הכהן קוק רבה של רחובות וחבר מועצת הרבנות הראשית, הכריע גם את השופטים. בספר נחשף תמליל נאומו ההיסטורי של הרב קוק, אשר פרץ בבכי נסער בפני בג"צ, אירוע נדיר למדי.

בין דבריו הנרגשים אמר הרב קוק: "על כף המאזניים מוטל כבודו של עם ישראל. כל נוכרי יאמר לחברו שהוא לא ראה מעולם עם נבזה כזה שהורס את בתי הכנסיות שלו. עומדים הבולדוזרים ומחכים ממש בשעה הזאת להחלטת כבודכם אם להרוס או לא. זה יהיה דבר נורא ואיום אם במדינת ישראל יחליטו כבודכם להרוס את בתי הכנסת שלנו במו ידינו…".

עו"ד גלעד קורינאלדי מתאר בספרו שאת הדברים אמר הרב קוק "בהתרגשות גדולה ובגרון חנוק מדמעות, כאשר קולו נשנק עד להתפרצות בבכי. דומה היה שדברי הטעם שיצאו מליבו חדרו כחץ ללב השופטים".  קורינאלדי מתאר גם שדמעות ציעפו את עיניהם של השופטים אדמונד לוי ואליקים רובינשטיין בעקבות דברי הגר"ש קוק.

לראשונה נחשף לראשונה כתב ידו של מרן הגרי"ש אלישיב שליט"א ועמדתו בפרשת בתי הכנסת בגוש קטיף. הרב אלישיב הוסיף את דבריו על פסקו של הראשל"צ הגר"ש עמאר וכתב: "יש לפעול להשגת התחייבות בינלאומית לשימור בתי הכנסת בגוש קטיף וצפון השומרון לבל יחללוהו זרים ויפונו".

עו"ד קורינאלדי מוסיף: "עמדתו של הגרי"ש אלישיב, היא מעניינת במיוחד, שאם הייתה מבוצעת היינו חוסכים את חילול בתי הכנסת על ידי הפורעים".

עו"ד גלעד קורינאלדי חושף עוד סקופ מיוחד ביחס להתנהלות הותיקן בפרשה. בספר מופיע הצעה שהגיעה מנציגי הוותיקן ונשלחה לעו"ד קורינאלדי וזו תמציתה: "הותיקן יפנה לרשות הפלשתינית ולמדינת ישראל ויממן שמירת שוטרים על בתי הכנסת ובתמורה יקבל את האחריות והניהול על 'אולם הסעודה האחרונה' ב'הר ציון' מעל קבר דוד. ההצעה הועברה לרבנים שמחה הכהן קוק והרב שאר יישוב, ובשל דוחק השעה לא זכתה למענה בכתב מהם.

עו"ד קורינאלדי מוסיף כי ערב ביקורו של האפיפיור בישראל לפני מספר חודשים הוציאה מועצת הרבנות הראשית פסק הלכה לפיו: "על פי ההלכה אסור  לשום אדם לתת יד למסירת חלק או נכס בארץ ישראל למדינת הוותיקן במקומות הקדושים שהם לב ליבו של עם ישראל".

לאור המאבק המשפטי דאז, אכן נדחתה רוע הגזירה, ובתי הכנסת אכן לא נהרסו על ידי ממשלת ישראל, אלא על ידי פורעים ישמעליים, אשר הציגו לעיני כל העולם פעם נוספת את הפגיעה במקומות המקודשים לעם היהודי.