הבדיקה שהרסה את חלום העושר

לעתים נדמה לנו ששאלה שיש לנו בראש בענייני אמונה ויהדות היא כה חזקה, עד שאם לא נדע לה תשובה סימן שהכל שקר. תקראו את הסיפור המרתק הבא: לעתים דווקא החכמה לא לשאול שאלות מיותרות וסתמיות, יכולה לגרום לנו אושר בחיים

לעתים נדמה לנו ששאלה שיש לנו בראש בענייני אמונה ויהדות היא כה חזקה, עד שאם לא נדע לה תשובה סימן שהכל שקר. תקראו את הסיפור המרתק הבא: לעתים דווקא החכמה לא לשאול שאלות מיותרות וסתמיות, יכולה לגרום לנו אושר בחיים

הרב ישראל ליוש, מרבני ישיבת 'אהבת אהרן':

אני רוצה לספר לכם, קוראים יקרים, סיפור מרתק: היה פעם איזה נסיך עשיר אחד, שיום אחד ביקש לצאת מהארמון בו הוא חי כדי לראות את העם שלו ברחובות בו הוא גר, מה שנקרא "לרדת אל העם".

הוא ניגש אל השוק הססגוני, שם נהגו בני העם הפשוט לטייל, והוא צעד אנה ואנה והתחכך בתושבים. והנה, תוך כדי הטיול פתאום נקרעה לו הנעל והוא לא יכל להמשיך את הטיול. הוא חיפש סנדלר בקדחתנות, ותוך זמן קצר אכן מצא אחד כזה, זה הרי שוק גדול. הוא ניגש אליו וביקש ממנו שיתקן לו את הנעל. הסנדלר לקח את הנעל ואכן תיקן אותה, אך הנסיך שם לב שהתיקון יצא מאד לא יפה ולא אסתטי ומושלם. חלק מהתיקון ממש בלט לעין ולא התאים לרגל של נסיך.

הוא ניגש אל הסנדלר ושאל אותו מדוע הוא עשה כך את הנעל ולא השקיע יותר, בעבודה יפה עם צבע תואם ולא בולט? הסנדלר שמע את דבריו וענה לו: תשמע, אני אגיד לך את האמת. פעם הייתי סנדלר מצוין וידוע בכל האזור, ותיקנתי נעליים בישוב הדעת.

אבל היום כבר אין לי כח להשקיע ככה בגלל מצבי הכספי הקשה. אני צריך כעת לחתן את שתי בנותיי ואין לי כסף לעשות זאת, ואני כל הזמן בלחץ ולכן העבודות שלי לאחרונה נראות כמו שהן נראות.

הדברים נגעו מאד ללבו של הנסיך, ואז הוא סיפר לו מי הוא באמת ואמר לו: בוא אליי הביתה. כשהסנדלר הגיע לארמון, הנסיך הוריד אותו לחדר הכספות, ושם הביא לו גוש של זהב ואמר לו: מעכשיו אתה יכול להיות רגוע. קח את הזהב הזה, ועם זה תוכל לחתן את בנותיך ולהשתקם כלכלית, ותוכל לחתן גם נכדים ונינים מהזהב הזה.

כל פעם שאתה מחתן את אחד מצאצאיך תחתוך גוש מהזהב ותמכור וככה יהיה לך כסף בשפע. הסנדלר היה מאושר עד לב שמים ולקח את גוש הזהב לביתו, והניח אותו במקום שמור ומוחבא. מאותו רגע הוא התחיל לעבוד בסנדלריה שלו הרבה יותר טוב, וממש הוציא עבודות מושלמות תחת ידיו שהביאו אליו את כל תושבי האזור. עד מהרה הוא כה הצליח עד שהוא פתח עוד סנדלריה, ואחרי זה עוד אחת, ואז כבר היה לו כסף להשקיע בעסקים ענקיים.

כך אט אט הוא נהיה עשיר גדול. יום אחד הוא החליט לעשות טיול בשוק פשוט במדינה סמוכה, והלך שם אנה ואנה. וגם לו, כמו לנסיך מטיבו, נקרעה הנעל, והוא הלך לסנדלר המקומי שיתקן לו. גם הוא תיקן בצורה לא טובה, והעשיר שאל אותו מדוע. וגם הוא סיפר לו את אותו סיפור, שיש לו בעיה כלכלית, והוא זקוק להרבה כסף כדי לחתן את הבנות שיש לו והמצב מקשה עליו להוציא תחת ידיו עבודות טובות.

החליט העשיר להיטיב אתו, כמו שהטיבו אתו עצמו, והלך ונתן לו את אותו גוש זהב שקיבל מהנסיך, ואמר לו שכשיצטרך לחתן את בנותיו שיחתוך חתיכה מהזהב וימכור. אלא שהסנדלר הזה, כבר היה חכמולוג והוא החליט לבדוק כמה שווה גוש הזהב הזה. הוא לקח גרזן וחתך את הגוש, כדי למכור חלק ממנו ולהעריך את שוויו, ואז חשכו עיניו: בפנים גוש ה"זהב" הוא גילה אבן פשוטה שלא שווה שקל. אמנם עטפה את האבן חתיכה דקיקה של זהב ששווה אולי 10 שקל, אבל בתוכו – הכל היה אבן פשוטה.

הוא מיד הלך אל העשיר ושאל אותו: אתה עושה ממני צחוק? אתה רואה את מצבי ואתה מביא לי גוש של אבן ועוד עובד עליי שזה זהב?

אמר לו העשיר: תשב רגע, אני רוצה לספר לך סיפור. ואז סיפר לו את כל הסיפור שהיה לו עצמו עם הנסיך, ואיך בזכות גוש הזהב הזה והתקווה שהוא נתן לו הוא השתקם ונהיה עשיר, מבלי בכלל לבדוק את הגוש או להשתמש בו. "שנינו קיבלנו גוש זהב מאדם זר", אמר לו, "אלא שההבדל ביני לבינך הוא שאני לא שאלתי שאלות ולא עשיתי בדיקות. הגוש כשלעצמו, שהיה ברשותי, הרגיע אותי וכך יכולתי לעבוד ולהתפתח כראוי ומזה נהייתי מיליונר. אבל אתה החלטת שאתה הולך עם השאלות שלך, ואכן קיבלת תשובות שבכלל לא ציפית להם ושכלל לא עזרו לך".

מה אנחנו יכולים ללמוד מהסיפור הזה? לעתים אנחנו לא מבינים כל מיני דברים בעולם שלנו, וחושבים שצריכים לחקור ולהבין כל דבר. אלא שכל שאלה כבר גוררת איתה שאלה חדשה, ואז מסתבכים עם התשובות ועם השאלות גם יחד.

צריך לדעת: אם אנחנו מאמינים בלי שאלות ובלי קושיות – זה הדבר הכי טוב.

האמונה הפשוטה מבלי לשאול שאלות ועוד שאלות על ה' יתברך, היא זו שתתן לנו חיים שלווים ומאושרים.