"הבנתי שאני חייב רב שידריך אותי"

דולב בארי, בחור שהתחזק ועבר משבר בשל כך שלא לקח ייעוץ צמוד מרב, מסביר כמה זה חשוב להיות צמוד לרב שילווה את כל התהליך, כדי שאף אחד לא יחווה חלילה את החוויה הלא פשוטה שהוא עבר:

אני נזכר בסיפור שמאד השפיע על עתידי, עד היום, בדרך התשובה:

בתור בעל תשובה מתחיל, הרגשתי כמו שאר בעלי התשובה ב"אורות". זאת אומרת שאתה כל הזמן רוצה להיות גם הבבא סאלי וגם הרב שך, וכל זה תוך יום אחד בלבד. אתה יושב ולומד ולומד, וגם כשצריך מנוחה או לאכול – אתה מוותר על זה, למה? משום שאתה אומר לעצמך: וכי גדולי ישראל מפסיקים מהלימוד כדי לאכול צהרים?… הרי צריך ללמוד וללמוד, וכך למדתי ולמדתי תורה, בלי לנוח או להתפרק מידי פעם, וממש העמסתי על עצמי יותר מכוחותיי.

הבעיה שלי הייתה שעשיתי את מה שעשיתי, בלי הדרכה מספיקה מהרבנים, כי חשבתי שאני חכם יותר מהרבנים ויותר מכולם. והנה, אחרי תקופה קשה כזאת של 3-4 חודשים – פשוט הגעתי למצב שהיו לי כאבי ראש עצומים. רק הייתי פותח את הגמרא וכבר הייתי רואה אותיות כפולות מרוב שהעמסתי על עצמי.

ויום אחד ממש נשברתי. ובדיוק באותו יום היה אירוסין של אחד הבחורים מהישיבה, כשאני כבר ממש בעצבות ומיואש מעצמי, ורוצה לחזור חזרה אחורה, כי כבר לא היה לי חשק להתפלל וללמוד בגלל שנשברתי.

בזמן הזה, בינתיים, כל החברים בישיבה התארגנו לאירוסין של אותו חבר, התקלחו והתלבשו יפה וכו', ואילו אני ישבתי במיטה ולא עשיתי כלום. החברים שאלו אותי: מה, אתה לא מתארגן? אמרתי: כן, כבר. אבל אז, כשראיתי שכולם כבר הלכו להסעה לחתונה בחוץ ואין כאן אף אחד, פשוט לקחתי תיק ונסעתי הביתה.

תוך זמן קצר, כמובן, החברים ורבני הישיבה דאגו לי וצלצלו אליי, אך לא עניתי. ממש לא היה לי חשק לדבר עם אף אחד.

במושב בו אני גר יש "כולל אברכים", ובעזרת נשים של בית הכנסת שבו הוא היה, הייתה איזו מיטה. מכיוון שאני מכיר היטב את הגבאי שם, אמרתי לעצמי שאולי אשן שם בלילה הקרוב, כי אפילו הביתה לא רציתי להגיע. הייתי ממש במין 'מרה שחורה' שכזו. ואז ישבתי בכולל והתחלתי לחשוב מה לעשות עם עצמי.

ופתאום, קיבלתי טלפון מהרב אריה מאיר, שהוא אחד מרבני היישוב שלנו. זה היה מדהים. בקושי היה לנו קשר לפני כן, ופתאום הוא מתקשר. לו דווקא עניתי, והוא שאל היכן אני נמצא כעת. אין לי מושג מי סיפר לו עליי, למרות שלמפרע הבנתי שהחברים דיברו איתו.

השעה הייתה 10 וחצי בלילה, והרב מאיר אמר: טוב, אני מגיע אליך, חכה לי. ואז הוא בא וישב איתי בערך עד 2 בלילה, דיבר איתי וחיזק אותי. אמרתי לו: הרב, כעת אני יודע שעשיתי שטויות, בגלל שבחרתי דרך אפשרית מבלי שהתייעצתי עם רבנים. אבל אותו ערב שינה את הכל. מאותו לילה הייתי איתו בקשר והוא הדריך אותי איך ללמוד תורה, כמה ללמוד וכמה לנוח, ולאט לאט חזרתי לעצמי.

ומאז אף ב"ה בניתי את עצמי, הרבה יותר ממה שהייתי קודם.

המסר שלי הוא: גם אם אתה רוצים לחזור בתשובה או להיכנס לישיבה, הכל הכל, ממש הכל, חייב להיות תחת הדרכה צמודה, כדי שתוכלו להצליח כמה שיותר בדרככם החדשה.

בהצלחה!