לא מקליק לי עם היהדות, מה עושים?

אני לא מצליח להבין ממה אתם, החרדים, כ״כ מתרגשים, ניסיתי להיות שם וזה לא הולך...

 

הדרך לקבל השראה מהיהדות עוברת ב…

 

זו כבר הפעם השנייה השבוע שהוא מנקה את מסדרונות בית הספר ועוד לפני שהוא מסיים לגרוף את המים, הכול מלוכלך שוב. "ככה הוא לא יכול להמשיך" החליט. "נכון, זה הכסף ללחם והחלב שלי", חשב, "נכון, אני לא יודע איפה אמצע עבודה אחרת בגילי ואני חייב כל גרוש, אבל ככה אני לא יכול להמשיך".

 

"למה? מה קרה"? שאלה אותו המנהלת בניסיון להבין מדוע המנקה המוצלח שלה מודיע על פרישה, "מה איכפת לך שמלכלכים, זאת הבעיה שלנו, אתה עשית את תפקידך מצוין וזה לא אמור להפריע לך שזה מתלכלך מהר"? הקשתה. אבל המנקה בשלו – "פגשת פעם מישהו שמסוגל לעשות משהו בלי משמעות"? ענה לה והלך.

זהו, אכן, אחד הצרכים הבסיסיים ביותר של האדם – הוא חייב לדעת שלמעשיו יש משמעות. יש ערך. יש תוצאה. אחרת, מדוע שהוא יעשה אותם? יש מישהו שהיה מוכן לעבוד (בתשלום) בהזזת מגב קדימה ואחורה ללא מים וללא מטלית, אלא סתם ללא משמעות?

הצורך הזה קיים, כמובן, בכל מעשה ובכל תחום ועניין ולכן, כשאנחנו לא חווים את המשמעות ממעשינו אנחנו מפסיקים, בדרך כלל, לעשות אותם.

וכאן אנו מגיעים לבעיה. מה הבעיה? אתם מוזמנים לקרוא:

 

"היהדות פשוט "לא עושה לי" את זה.

 

אם להיות כנה, אינני מבינה מה אתה מוצא בה.

 

הייתי שם, עשיתי את זה, וזה לא בשבילי.

 

מה אתה אומר לאנשים כמוני, שהיהדות פשוט לא מצליחה להלהיב אותם ולתת להם השראה"?

זו שאלה שהפנתה אלינו אחת מגולשות האתר והמסר שעומד מאחוריה, מתאר בדיוק את מצבו של עובד הניקיון: אני ניסיתי לקיים דברים מהיהדות ולא התלהבתי, לא הרגשתי שמשהו זז או מתהפך, לכן אני לא רואה שום משמעות מהמעשים הללו ואין לי יכולת להמשיך.

 

כאמור, אף אדם אינו מסוגל לעשות מעשה ללא חווית המשמעות והערך שלו, אז בואו נבדוק: מה ביהדות אמור לעשות לנו השראה? מהי המשמעות של מעשינו – אנחנו הקטנים והחלשים? מי מתייחס לכל מעשה או אי מעשה שלנו?

הנה התשובה:

 

המעשים שלנו משפיעים עלינו, אבל לאט.

 

איך זה עובד?

 

כמו אדם המטפס על הר גבוה, האם לפסיעה הראשונה יש משמעות? האם לעשירית יש? עדיין לא! רק לאחר שיגיע לגובה הוא יוכל להביט אחורה בסיפוק ולראות את מאות הפסיעות שלכל אחת מהן הוא לא ראה משמעות אך לכולן יחד יש משמעות וסיפוק אדיר.

 

המשמעות הישירה והמיידית של כל מעשה טוב או הימנעות ממעשה לא טוב שאנו עושים לאור צו היהדות היא – ההשפעה עלינו. אנחנו אמורים להרגיש אחרת – בנפש, בגוף, בשניהם יחד, במצב רוח ובנשמה. אלא, שההשפעה הזו לא מתרחשת מיד, אלא היא מצטברת. כל מצווה וכל הימנעות מעבירה יש להם את התכונה הסגולית של "מצוה גוררת מצוה" כלומר – אתה עושה מצוה אחת, אפילו ממש קטנה, והיישום המעשי שלה נוטע בך משהו פנימי ובלתי מורגש שיוביל אותך לקיים את המצוה הבאה. כך, בצורה מצטברת, אתה אוסף אל חייך מצוות רבות שמשפיעות יחד עליך, על חייך ועל כל האישיות שלך.

 

לכן, עם כל הקושי לעשות מעשים ללא חווית המשמעות וללא תחושת התוצאה, אבל נדע – המשמעות קיימת ובהמשך נרגיש אותה. זה ייקח זמן, ייתכן שנצטרך לשם כך הצטברות של מצוות שתהווה משקל נגד לחיי החומר שלנו, ייתכן שנצטרך לשם כך לעבור נפילות וניסיונות אבל תחושת ההשראה מהיהדות בוא תבוא.

 

כל מעשה קטן שווה

 

נזכור, כי הערך של המצוות אינו מגיע דווקא מהתחושות שלנו או מההתעלות האישית שלנו, הוא מגיע מההשפעה שלהם על העתיד לבוא עלינו. לאחר מות הגוף, כשהנשמה נשארת לבדה, המצוות שהאדם עשה בעולם הזה מספקים לו את המזון לחיי העולם הבא. אז, נראה שכל פירור מעשה קטן, נחשב הרבה יותר מכל הון שבעולם. אז נדע להעריך נכון את המאמצים שלנו להיות יהודים ולשמור על התורה והמצוות.

התלהבות של צעד ראשון

 

ראית פעם הורים שילדם מתחיל ללכת לראשונה? ראית את "התלהבות הצעד הראשון" שברקה מעיניהם הנוצצות? חשת את האושר שממלא אותם?

 

כך היא שמחתו של בורא עולם על כל צעד ולו הקטן ביותר שאנחנו עושים לכוונו. אז זה בהחלט חשוב.

 

רק כדי להרגיש את המשמעות שבזה, עלינו להזכיר זאת לעצמנו.