המסע לשורשים

מה עשו בפולין יהורם גאון, גיא לואל, יונה אליאן, אפרת גוש, גולן אזולאי, ד״ר אליהו וינוגרד, פרופסור ירון זליכה, דובי אייכנוולד מ״ידיעות״ בפולין?

מסע תעצומות נפש – מכון "שם עולם"

 

מדוע השחקן גיא לואל חש השלמה מוחלטת עם יהדותו קבוצת אמנים וידוענים שבו בימים האחרונים ממסע בפולין, שם נחשפו לבתי הכנסת ובתי הקברות, לרכבות שהובילו את יהודי אירופה אל מותם ובאתרי ההנצחה הרבים לזכרם

לא בכל יום מבקרים אמנים וידוענים מהשורה הראשונה בישראל, בפולין. במסע מיוחד ממנו שבו לפני ימים אחדים קבוצת אמנים וידוענים בכירים מכל גווני הקשות בישראל, ביקרו חברי הקבוצה בפולין, באושוויץ וביקרו בתחנות רבות נוספות, ביניהם בבתי כנסת, ברכבת שהובילה את היהודים אל מותם ובאתרי ההנצחה השונים.

 

אל המסע שאורגן ע"י מכון "שם עולם" והופק ע"י חברת "תור פלוס" המפיקה מסעות שכאלו בכל ימות השנה לקבוצות ומשפחות, התלוו בין היתר: הזמר יהורם גאון, השחקן גיא לואל, יונה אליאן, אפרת גוש, גולן אזולאי, ד"ר אליהו וינוגרד, פרופסור ירון זליכה, דובי אייכנוולד מ"ידיעות", ועוד.

 

הביקור המרגש שעורר בקרב המשתתפים בו התרגשות רבה, נועד להנצחת זכר השואה. בשיחה שקיים יהורם גאון עם כתב YNET לאחר שובו מהמסע, אמר כי חז"ל השכילו לצרוב ב'די אן איי' הקולקטיבי של העם היהודי, מועדים משמעותיים כמו חורבן הבית, ולכן עד היום כולם יודעים מה זה בדיוק תשעה באב, "התחושה שלי היא שהנאומים של ראש הממשלה והנשיא פעם בשנה ביום השואה – אינם מספיקים". גם השחקן גיא לואל אמר לכתב בשובו מהמסע, כי "הדבר הכי חזק שיצאתי אתו – היה התחושה שמשהו נפתח בי כלפי היהדות, יש בי השלמה מוחלטת עם היהדות שלי ויש לי תחושה חזקה שצריך לעשות משהו עם האנרגיה הזאת".

 

הרב אברהם קריגר, בן לניצולי שואה שהקים את מכון 'שם עולם' ליווה אישית את המסע והסביר למשתתפים בו על ההתמודדות של הנספים והניצולים בזמן השואה בשאלות ערכיות הומניות ומוסריות. המסע המרגש יסוקר במהלך החודשים הקרובים בערוץ הראשון.

 

אלי בן גד מנהל מחלקת פולין בחברת התיירות "תור פלוס" אשר הפיקה את המסע, אומר כי מדובר היה במסע מרגש ומצמרר, "אנו מארגנים בכל ימות השנה מסעות שכאלו למשפחות, קבוצות ומוסדות שמבקשות להגיע לפולין, לאושוויץ ולהיחשף מקרוב לאסון הגדול שעבר על עמנו, בשואת יהודי אירופה הי"ד. אך הפעם היה מרגש במיוחד, הקבוצה שהגיעה הייתה מורכבת מאמנים, זמרים ואנשי תרבות שחלקם חוו לראשונה בחייהם חוויות אישיות ומצמררות ממה שהיה בשואה -כפי שראו אותה במו עיניהם בפולין".

 

אלי בן גד אומר עוד כי ההיערכות הלוגיסטית להצלחת המסע הייתה רבה ומורכבת אך הארגון היה מופתי, "כשאדם או קבוצה בוחרת לנסוע לפולין, אתה לא תמיד יודע מה מצפה לך מבחינת הלוגיסטיקה, המזון וכדו', ולכן אנחנו מראש במחלקת פולין בחברה – מטפלים ודואגים שהמסע יהיה מושלם מבחינה לוגיסטית, הכול מאורגן בצורה הטובה ביותר, וכך כל העיניים נשואות כלפי המסע המרגש בלי טרדות ובלי בעיות, כך כולם נחשפים לרגעים המרגשים במלוא עצמתם, והיו רבים כאלו".