למה צמים בעשרה בטבת?

בעשרה בטבת נוהגים לצום. מדוע? מה קרה ביום הזה? האם רק צריך לצום או שיש דברים נוספים שעלינו לעשות באותו היום? הרב דוד קדוש משיב לנו על כל השאלות

ביום ראשון הקרוב אנחנו נציין את יום צום עשרה בטבת, בו נהוג בעם ישראל לצום ולא לאכול או לשתות.

מדוע אנחנו צמים ביום הזה? מה קרה בו? ביקשנו מהרב דוד קדוש להסביר לנו:

מה בעצם קרה בעשרה בטבת?

"צום עשרה בטבת נקבע על-ידי חז"ל כיום צום לדורות, בשל שלושה אירועים שאירעו בסמיכות לתאריך הזה של עשרה בטבת: בח' בטבת התורה תורגמה לשפה היוונית, בט' טבת נפטרו עזרא הסופר והנביא נחמיה, ובי' בטבת החל המצור על ירושלים, שהגיע לשיאו העצוב והנורא, כידוע, שנה וחצי לאחר מכן, בי"ז בתמוז ובתשעה באב, אז נשרפו שני בתי מקדשינו.

"ומה שעשו חז"ל הוא שבעצם הם איחדו את שלושת האירועים הללו שאירעו בסמיכות לי' טבת, ובשלהם הם קבעו לדורות את 'צום עשרה בטבת'. כאן צריך להסביר שכל אחד מהאירועים הללו, היה עצוב, נורא וטרגי.

כך למשל תרגום התורה ליוונית, היווה סמל של פגיעה אנושה לתורה הקדושה. הייתכן להביא את התורה הקדושה להבנה וניתוח בכלי אנושי של הפילוסופיה היוונית שהתפשטה אז? תורתנו הקדושה היא הרי תורה משמים, תורה אלוקית, ותרגומה ליוונית על כל המשמעות מכך, היה בעצם פגיעה קשה בתורה, ביהדות ובעולם כולו. חז"ל מספרים שכאשר תרגמו את התורה ליוונית ירד על העולם חושך לשלושה ימים רצופים!".

מה בדיוק צריך לעשות בעשרה בטבת?

"לפי ההלכה אסור לאכול ולשתות בעשרה בטבת, וזאת בניגוד למשל לצום תשעה באב או יום-כיפור אז ישנם 'חמישה עינויים', ואז חוץ מלאכול ולשתות גם אסור לנעול נעלי עור, אסור לרחוץ ועוד. בעשרה בטבת לעומת זאת רק נמנעים רק מאכילה ושתיה ולא משאר הדברים. בבוקר, בתפילת שחרית, אומרים 'סליחות' המיוחדות ליום זה, וכן קוראים בתורה קריאה לתענית ציבור, החוזרת גם להיקרא בתפילת המנחה.

"בנביא באמת כתוב על היום הזה, 'וַיְהִי בִשְׁנַת הַתְּשִׁיעִית לְמָלְכוֹ בַּחֹדֶשׁ הָעֲשִׂירִי בֶּעָשׂוֹר לַחֹדֶשׁ בָּא נְבֻכַדְנֶאצַּר מֶלֶךְ בָּבֶל הוּא וְכָל חֵילוֹ עַל יְרוּשָלַיִם וַיִּחַן עָלֶיהָ וַיִּבְנוּ עָלֶיהָ דָּיֵק סָבִיב'.

"וכעת, עם ישראל כולו מצפה לנבואה האחרת שנאמרה לגבי עשרה בטבת ושאר הצומות, בנביא זכריה: 'כֹּה אָמַר ה' צְבָאוֹת צוֹם הָרְבִיעִי וְצוֹם הַחֲמִישִׁי וְצוֹם הַשְּׁבִיעִי וְצוֹם הָעֲשִׂירִי – יִהְיֶה לְבֵית יְהוּדָה לְשָׂשׂוֹן וּלְשִׂמְחָה וּלְמֹעֲדִים טוֹבִים"'.

אמן.