גם אני רוצה!!!

למה אסור לחמוד משהו של השני? ״לא תחמוד״, אומרת התורה. למה? מה הבעיה לרצות איזה רכב יפה שיש לשכן שלי, גם אני רוצה כמוהו?

הפסוק אומר "לא תחמוד בית רעך, לא תחמוד אשת רעך ועבדו ואמתו ושורו וחמורו, וכל אשר לרעך". אם נפשט את זה למילים שלנו, התורה אומרת לנו: אסור לך לקנאות בבית היפה של חברך, באשתו הטובה, בעבודה המכניסה שלו, ברכב המירוץ הספורטיבי או בכל דבר אחר שיש לו.

וזה באמת די קשה. לגנוב לשני, כל אחד מבין שזה אסור וזה לא יפה, אבל מה הבעיה לחמוד? מה, אנחנו מלאכים?

ובכן, אם נתבונן בטקסט של הפסוק הזה המופיע בעשרת הדיברות, נראה שהתורה מונה רשימה ארוכה של דברים אותם אסור לחמוד: "בית רעך, אשת רעך, עבדו, אמתו, שורו וחמורו". אחרי כל הרשימה הזו, מדוע התורה מוסיפה עוד, "וכל אשר לרעך"?

אז יש הסבר ידוע: התורה באה ללמד אותנו לקח חשוב לחיים, משהו שיקל עלינו את קיום האיסור "לא תחמוד". התורה אומרת לנו, שאם נציץ בקנאה אל ביתו של השכן, עלינו לזכור לא להסתכל על הפרטים בלבד, אלא להביט בתמונה כולה. כלומר, רבים מאיתנו נוטים לחשוב כי הדשא של השכן ירוק יותר. אבל לא תמיד אנחנו מסתכלים על התמונה כולה, על כל החבילה. נכון, יש לחבר או לשכן עסק משגשג ותקציב מאוזן ובריא. אך האם הוא בריא? האם משפחתו בריאה? נכון, כשהם מבלים יחדיו, אשתו נראית אישה טובה. אבל האם נעים לחיות איתה גם באותו בית כל הזמן? ואם יש לו עושר ואושר, האם יש לו נחת מהילדים? האם, בכלל, יש למישהו בעולם הזה את הכל יחד? את כל המעלות הטובות?

את הלקח הזה ניתן ללמוד שוב כשרואים דברים חדשים, באנשים אותם חשבנו שהכרנו היטב. אדם שהיה "על גג העולם" מגלה שהשטיח נשמט מתחת לרגליו והוא עצמו נמצא במצוקה, אדם אחר, אותו לא הערכנו במיוחד, מתגלה כאב נהדר המחנך את הילדים שלו בצורה נפלאה.

לכל אחד יש את המעלות והחסרונות שניתנו לו משמים. כשאנו צעירים אנו בטוחים שהחיים שלנו יהיו וורודים. כשאנו מתבגרים, אנו מגלים כי אף אחד לא חסין. לאף אחד אין את "הכל" ביחד.

ולכן, מהיום – אם אתה מקנא בנכס של חברך, תעצור לרגע ותחשוב: האם אתה באמת רוצה לקבל את "כל אשר לרעך"? כל מה שיש לו, כולל המחלות ח"ו וכו'? כשתראה באמת כיצד נראים החיים שלו, מה באמת נמצא בסך הכולל שלו, תשמח במה ששלך.

הקב"ה בא ונותן לנו עצה טובה: תהיו חכמים מספיק כדי להסתכל על התמונה כולה. כשנעשה זאת, האיסור הזה "לא תחמוד" יהפוך לדיבר הקל ביותר. לחמוד מה שיש למישהו אחר זה לא רק חטא, אלא זה גם טיפשי ולא חכם בכלל.