מי לא אוהב מתנות?

כמו רועי, כל אחד ואחת מאיתנו יכולים לנצל את המתנה היקרה שהעניק לנו דוד המלך עליו השלום – ספר התהילים, לשפוך את הלב והנפש לפני השם, להתחבר להזדהות ולהתעודד עם מילותיו הקדושות ולהגיע לחיים מאושרים יותר.

הוא אחז את ספר התהילים בידו, פתח אותו באקראי באחד העמודים, "זה באמת לא משנה מה בדיוק אני אומר" חשב, "שיר המעלות ממעמקים קראתיך ה"' נפתח לפניו. "ממעמקים". כך בדיוק אני חש, הזדהה רועי.

לאחרונה הוא מרגיש שהחיים נמצאים מעליו והוא מסתכל עליהם מלמטה, מנסה להיאחז במשהו כדי להתרומם, להגיע, לתפוס משהו יציב ולהשתלט על החיים, אבל הכול פתאום חמקמק מדי. "בכל מצב בחיים אתה יכול למצוא את הפרק בתהילים שמדבר אליך" אמר לו פעם מישהו ועכשיו כשהוא מול ספר התהילים הפתוח, עם הפרק שמדבר בדיוק עליו ואליו, הוא מתחיל לקרוא. הוא מתחיל לשפוך.

"ממעמקים קראתיך השם". כל כך עמוק אני נמצא לאחרונה, חשב, גם אם אקרא אף אחד לא ישמע אותי, אני לא באמת מעניין מישהו והחיים של כל האחרים זורמים כרגיל. לא נותרה לי כתובת אחרת, רק – קראתיך ה'.

"השם שמעה בקולי, תהיינה אוזניך קשובות לקול תחנוני". נכון. אני לא צדיק גדול. תפסת אותי לא פעם מתנהג אחרת מאיך שאתה היית רוצה שאתנהג, אבל, בבקשה, תן לי דקה של הקשבה. תשמע מה יש לי לומר. תקשיב לי. ("הקשבה, זה מה שכל כך חסר לי" עברה המחשבה בראשו).

"אם עוונות תשמור י-ה, השם מי יעמוד"? כמה הוא הזדהה אם המילים הללו. לא, הוא לא מאלו שיעבדו על עצמם שאצלם הכול בסדר. הוא משתדל להיות אמיתי ולהודות בעובדה שבהרבה מהמקרים היה עליו לנהוג אחרת. הוא לא נקי מעוונות. אבל, אלוקים, אם תלך איתנו עד הסוף, מי יחזיק מעמד? זעק מכל נפשו.

"כי עמך הסליחה, למען תוורא". אנא, תתייחס אלי בסלחנות. הסלחנות הזו, אני מבטיח, רק תוסיף לי קשר אליך, תדרבן אותי להתאמץ לתקן להבא ותגרום לי בעתיד להיזהר יותר. (למען תוורא = בשביל שיראו ממך).

"קוויתי ה', קוותה נפשי ולדברו הוחלתי". קרן התקווה היחידה שלי היא מכוונו של השם יתברך, הרגיש. רק דברו יכול באמת להזיז עניינים ורק מילה שלו יכולה לסדר לי את החיים. כשהכול כל כך לא הולך, כשאני מת שדברים ישתנו אבל לא רואה איך, רק מלך העולם, שהכול נהיה בדברו, מספק לי את התקווה.

"נפשי להשם, משומרים לבוקר, שומרים לבוקר". אני כמו אלו שמחכים לבוקר שיפציע, התרגש רועי מהדימוי של דוד המלך. הלילה אמנם חשוך, מאיים, מסתיר דברים, אבל מיד לאחריו יגיע הבוקר עם אור השמש, הבהירות והשלווה. אני, חשב רועי, מחכה לדבר השם עוד יותר מאלו המחכים לבוקר. הוא יכול להפוך את הכול לטובה בלי צורך לחכות.

"יחל ישראל אל השם, כי עם השם החסד והרבה עמו פדות". הגיע הזמן שאתעשת ואפסיק לבנות על הבטחות, תוכניות ותקוות אחרות, מפנים רועי. את החלומות והמשאלות שלי אפנה אל השם, בעל החסד, היחידי עם רקורד עשיר של מתן פדות וישועה לבני אדם. הוא הכתובת הנכונה לכל משאלות הלב שלי.

"והוא יפדה את ישראל מכל עוונותיו". אם יש משהו שמרגיע אותי זו האמונה הזו. הידיעה כי בסופו של דבר אלוקים יפדה את עם ישראל ויוציא אותו מהבוץ. יש למה לקוות, יש למה להתפלל, יש משהו שמחזיק אותנו שלא ניפול.

וכמו רועי, כל אחד ואחת מאיתנו יכולים לנצל את המתנה היקרה שהעניק לנו דוד המלך עליו השלום – ספר התהילים, לשפוך את הלב והנפש לפני השם, להתחבר להזדהות ולהתעודד עם מילותיו הקדושות ולהגיע לחיים מאושרים יותר.

מילון המילים הפחות מובנות:
למען תוורא- כדי שתהיה 'יראוי' כלומר: שייראו ממך ויזהרו מלעבור עבירות.
ולדברו הוחלתי – לדבר ה' ייחלתי/ קוויתי.
משומרים לבוקר – מהממתינים (בתנ"ך המונח 'שמירה' פירושו פעמים רבות- המתנה) שיגיע הבוקר (כינוי לגאולה).
והרבה עמו פדות – היכולת שלו לפדות אנשים ולהושיע אותם מצרתם רבה ובלתי מוגבלת.