יהודי סוריה: בית כנסת בודד עם 12 מתפללים

כתב ה״כרוניקל״ בסן פרנסיסקו, שביקר לאחרונה בדמשק בירת סוריה, יצא לתור אחר שרידי הקהילה היהודית במקום.

כתב ה"כרוניקל" בסן פרנסיסקו, שביקר לאחרונה בדמשק בירת סוריה, יצא לתור אחר שרידי הקהילה היהודית במקום. הוא שוחח עם אלברט קמאו בן ה-68, חייט בגמלאות ונשיא הקהילה היהודית הנאמדת בכ-200 נפש. אף שמרבית חבריו וקרוביו עזבו, הוא אומר כי לעולם לא יעזוב את סוריה. "משפחתי הייתה כאן תמיד. חשוב לנו להישאר כאן כדי לשמור על מורשתנו", הוא אומר.

מרבית יהודי סוריה עזבו בגלים לאחר קום מדינת ישראל ב-1948 וחקיקת חוקים קשים שאסרו על היהודים להחזיק ברשותם נכסים, למשוך כספים מחשבונות בנק ולנסוע לחו"ל. "אם היו מרשים ליהודים לנסוע ולחזור, אף אחד לא היה עוזב", אומר ג'ואי אלהם בן ה-34, שביקר בסוריה בקיץ האחרון לראשונה מאז עזב ב-1992. בדומה לאלהם, המחזיק בבעלותו רשת מסעדות בניו יורק, יהודים רבים ממוצא סורי היגרו לארה"ב. אחרים פזורים על פני הגלובוס, ומתגוררים בישראל, באירופה ובאמריקה הלטינית. אלא שנותרו מאחור אומרים שעשו זאת בגלל גילם המתקדם, בעיות בריאות, אי רצון לעבור או חשש מעתיד בלתי ידוע.

כיום, מספר העיתונאי, יש להשיג אישור הן ממשרד המידע והן משירותי המודיעין הסוריים כדי לבקר בבית הכנסת הפעיל היחיד ברובע היהודי הישן בדמשק, שבשיא תפארתו היו בו כ-20 בתי תפילה. השכונה מתאפיינת בבניינים מטים לנפול וחזיתות החנויות מנופצות. "מדכא מאוד להסתובב ברחובות הריקים", אומר אלהם.

מרבית היהודים קשישים, ורבים מדיירי השכונה הם פלשתינים, חלקם עדיין משלמים דמי שכירות לבעלי הבתים היהודים דרך האו"ם. טחמד ר'אנם הפלשתיני מספר כי מרבית היהודים עזבו ב-1992, לאחר שהנשיא גאז חאפז אסאד הסיר מעליהם את מגבלות הנסיעה לחו"ל שהיו בתוקף 45 שנה – מה שציין את גל העזיבה האחרון מהמדינה.

בשבת בבוקר, המבקרים יכולים למצוא בבית הכנסת הבודד לא יותר מ-12 מתפללים, המאובטחים על ידי כוחות המשטרה. כאשר אמין חלוואני, חייט בן 53, יצא לאחר התפילה עם הכיפה עדיין לראשו, הזכיר לו קצין המשטרה להסירה, כדי שלא תמשוך תשומת לב מיותרת ברחוב. "לפני 30 שנה, החיים היו קשים. אם המשטרה עברה ליד ביתנו, רעדנו. לכן אנשים עזבו", משחזרת רחל קמאו, אחותו בת ה-70 של אלברט. "היום הם נמצאים כאן כדי להגן עלינו. הכל נעשה קל יותר".

בהודעה ששלח לאחרונה שגריר סוריה בארצות הברית, עימאד מוסטפה, לכתב ה"כרוניקל", מסר כי "איש לא נגע בנכסים שבבעלות יהודי סוריה, והם מוזמנים לשוב או לבקר". יש הרואים בכך מסר פוליטי. ממשלתו של הנשיא הנוכחי בשאר אסאד, בנו של חפאז אסאד – מודעת היטב לכך שרדיפת היהודים הנותרים עלולה ליצור לחץ בין-לאומי בשעה בה המשטר מעוניין להתקרב לארצות הברית ואולי אף הגיע להסדר עם ישראל.

בינתיים, איש מהיהודים לא בחר לשוב לסוריה. אלהם אומר כי השיבה לא תשתלם לו ולאחרים שביססו קריירה ומשפחה בחו"ל. הרב אפרים גבאי, המכהן כרב בקהילה הסורית "מגן דוד" במנהטן תחתית, אומר כי רבים עדיין פוחדים לשוב – יהיו אשר יהיו הצהרות ממשלת סוריה. "אני הייתי פוחד לחשוף את דתי בפומבי", הוא אומר.

סטנלי אורמן, פעיל בארגון הניו יורקי "יהודים מארצות ערב", המאגד תחתיו 27 ארגונים יהודיים, אומר כי כל הסכם שלום עם ישראל חייב לכלול פיצויים ליהודי סוריה, שעזבו. בעולם הערבי נאמד בלמעלה מ-100 מיליארדי דולרים. "זה ענין של עיקרון" אומר אורמן. "אם מגיע פיצוי – אז לשני הצדדים". ב-2007 קידם ארגונו של אורמן הצהרה בקונגרס האמריקני, שהכירה לראשונה ביהודים פליטי מדינות ערב, וקובעת כי על ממשלת ארה"ב להכיר בצורך ליחס שוויוני כלפי כל נפגעי הסכסוך הישראלי-ערבי, בעת המשא ומתן לשלום.

ובדמשק, ממשיכים היהודים המעטים לחלום על כך שחלק מהיהודים ישובו וישקמו את תפארתו של הרובע היהודי.