איך מתחילים לחזור בתשובה?

החלטתי שאני רוצה להתחזק. מה עליי לעשות מכאן? מה הם הצעדים הראשונים בדרכו של החוזר בתשובה?

 

הרב דן טיומקין, מרבני ארגון 'מענה' המסייע לחוזרים בתשובה:

 

לפני שאומר את דעתי האישית, אצטט כמה תשובות ששמעתי מכל מיני רבנים או אנשים גדולים שהכרתי:

  • יש אומרים שהצעדים הראשונים בתחילת ההתחזקות חייבים להיות:

 תורה, תורה ועוד תורה. רק דרך התורה אפשר להכיר את הקב"ה ולבנות סולם עבודה לא מדומיין, ולכן צריך לשמוע שיעורי תורה, ללמוד ספרים, כי זה מה שבאמת הכי חשוב, 'ותלמוד תורה כנגד כולם'.

  • יש אומרים שהעיקר זה ללא ספק תפילה.

 בתפילה אתה עומד מול המלך, וזו תחושת דביקות שבלעדיה כל הקשר עם הקב"ה הוא טכני. חייבים תפילה, ולא משנה אם זה תפילת שמונה עשרה או התבודדות ושיחה עם השם בשפה שלך, אבל התפילה היא ללא ספק הצעדים הראשונים שנחוצים למי שחפץ להתקרב לקב"ה.

  • יש אומרים, שהעיקר זה להקיף את עצמך באוירה תורנית.

כאשר אתה לבד, הכל קשה, הנסיונות עצומים, ולכן מה שהכי חשוב זה למצוא מסגרת תומכת, חברים בראש שלך, שמתחזקים, ואז 'איש את רעהו יעזורו', וכח האווירה והחברה הוא עצום, והוא שעוזר באמת לצלוח את הקשיים שבתחילת הדרך

  • יש אומרים, שהעיקר זה השבת. כזאת מצוה מתוקה,

 כזאת מתנה טבה. יום של קדושה, של עונג, ואם תצליח להתארח אצל משפחות או במקומות שבהם תטעם את טעם השבת, זה מה שיתן את הכח, הרוחני והפיזי, לצעוד ולחפש את הדרך פנימה.

  • יש אומרים, שהעיקר זה הכשרות.

כל עוד אתה אוכל אוכל מפוקפק, זה עושה טמטום שלא נותן לכל הקדושה להיכנס ללב. ברגע שאתה מתחיל להתנתק, להימנע, לפתח מודעות לנושא תולעים וחרקים (שכל כך מצויים בירקות העלים, בגויאבה ובתאנים, בתותים ובכרובית) מייד מתחילים להמריא.

 

אלה חלק מהתשובות ששמעתי. אני בטוח שכולן נכונות, אבל אני חושב שאף תשובה איננה מלאה. עצם העובדה שיש כל כך הרבה תשובות, מעידה על כך שיש הרבה שערים לקדושה, וקשה להגדיר בזה כללים קבועים. לכל אחד יש כוחות נפש משלו, ודרך משלו להיכנס פנימה.

מכנה משותף אחד יש בין כל הדרכים וכל האפשרויות: בכולן יש סיכון של חוסר איזון. ולכן, כדאי להיות מודעים לכך, שלמרות רוב שכלנו ורוב פיקחותנו, בתחילת הדרך חסר לנו פז"מ או נסיון, וזה חסרון מהותי, ולכן למרות שאנו בדרך כלל די בטוחים שמצאנו את הדרך המושלמת בתוך עולם התשובה, זה לא תמיד לגמרי מדויק, כיון שעדיין אין לנו כלים, חסר לנו נסיון ופרקטיקה בעולם התשובה.

 

ולכן, אסור להפסיק לחפש את דרך האמת. כדאי תמיד להישאר 'בעלי שאלה' ולא 'בעלי תשובה'. לא להתקבע, לא להיחסם. תמיד כדאי להמשיך להתפלל על זה, שנמצא את הדרך הנכונה שמתאימה לכל אחד ואחת מאיתנו.

 

ובתחום ההשתדלות המעשית:

 לקיים את עצת רבותינו (במסכת אבות): מרבה עצה מרבה תבונה, להקיף את עצמנו בתורה, ולשאוף לקבל שכל של תורה, ובמקביל להיות קשוב לאינטואיציות, ולקבל מידע מאנשים ותיקים על המשך הדרך, ועל ההשלכות של כל בחירה שאנו עושים.