5 צעדים פשוטים

לומד תורה? אשריך! אבל חשוב שתשים לב ל-5 צעדים פשוטים שיעזרו לך לנסוק אל על. קבל - - -

החלטת להקדיש מזמנך ללימוד תורה? תבורך משמים. אבל חשוב שתדע: לימוד תורה כמו כל דבר בחיים יכול להיות מוצלח וגם לא, יכול להיות הזדמנות נהדרת לחוויה מדהימה עבורך ויכול להיות רגעים שלא ממש תחכה להם… לכן, לפני שאתה מתחיל ללמוד, הרשה לנו ללוות אותך להצלחההמלאה, דרך חמשה צעדים פשוטים. 5 צעדים בהם תענה לעצמך על 5 שאלות כדי שתוכל לכוון את עצמך ללימוד היעיל ביותר עבורך.

 

השאלה הראשונה: מה ללמוד?

ישנם לא מעטים המרגישים כי עצם העובדה שהם מקדישים מזמנם כדי ללמוד תורה היא חשובה ומשמעותית כל כך, עד שלא משנה מה הם ילמדו בדיוק, העיקר שהם ילמדו תורה. המחשבה הזו מבוססת על עובדה נכונה ביותר שלימוד התורה הוא ערך מאוד גבוה ומוערך ומבחינת השגת הערך הזה, לא משנה מה תלמד, עצם הלימוד מביא לך את כל האושר שבעולם.

 

אבל ישנה גם זווית אחרת: אם כבר ללמוד תורה, ללכתלשיעור בקביעות, ללמוד עם חבר או אפילו דרך הטלפון, תעשה זאת בצורה היעילה ביותר עבורך. כלומר: תבחר מתוך מגוון הנושאים שיש בתורה איזה נושא הכי מתאים לך. זאת, משום שלימוד התורה אמנם עומד כמטרה בפני עצמו וזכות הלימוד כשלעצמה יכולה להיטיב עמנו מאוד, אבל יש לנו מטרה לא פחותה ששעת הלימוד תלמד אותנו ידע ותעשיר אותנו בחכמת התורה. זה יכול להיות במגוון עצום של נושאים:

ישנם שיעורים על הלכות וישנם על פרשות השבוע. ישנם על תלמוד בבלי וישנם על סיפורי חז"ל בספר "עין יעקב". ועוד אינספור נושאים ותחומים מגוונים. לכן, חשוב מאוד להחליט מה אתה רוצה ללמוד כדי שזה יביא לך תועלת מקסימאלית.

 

אז איך באמת אקבל את ההחלטה? איך אדע מה מתאים לי ללמוד ובמה עדיף לי להשקיע?

בדוק עם עצמך: מה הכי נצרך לך עכשיו (אולי דחוף לך לדעת הלכות שבת או להבין למה מתפללים)? מהי כמות הזמן שקיימת ברשותך (יש דברים הדורשים הרבה זמן) ומהי מידת הריכוז שלך בשעה בה אתה לומד? נתונים אלו יוכלו לתת לך כוון מה מתאים לך ללמוד ובמה כדאי לך להשקיע את הזמן.

זכור: לאלוקים אמנם לא משנה מה אתה לומד ועל כך אמרו חכמים "אין אדם למד אלא מה שליבו חפץ" אבל לך אישית זה בהחלט יכול לשנות. כדאי לתת על כך את הדעת.

 

השאלה השנייה: איך ללמוד? או: איזה ספר לקנות?

לימוד של כל נושא ונושא בתורה יכול להיות מעמיק ומורחב, ברמות גבוהות שונות או מהיר יותר ופחות נכנס לפרטים. בין אם אתה לומד הלכות, פרשת שבוע, יסודות היהדות או כל דבר אחר, הלימוד שלך יכול להיות מקיף ויסודי ויכול להיות יותר מהיר וכוללני. הכול תלוי בך. אבל החלטתך באיזו צורה ברצונך ללמוד (אתה יכול לנסות קצת כדי להבין יותר על מה מדובר) תשפיע מאוד על השיעור שאליו תלך או – אם אתה לומד בכוחות עצמך – על הספר שבו תסתייע.

 

השאלה השלישית: איפה ללמוד?

אם אתה מביא בחשבון שאתה מעוניין להתמיד ולהחזיק מעמד בקביעת הלימוד, עליך להתחיל אותו בחכמה ואחד השיקולים המכריעים בעניין הזה הוא – איפה יהיה הלימוד. האם ליד הבית? ליד העבודה? ליד מקום הלימודים? מקום קרוב או רחוק? קל או קשה להגעה? כל השיקולים האלו יעזרו לך לקבוע מקום שאליו תצליח להגיע יחסית בקלות ושלא ייווצרו לך אחת לכמה ימים סיבות לביטול קביעות הלימוד. נזכור – המעלה החשובה ביותר בכל הנוגע לקביעות זמן ללימוד תורה היא העקביות ועלינו לעשות הכול כדי שהיא תתקיים.

 

השאלה הרביעית: עם מי ללמוד?

עם מי או מפי מי אתה הולך ללמוד, מהווה שאלה משמעותית ביותר בתכנית קביעת הלימוד שלך. בין אם אתה מעוניין להצטרף לשיעור קבוע, בין אם אתה מחפש ללמוד 'אחד על אחד' עם מישהו, בין אם אתה חושב על לימוד לבד, עליך לתכנן מראש: איזו דרך מתאימה במיוחד לך עצמך ולשעות שלך. אני מכיר אדם עסוק מאוד שזמן לימוד התורה שלו הוא בעצם שעות הנסיעה שלו ברכבת, כך שאם היה מעוניין לעשות זאת עם מישהו או בשיעור – זה לא היה הולך…

אם אתה מצטרף לשיעור, בדוק: האם מוסר השיעור מעניין אותך? האם אתה נהנה מצורת הגשת השיעור? אם כן, מעולה. אם לא, אתה יכול בהחלט לנסות שיעורים אחרים. ההנאה היא הגורם המשמעותי ביותר שתחזיק מעמד במעשה הטוב הזה…

 

השאלה החמישית: מתי ללמוד?

זמן הלימוד הוא השלב החמישי בתכנון לימוד התורה האישי שלך. יש את אלו שקשה להם לקום בבוקר, ויש את אלו שמאוד עייפים בערב, יש את אלו שלחוצים מדי בצהריים ויש כאלו ששישי שבת זה בדיוק הזמן המתאים להם. אם אתה מעוניין להצליח לשמור על עקביות במשימה שלקחת על עצמך, תכנן היטב מתי בדיוק אתה הולך לעשות זאת ומהו הזמן הכי טוב ויעיל עבורך.

כך, עם 5 תשובות ברורות ל5 השאלות האלו, תוכל להצליח וליהנות מלימוד תורה פורה ויעיל.

בהצלחה!

 

רוצה לשמוע עוד על לימוד תורה בישיבה, ובכל נושא אחר ביהדות

אתה מוזמן להתקשר לרב אהרון 050-4141386 או לרב שמעון 052-7636278

וגם בשיחת חינם ב 1800-20-18-19