מה נכתב בכתובת המסתורית?

בשיפולי הר ציון נמצאו בימים אלה שרידי מבנה עתיק מימי בית שני ובו מקווה ושלושה תנורי לחם. על כלי שנמצא בו חקוקה כתובת בארמית שבינתיים לא הצליחו לפענחה.

במהלך חפירות ארכיאולוגיות שמתקיימות בימים אלו בשיפולי הר ציון בירושלים התגלה כלי עשוי אבן מתקופת שלהי בית שני ועליה חקוקה כתובת מסתורית בשפה הארמית.

כלי האבן נמצא בתוך חורבותיו של מבנה עתיק שבתוכו נמצא גם מקווה טהרה וכן שלושה תנורים לאפיית לחם. על פי הממצאים שהתגלו במקום מעריכים החוקרים שהמבנה נחרב במהלך המצור הרומאי על ירושלים בראשותו של טיטוס שהביא לחורבן בית המקדש השני. באותה תקופה היה האזור בו נתגלתה החורבה חלק מ"העיר העליונה", החלק היוקרתי של ירושלים בה התגוררו בעיקר כהנים ובעלי הון. החוקרים מעריכים אפוא שגם במבנה זה התגוררה משפחת כהנים שדקדקו כמובן בהלכות טהרה מה שמסביר את המקווה שנמצא במקום. יצויין עוד כי על פי ההלכה כלי אבן אינם מקבלים טומאה מה שעשוי להצביע על כך שהכלי שהתגלה במקום קשור באופן כלשהו לעבודת המקדש או לאכילת קדשים בטהרה.

כאמור על כלי האבן נמצאה כתובת חקוקה בת עשר שורות. למרות שאותיות הכתובות ברורות למדי והיא כתובה ככל הנראה בשפה הארמית לא הצליחו עד כה החוקרים לפענח את משמעותה. יתכן שמדובר בטקסט הכתוב בשפת סתרים או בכתב בעל צורת אותיות שונה מהרגיל.

החוקרים משערים שידרשו להם ששה עד שמונה חודשים לפענוח הטקסט המסתורי.