יאיר לפיד: "התלמוד מחדד את השכל"

״אנחנו מגייסים אלפי ועשרות אלפי חרדים״ אמר לפיד במהלך ועידה כלכלית שהתקיימה לפני כחצי שנה בתל אביב. ״הם מגיעים לרמות גבוהות מאוד. הם לומדים מגיל 3, ולימוד התלמוד מחדד את השכל״.

 

כך עולה ממחקר מקיף אותו ערכו פרופ' איריס לוין מבית הספר לחינוך באוניברסיטת תל אביב, ד"ר יורם דמבו ממשרד החינוך ופרופ' רוברט סיגלר מאוניברסיטת קרנגי-מלון בפנסילבניה, שנחשב לאחד המומחים המובילים בעולם בתחום ההתפתחות הקוגנטיבית.

 

השלושה בחנו את ההשפעה שיש למערכות לימוד שונות על יכולת התלמידים לפתור בעיות ושאלות הגיוניות וזאת באמצעות בדיקת יכולתם של 240 תלמידים, מחציתם חילונים ומחציתם חרדים.

 

להפתעתם של החוקרים התברר שהתלמידים החרדים פתרו שאלות מורכבות בגיאומטריה בצורה טובה יותר מעמיתיהם החילונים וזאת למרות שלא קיבלו השכלה פורמלית בתחומים אלו.

 

החוקרים התייחסו לא רק לטקסט התלמודי, אלא גם לשיטת הלימוד בישיבה שלדבריהם "מדגישה את ההעמקה, ההבנה והלמידה כערכים בפני עצמם… היא שמה דגש חזק על הבנת הדברים, על חשיבה נכונה, על ניתוח מצבים שונים, רכישת כלים לפתרון בעיות,

 

 והפעלת המוח על כל צעד ושעל ובכל עניין ועניין;

לברר ולפשט ספקות, להבחין בין אמת לשקר, בין טמא לטהור, בין מותר לאסור, בין טוב לרע, בין דעה זו לדעה אחרת, בין סברה נכונה לסברה מוטעית- המוח כל הזמן בפעולה".

 

בקוריאה יודעים את הסיבה לזכיית היהודים בפרסי נובל

 

לפני כשנתיים הופיע צוות של הטלוויזיה הדרום קוריאנית בישיבת פוניבז' המפורסמת בבני ברק. הצלם עבר בין עשרות השורות הצפופות, והתמקד בפניהם של הלומדים, באצבעות המונפות בתנועת סיבוביות, במצח הצעיר חרוש הקמטים, ובאווירת ההוד השוררת בחלל.

בשיחה עם כתב ערוץ 10, אבישי בן חיים, הסביר עמיתו הקוריאני כי הוא וחבריו נשלחו ארצה במיוחד כדי לחקור את סוד חכמתו העצומה של העם היהודי: "יש לכם 200 פרסי נובל" הוא אומר בהתייחסו לעם היהודי, ושכח להדגיש שמדובר בכרבע מכלל זוכי הנובל בעולם כולו במשך כל שנות קיומו של הפרס היוקרתי.

 

הקוריאנים כבר יודעים מה שחוקרים רבים יודעים. תרבות הלימוד של העם היהודי, שהתבססה בישיבות הקדושות במשך 3,500 שנים, היא זו שהפכה את היהודים לחכמים ומוכשרים יותר. קידוש אורח החיים הלימודי, הרצון להעמיק ולהבין כל סוגיה לפרטי פרטים, עם ירידה לרזולוציות הנמוכות ביותר, היא זו שהפכה את היהודים לחוקרים טובים יותר גם בתחומים אחרים כמו פיזיקה, רפואה או כלכלה.

 

כישורי למידה גבוהים

 

משך כל שנותיו בישיבה לומד התלמיד ללמוד. זוהי מהותה של הישיבה, היא מלמדת את תלמידיה כיצד לפתוח סוגיה מורכבת, ללמוד אותה בכוחות עצמם, לפרק אותה לגורמים ולאחר מכן להרכיב את כולם יחדיו לכדי יצירה מושלמת.

 

התוצאה: מי שיודע ללמוד גמרא, יכול ללמוד כל תחום בקלות רבה לעומת אחרים. לימוד הגמרא כולל זוויות חשיבה והתבוננות שונות, ההופכות את התלמיד המאומן לכזה שקולט במהירות נושאים חדשים.

 

חיים ארבל, מנהל תחום טכנולוגיה והיי-טק ב'מנפאואר בראשית' בראיון לגלובס: "העובד החרדי הוא אינדיבידואל, וכל אחד כזה מביא איתו סל של יכולות ותכונות אישיות המאפיינות אותו. עם זאת,

 

ישנם קווים בסיסיים המשותפים לרוב המועמדים מהמגזר החרדי: רובם נוחים לניהול ומקבלים סמכות, רובם לויאלים לארגון המעסיק אותם – מה שבא לידי ביטוי ביציבות תעסוקתית גבוהה. רובם גם ניחנים ביכולות אנליטיות גבוהות והיכולת הקוגניטיבית של העובדים החרדים גבוהה בשיעור ניכר משל עובדים ממגזרים אחרים. בנוסף, כתוצאה ממשך הלימודים הארוך במגזר, כישורי הלמידה של רובם גבוהים".

לפיד ההערצה ללימוד התלמוד

 

שר האוצר יאיר לפיד ידוע כמי שבינו ובין תלמידי הישיבות יש מכנה משותף צר מאוד. תכלה היריעה ויכלו המילים ועדיין לא נוכל להספיק לתאר את עוצמת השוני והפער העמוק בתפיסה ובאורח החיים בין השר הנכבד לבין תלמידי הישיבות הקדושות.

 

אך דומה כי לפעמים אפילו המתנגד הגדול ביותר לעצם קיומן של הישיבות אינו יכול להדחיק את המציאות הברורה, ומודה כי הלימוד בישיבה אכן הופך את תלמידיה למוכשרים יותר: "אנחנו מגייסים אלפי ועשרות אלפי חרדים" אמר לפיד במהלך ועידה כלכלית שהתקיימה לפני כחצי שנה בתל אביב. "הם מגיעים לרמות גבוהות מאוד. הם לומדים מגיל 3, ולימוד התלמוד מחדד את השכל".