לחבק את תכונותינו – ולהשתמש בהן לטובה

גם אם אדם נולד עם תכונות לא נעימות לסביבה – הוא יכול להשתמש בהן תמיד לטובה * איך יודעים את זה? ממשה רבנו ופרעה. מה הקשר? כנסו לסיפור המרתק

הרב ישראל ליוש, מרבני ישיבת 'אהבת אהרן':

במדרש מופיע הסיפור המפורסם על מה שהיה עם משה רבנו, המנהיג הגדול של עם ישראל, בילדותו, כאשר גדל כפי הידוע בביתו של פרעה המלך.

המדרש מספר לנו שכאשר משה רבנו היה ילד פעוט כבן 3, הוא ישב פעם על ברכיו של פרעה, ואז קרה משהו מעניין: הוא שיחק לפרעה עם הכתר שעל ראשו, והעביר את הכתר לראשו שלו, של משה.

פרעה נלחץ ממה שאולי מסמל המקרה הזה. הוא לא ידע מה זה אומר, וקצת חשש מן הבאות. אז הוא החליט לעשות בדיקה כדי לבדוק אם זה סתם היה יד המקרה, של ילד בן 3, או משהו שהולך לנבא את הבאות, כביכול ההנהגה תגיע למשה.

הוא הניח לפני הילד משה שתי קערות: האחת הייתה מלאה בזהב, ובשנייה הוא מילא גחלים רותחות לוחשות באש. הוא החליט שהוא יראה לאן הולכות ידיו של משה. אם הוא ייקח את הזהב, סימן שאכן שכל בקודקדו ויש לו מה לחשוש לגבי הסיפור שהיה עם הכתר. ואילו אם הוא יגע באש – סימן שהוא עושה את הכל מסימני ילדות, ואין מה לפחד ממנו כלל.

ומה היה? הילד משה הושיט את ידו כדי לקחת הזהב, ואז הגיע המלאך והסיט את היד לאש. פרעה ראה שהיד הולכת לאש, ונרגע.

לכאורה, נשאלת השאלה, מדוע בכלל פרעה נלחץ מלכתחילה? וכי הוא אף פעם לא ראה ילד שיושב על אבא, וכל פעם משחק לו במשהו אחר? אז הוא שיחק בכתר, מה קרה?? מלבד זאת גם לא מובן מה זה אומר הבדיקה שהוא עשה עם הזהב. גם הוא ייקח את הזהב ולא את האש, זה אומר שיש לו שכל של ילד בן 3. אז מה הפחד ממנו ומה הרעיון של הבדיקה הזו? וגם אם נגיד שאם הוא יגע בזהב זה מראה שיש לו שכל של אדם בגיל חמישים, האם באמת אדם בן חמישים כך מורד במלך? על ידי שהוא לוקח את הכתר ומעביר מראש לראש? מי שרוצה למרוד – פותח מפלגה! לא סתם מעביר כתר…

התשובה לכך היא כזאת: ודאי שפרעה ידע שכרגע אין למשה הילד שום תוכניות למרוד בו, אך רצה לבדוק משהו אחר: האם משה נולד עם תכונות אופי של מנהיג או לא.

כל אדם נולד עם תכונות ואופי, והשאלה היא לאיפה הוא מוביל את אותן תכונות. פרעה רצה לבדוק את התכונות של משה, ואמר: נבדוק כמה שכל יש לו. אם הוא ייקח את הזהב, אז סימן שלא סתם בחר בכתר בתחילה, כי הרי הוא יכל לבחור לקחת גם סתם משקפים, ואם הוא בכתר ואחרי זה בזהב – זה כנראה מסמל סימן אופי של מנהיג, ואם כן צריך להיזהר ממנו, כי בעתיד אולי הוא ימרוד.

רואים כאן דבר חשוב מאד בתכונות נפש של האדם. האדם צריך קודם כל להכיר את תכונותיו. יש כאלה שנולדו כעסנים, או בעלי תכונות לא נעימות אחרות. והרעיון הוא להשתמש בתכונות לטובה. עליך לחבק את האופי שלך – אך לכוון אותו למשהו מסוים, ששם הוא יכול להועיל.
מפרעה אנחנו לומדים שכבר אצל אדם בגיל 3 אפשר לראות מה האופי שלו, השאלה היא לאן מכוונים אותו.