הורים מספרים: כך השפיעה הישיבה על ילדנו

ביקשנו לשמוע מהורים מסורתיים כיצד הישיבה נכנסה לחייהם, איך הם מסתכלים על הלימוד בישיבה, והאם הלימוד של בנם בישיבה השפיע גם עליהם?

כיצד משפיעים הלימודים בישיבה על הבחור או הנער שיושב ולומד בישיבה? וכיצד הם משפיעים על המשפחה כולה? יצאנו לבדוק, בעזרת כמה הורים ששלחו את בניהם ללמוד בישיבה למתחזקים. ביקשנו לשמוע מהם על השינוי בחייהם ובחיי בניהם בעקבות הכנסת הישיבה לחייהם.

 

גב' כוכבה בן שושן, שבנה לומד בישיבת 'דובר טוב' בשכונת רמות בירושלים, ישיבה מצוינת למתחזקים, אומרת לנו:

"אני רוצה להגיד, עם יד על הלב שמאז שהילד שלי הגיע לישיבה, הוא מאד השתנה לטובה. הוא קיבל בישיבה איזושהי בגרות ואחריות מסוימת, ובישיבה הוא נהיה עצמאי ואחד שיודע מה הוא רוצה מעצמו, דבר שלפני כן לא היה באישיותו. הוא נמצא בישיבה כבר למעלה משנה וחצי, והישיבה עזרה לו לגבש את אישיותו ולדעת לאן הוא רוצה להוביל את חייו.

 

"למעשה הוא כבר נמצא בישיבות כבר 3 שנים, ובהן הוא למד מה להיות, מה לעשות. הוא אומר לי לא פעם: 'טוב לי פה ואני רוצה להישאר פה', ואני מצדי מאד תומכת בו. היום, רק כדי שתבינו איך הוא התקדם, הוא עצמו מלמד בחורים אחרים, וגם מארגן כל מיני דברים. רק לפני כמה ימים, באחד מיני החנוכה, הוא עצמו הלך ומיוזמתו ארגן לכל התלמידים כנס גדול בבני ברק של 'אור ישראלי' עם הרב גרוסמן,

 

לקח אתו 15 בחורים ודאג להחזיר אותם. אחרי זה הוא חזר אלי נרגש כולו, כשהוא מספר עד כמה התלמידים התרגשו בביקור המיוחד הזה. הוא ממש ארגן את הכל, ואני הייתי בהלם מזה, זה הראה לי איזה תעצומות הוא קיבל בישיבה".

 

באיזה יחס קיבלו אותו בתחילת ימיו בישיבה?

"יחס מדהים. קיבלו אותו בחום ואהבה, חיבקו אותו מכל הכיוונים ולא עזבו אותו בשום פנים ואופן, גם כשהיה לו קשה. לכל אחד הרי יש יש עליות וירידות, אבל הם אף פעם לא עזבו אותו. זה דבר שבחור זקוק לו, ובזכות זה הוא נשאר שם ולא עזב את המקום".

 

הגברת כוכבה מספרת עוד: "בכלל, הוא קיבל בישיבה תמיכה רוחנית חזקה, כמו גם תמיכה גשמית. והחשוב מכל הוא שיש לו גם עם מי לדבר. כשהוא רוצה לדבר עם מישהו, יש לו למי לפנות כדי להגיד מה כואב לו, שזה הדבר הכי חשוב. הבן שלי מספר לי לא פעם גם על חברים אחרים שמוכנים לוותר על הרבה דברים כי הם אוהבים כל כך את הישיבה".

 

יהודה יעקובי, הוא אביו של שני בחורים אחרים שלומדים בישיבה באזור המרכז:

יהודה הוא אב למשפחה שאינה דתית, אך כיום הוא תומך בבניו שהחליטו ללכת וללמוד בישיבה. "קודם כל", פותח יהודה בשיחה עימנו, "אני רוצה לשבח את רבני צוות הישיבה, שממש התרשמתי מהם. עם הזמן, הבנתי שהכל בישיבה נעשה 'בכיף' ולא בכפיה.

 

הם לא רוצים לשנות את החיצוניות של הבחורים, ואני אהבתי את הגישה ואת הדרך שלהם מאד. אלו אנשים מדהימים, והילדים מאד מאד אוהבים להיות שם. שני בנים שלי הגיעו לישיבה, ובעקבותיהם עוד חברים הלכו לשם מהאזור שלנו (אנחנו גרים במודיעין). ובאמת בישיבה ממש עושים מעל ומעבר לילדים, באים, לוקחים אותם ומחזירים אותם, ופשוט דואגים להם כל הזמן.

 

"אנחנו אמנם משפחה מסורתית, אך הילדים מתחזקים יותר בישיבה. הם לומדים שם כמו שצריך. אני חייב לציין שמראש שלחתי לשם ילדים טובים,מדהימים ומקסימים, אך בישיבה הם יותר גדלים וצומחים ויודעים מה הם רוצים מעצמם. האישיות שלהם גדלה איתם. זה הגיל שבמקום ללכת ולעשות שטויות, הם מרגישים שהם הגיעו למקום הנכון, ואני שמח על כך.

 

"הישיבה גם העלתה להם שם את הביטחון העצמי. בכלל, כל המידות הטובות שלהם גדלו ועלו שם. הם הפכו להיות יותר מתחשבים, יותר מבינים את הזולת ויותר מכבדים. מרוב שהם נהנים, הם אפילו 'סוחבים' איתם מידי פעם את האח הבכור, שהוא אחרי צבא, שיבוא איתם לשבתות בישיבה, והוא באמת גם כן נהנה שם מאד"…