תהילים, לא מסוגלת בלעדיו!

׳׳כמה חבל שאבא שלי לא איתי׳׳ נזכרה בו ׳׳עם חכמת החיים שלו הוא בטוח היה יודע מה לעשות׳׳. בודדה במערכה, לא הצליחה להיזכר באף אחד שיכול לעזור לה, להחליט בשבילה ולהוריד ממנה קצת את האחריות הכבדה.

"כמה חבל שאבא שלי לא איתי" התגעגעה שירה. "אבל לא. אני לא לבד"…
משה ויטמן

ההחלטות המשמעותיות שהפעם שירה נאלצה לקבל, היו ממש גדולות עליה.

במדינה זרה, כשרופאים שהיא בקושי יודעת את שפתם מדברים איתה על דברים שהיא לא מבינה, היא נאלצת לקבל החלטות של חיים ומוות.

"כמה חבל שאבא שלי לא איתי" נזכרה בו "עם חכמת החיים שלו הוא בטוח היה יודע מה לעשות". בודדה במערכה, לא הצליחה להיזכר באף אחד שיכול לעזור לה, להחליט בשבילה ולהוריד ממנה קצת את האחריות הכבדה. הדקות הקשות האלו הזכירו לה את ספר התהילים שבתיקה.

ספר התהילים, שהחליטה ברגע האחרון לדחוף למזוודה – "שיהיה", הזמין אותה אל תוך מילותיו ושורותיו והיא מצאה את תחושותיה ורגשותיה נשפכים ומנקים את נפשה, מחטאים את ליבה המודאג ומספקים לה זריקה של עידוד.

"שיר המעלות" היא אמרה. "אשא עיני אל ההרים, מאין יבוא עזרי"? לכל כיוון שלא אביט, אני לא רואה מישהו או משהו שיכול לעזור לי, הרגישה. אני חייבת עזרה בדחיפות. לבד אני לא יכולה להמשיך. אבל מי יעזור לי?

"עזרי מעם השם, עושה שמים וארץ". עזרתי תגיע מכוונו של השם, התעודדה במילותיו של דוד המלך. עם יכולותיו וכוחו הבלתי מוגבלים בתור מי שברא את כל העולם מהשמים ועד הארץ, הוא בוודאי יכול לעזור לי.

"אל יתן למוט רגלך, אל ינום שומרך". אלוקים, אבא הטוב שבשמים, לא ייתן לך להתמוטט, אמרה לעצמה, הוא השומר שלך, שומר שלעולם לא עוזב את עמדת השמירה. עם שומר כזה את יכולה להרגיש מוגנת.

"הנה לא ינום ולא יישן שומר ישראל". אני בת לעם ישראל, עמו האהוב של הקדוש ברוך הוא. העם שעליו הוא שומר ללא הרף ביום ובליל, כשבניגוד לבני אדם- אין לו כל צרכים משלו. כולו מוקדש לתת לנו את הטוב.

"השם שומרך, השם צלך על יד ימינך" הוא לא רק שומר אותך, הוא גם מלווה אותך כמו צל שמלווה את האדם, אמרה שירה לעצמה, לאן שאני הולכת הוא איתי. הולכת לבדיקות? הוא איתי. יושבת עם הרופאים? הוא איתי. צריכה לקבל החלטות? הוא איתי. ממש כמו צל. כמו צל של יד ימין- היד החזקה והפעילה.

"יומם – השמש לא יככה. וירח בלילה". החיים מאתגרים אותי ואפילו מאיימים עלי, הגדירה שירה לעצמה את תחושותיה, מי לא אוהב את החיים אבל יחד עם החיים מקבלים גם את הקושי, הלבטים והאחריות. לי, אמרה שירה, יש את אלוקים. מכל מה שמזמינים לי החיים הוא יכול לשמור אותי. אם השמש מאיימת להכות אותי בחום במהלך היום, הוא יכול להגן עלי. אם הלילה חשוך לי מדי, הוא יספק לי את הירח…אני אף פעם לא לבד.

"השם ישמרך מכל רע, ישמור את נפשך" מכל רע שיכול לבוא לי בחיים, כל התרחישים שצפים אצלי בחלומות הלילה, הרגעים מהם אני רועדת הוא יכול ורוצה לשמור אותי. יש מישהו שדואג לי, הרגישה מעודדת.

"השם ישמור צאתך ובאך מעתה ועד עולם". יצאתי מהבית, באתי עד הנה, חשבה שירה, אבל אני לא לבד. מכל מקום שאצא ולכל מקום שאבוא, בכל זמן ובכל מצב, השם איתי. שומר עלי.

עם מילותיו המעודדות של דוד המלך, התחזקה והתעודדה שירה. וכמוה כך כל אחד מאיתנו יכול להתחבר למילותיו המעודדות של ספר התהילים, לשפוך את נפשו ודאגותיו ולהרגיש הרבה יותר חזק את הקרבה הפנימית אל השם יתברך. אנחנו לא לבד.

מילון המילים הקשות
אל ייתן למוט רגלך – לא ייתן לרגליך להתמוטט. גם אם ניפול, תישאר לנו האפשרות לקום.
צלך על יד ימינך – כמו צל של יד ימינו של האדם שמלווה אותו לכל מקום בו הוא הולך, כך אלוקים מלווה אותנו לכל מקום ונמצא איתנו תמיד יחד.
יומם השמש לא יככה – ביום, חום השמש לא יכה אותך, בזכות שמירתו עליך.