חצי העגלה ריקה ?-הרבה יותר!

רמת הידע היהודי של למעלה ממחצית היהודים הגרים בארץ ו-80% מהחילוניים הוא בינוני ומטה. חצי הכוס המלאה: 43% מהחילוניים מעוניינים להגדיל את הידע

ארבע חמישיות מכלל היהודים החילונים, ולמעלה ממחצית מכלל היהודים החיים בארץ, מגדירים את רמת הידע היהודי שלהם כ"בינונית" ומטה – כך עולה מסקר שערך מכון הסקרים רפי סמית עבור האיגוד העולמי ללימודי יהדות. בסקר, שנערך בהשתתפותם של 500 איש, אופיינו הנשאלים על פי ארבעה הקבצות: חילוני, מסורתי, דתי וחרדי.

המשתתפים התבקשו לדרג את רמת הידע היהודי שלהם ושל ילדיהם. מהסקר עולה כי 80 אחוז מהחילונים ו-59 אחוז מכלל הישראלים מגדירים את רמת הידע היהודי שלהם כבינונית ומטה. רמת הידע היהודי הייתה נמוכה במיוחד בקרב בני 55 ומעלה, בקרב ישראלים ממוצא אשכנזי ובקרב בני המעמד הגבוה.

בקרב הציבור החילוני רמת הידע היהודי של הילדים נחשבה לזהה לזו  של ההורים או אפילו מעט יותר גבוהה.  רוב הנשאלים סברו שהוריהם יודעים יותר מהם.

הסקר מצביע אפוא על קיומו של "דור אבוד" של יהודים שמאמינים שלכל אחד אחר – גם הורים וגם ילדים – הוא בעל ידע יהודי נרחב יותר מכפי שיש להם.

בקרב החילונים שהגדירו את רמת הידע היהודי שלהם כ"נמוך" רק 25 אחוז גילו ענין בהרחבת הידע היהודי. אולם בסך הכל 43 אחוז מהחילונים רוצים להגדיל את הידע היהודי שלהם. בנוסף, 70 אחוז מהציבור המסורתי מבקש להעמיק את ידיעותיו ביהדות כמו גם רוב מכריע בקרב הציבור הדתי והחרדי (מה שכמובן אינו מפתיע).