מציאות: בוגרי ישיבות מצליחים יותר

המציאות מוכיחה: בוגרי ישיבות מצליחים יותר במקצועות חופשי, זהו מאמר על מסירות נפשם של תלמידי הישיבות בגטו וורשה ועל הכישורים הגבוהים של בוגרי הישיבות בהייטק ובעולם העסקי

הישיבה היא אבן יסוד בבניין חייו של הגבר היהודי. היא מעצבת את אישיותו, מבססת את הקניינים הרוחניים שרכש בשנות ילדותו, מרחיבה את השכלתו התורנית ומעניקה לו בסיס תורני איתן לחיים הבוגרים.

 

נכון. אף פעם לא מאוחר ללמוד תורה, וגם מי שלא למד בישיבה נהנה מחופש בחירה מלא, וביכולתו לקבוע עתים לתורה בכל גיל ובכל זמן. אך חז"ל כבר התייחסו לכך, ודימו את המבוגר הלומד תורה למי שכותב על נייר ישן שכבר נכתב עליו טקסט בעבר, נייר מחוק. מי שלומד תורה בצעירותו משול לעומת זאת לאדם הכותב על נייר חדש.

 

בשני המקרים המשימה תתבצע, הכתב יופיע על גבי הנייר. אך במקרה הראשון, התוצאה תהיה רחוקה מלהיות מושלמת. כל אחד מאיתנו יעדיף לכתוב על נייר חדש ואיכותי.

 

הלימוד בישיבה מקנה ללומד לא רק השכלה תורנית רחבה. מחקרים וסקרים שנערכו, וגם המציאות בשטח מלמדת על כך, שבוגרי הישיבות הקדושות הבוחרים לצאת לעולם העסקים או ההייטק, נהנים מיכולת אנליטית גבוהה יותר מהמוצע. הם לומדים נושאים חדשים במהירות גבוהה יותר לעומת אלו שלא למדו בישיבה, ויכולים להשתלב בכל תחום בקלות רבה יותר.

 

כשההורים מחליטים לשלוח את בנם, הנער הצעיר, למוסד שאינו תורני מובהק מתוך רצון לתת לו להחליט בעצמו לכשיגדל על עתידו – אם בעולם התורני או בעולם העסקי, עלולים לגלות מאוחר יותר שבפועל הם פגעו ביכולותיו בשני המישורים. הלימוד בישיבה לעומת זאת, יעניק לבנכם השכלה תורנית רחבה, וגם יכולת שכלית גבוהה יותר, כזו שתאפשר לו להצליח בכל תחום שאליו יפנה.

 

3,500 שנות ישיבה

בשליחתו של בנכם לישיבה קדושה, אתם מצטרפים למאות דורות של יהודים ששלחו את ילדיהם לישיבות. בשונה ממציאות שמנסים גורמים שונים להציג כיום, הלימוד בישיבה אינו חידוש מעשרות השנים האחרונות. גם לא ממאות השנים האחרונות. את הישיבה הראשונה הקימו שם, בנו של נח, ונינו עבר, לפני יותר מ-3,500 שנה.

 

מאז הוקמו עוד רבבות ישיבות, בארץ ישראל ולאחר מכן בגולה, בבבל. היו ישיבות מפורסמות בסורא, בפומפדיתא, בנהרדעא ועוד. בכל מקום אליו גלו בני ישראל, נפתחו ישיבות. כך היה בעיראק ובתימן, וכך בפולין ובהונגריה.

 

אלפי סיפורים על מסירות נפשם של הורים לשליחת ילדיהם לישיבות אצורים עמנו. התלמוד הבבלי והירושלמי מספרים לנו על מסירות הנפש של תלמידי הישיבות בזמנם, לפני כאלפיים שנה, והקשיים נמשכו לכל אורך ההיסטוריה.

 

אך למרות הכל, ועל אף כל הקשיים, עם הנצח המשיך להשתית מוסדות תורה בכל מקום, המשיך לקיים ישיבות בכל עיר ועיר. אפילו בשנות השואה הנוראה, כשהצורר הנאצי ימ"ש דרס ברגליו כל זכר ליהדות, הוסיפו הישיבות להתקיים עד הרגע האחרון. לא פעם מצאו הקלגסים הנאצים את בחורי הישיבות כשהם שוקדים על תלמודם. בעיצומו של המרד בגטו וורשה, התקיימה בתוך הגטו ישיבה פעילה עם מאות בחורים שישבו והגו בתורה, כל עוד לא הגיעו הנאצים עד לבית המדרש עצמו, המשיכו הישיבות להתקיים. מי שהצליח להימלט מבעוד מועד עשה זאת, ומי שלא, נשאר בבית המדרש כל עוד נשמתו בו.

 

"לנשק את בני הישיבות"

 

במשך השנים, יחסו של עם ישראל לתלמידי הישיבות היה מכבד ומעריך מאוד. תלמידי הישיבות הם קבוצת העילית של העם היהודי. הם ההולכים חלוצים בראש המחנה, מקדישים את השנים הצעירות שלהם ללימוד תורה, להמשכת המורשת היהודית ולהעברת התורה המסורה בידנו אל הדור הבא. הרב אברהם ישעיהו קרליץ, המכונה על ספרו ה'חזון אי"ש' ומי שהיה גדול הפוסקים בדור הקודם, היה קם מלוא קומתו כשבחור ישיבה היה נכנס לחדרו: "כל בחור ישיבה הוא גדול הדור הבא בפוטנציאל", הוא היה אומר.

 

מרן הגאון רבי עובדיה יוסף זצ"ל התבטא בהזדמנויות רבות אודות חשיבותם הרבה של בחורי הישיבות. באחת הפעמים, כאשר התקשורת בישראל ניהלה קמפיין הסתה מכוער נגד תלמידי הישיבות, מחה הרב זצ"ל על היחס המחפיר אל תלמידי החכמים הצעירים: "בני הישיבות" אמר הרב בשיעורו, "צריך לשבח אותם, צריך לנשק אותם".

 

"כל מי שלומד תורה עושה נחת רוח להקב"ה" הוסיף מרן זצ"ל. "אשרי מי שעמלו בתורה, כל אלה בני הישיבות שמוסרים את נפשם לתורה צריך לשבח אותם צריך לפאר אותם הם מעמידים את העולם. אשרינו שיש אנשים כאלה, הם מוסרים עצמם ללימוד התורה צריך להתפאר בהם, לשמוח בהם".