7 הכלים של הקואוצ'ינג היהודי

לא משנה באיזה שלב או מקום בחיים אני תופס אותך, המידע הזה חשוב, משמעותי ויכול מאוד לעזור לך.

 

 הקאוצ'ינג היהודי – יש דבר כזה

 

רוצה להתקדם? להצליח? לממש את עצמך ואת יכולותיך? הצטייד בארגז הכלים היהודי. מרתק.

 
לא משנה באיזה שלב או מקום בחיים אני תופס אותך, המידע הזה חשוב, משמעותי ויכול מאוד לעזור לך.

לא משנה עם מה אתה צריך להתמודד בחיים ואיך אתה עושה זאת, לא משנה מהם הכישורים שלך או תכונות האופי שנולדת איתם, אתה בוודאי תרצה לדעת אותו. כן. כולנו, כל עוד יש בנו את יצר החיים,

 

יש בנו את השאיפה הכמוסה לצמוח, להתפתח, לממש את עצמנו, להגיע רחוק ולנגוע בפסגה. אם עד היום התביישנו בחלום הזה ולא הקדשנו לו יותר מרגע של דמיון, הגיע הזמן להתייחס אליו ברצינות ו…לממש אותו. הכירו את הקואוצ'ינג היהודי שיצייד אתכם בכלים מהמקורות למימוש עצמי אמיתי.

 

 

נצא לדרך? קדימה, אבל נזכור כי לא די במידע, צריך לשבת איתו ולהפנים אותו אל תוכנו פנימה.


השלב הראשון: דע (או קבע) את מטרת העל שלך
לא נוכל להתקדם באמת לשום דבר משמעותי בחיינו, אם לא נחליט עם עצמנו מראש, בצורה החלטית, חד משמעית ולא רק 'פילוסופית' מהי מטרת העל של החיים שלנו. נשאל את עצמנו את השאלה הפשוטה: "אנחנו חיים? למה"? את התשובה היהודית והיחידה לכך מספקת התורה ומודיעה – מטרת העל של החיים היא להגיע אל הקרבה המקסימאלית אל השם יתברך כדי לזכות ליהנות מהקרבה הזו מיד עם סיומם של החיים – בעולם הבא.

 

(עולם הבא = העולם הבא בתור אחרי העולם הזה). שב עם עצמך וחשוב: האם עולה לך בראש מטרה משמעותית אחרת לחיים? מטרה 'חילונית'? בדוק: האם היא עונה מספיק על השאלה הפשוטה "למה אנחנו חיים", רק אם מטרת העל של החיים ברורה וסדורה לנו בראש, נוכל להתקדם בתוך החיים עצמם.

השלב השני: בנה לך מטרה משנית.
בעקבות כל מטרת על , לא משנה של מה, נקבעת גם מטרת המשנה. מטרת המשנה היא המטרה שאליה אתה חותר להגיע, רק משום שאתה יודע כי דרכה תממש את מטרת העל. מטרת המשנה הנקבעת בעקבות מטרת העל היהודית – להתקרב לאלוקים היא – לעשות את מירב המאמצים המעשיים כבר בחיי העולם הזה ובכל רגע ממנו, כדי לתפוס כמה שיותר קרבה ולהוריד כמה שיותר מחיצות.

 

אם חושבים על כך מגלים את התובנה הפשוטה – קרבה אליו מגיעה מעשיית רצון השם, מחיצות בינינו לאלוקים, נובעות מעשיית ההיפך מרצונו ונטייה אחרי הצד החומרי של העולם. לכן המטרה המשנית שלנו צריכה להיות – קיום כמה שיותר מצוות והימנעות מכמה שיותר עוונות. מסכים? עוברים לשלב הבא: איך עושים זאת?

השלב השלישי: הכר את עצמך, את אופייך ואת כישוריך
המצוות והעבירות הן אמנם קבועות ובלתי משתנות, כמעט, בין אדם לאדם, אבל הדרך ליישם אותן ולעלות בסולם היהדות שונה לחלוטין מאדם אחד לחברו. בתלמוד הבבלי מבואר כי אדם שעל פי המזל השולט ביום בו נולד נקבע כי יהיה "אוהב דם" לא יוכל להפסיק לאהוב דם אלא יוכל רק לתעל זאת לאפיקים חיוביים – במקום להיות רוצח, הוא יהיה רופא. במקום להיות מאפיונר, הוא יהיה מוהל או שוחט. בדרך דומה, הדברים נכונים ביחס לכל אופי קבוע של האדם ועלינו להכיר את עצמנו היטב כדי לדעת מה, איך כמה ומתי מתאים ונכון ביחס אלינו.

 

שלמה המלך אמר בחכמתו "חנוך לנער על פי דרכו" – כלומר: הכר את אופיו ואת דרכו הייחודית והתאם לה את דרך החינוך= ההסתגלות המתאימה לה. כמובן, זה לא רק מכוון אל נערים אלא לכל אחת ואחד מאיתנו. אחרי שאתה יודע מה בערך הנטיות שלך ואיך אתה אישית יכול להתקדם ביהדות, עבור לשלב הבא:

   

 

שלמה המלך אמר בחכמתו "חנוך לנער על פי דרכו" – כלומר: הכר את אופיו ואת דרכו הייחודית והתאם לה את דרך החינוך

השלב הרביעי: פתח עסק.
ממש כמו שאינו דומה אדם שבתור תחביב מנסה את מזלו פעם אחר פעם בהשקעות בבורסה – למנהל השקעות מוסמך שזהו העסק שלו, כך אינו דומה אדם שינסה את מזלו בהתקדמות ביהדות בתור "תחביב" – לאדם שיהפוך זאת להיות העסק המרכזי שלו. אם מטרת העל ומטרת המשנה שלנו ברורות לנו,

 

אין ספק כי רמת הקריטיות של הרמה היהודית שלנו גבוהה מאוד והיא דורשת כי נתייחס אליה בשיא הרצינות ממש כמו עסק לכל דבר.

 

כעסק, זה צריך להיות רווחי, מה שאומר יותר הכנסות מהוצאות, יותר עליות מירידות, כעסק זה אמור להיות דחוף לנו להשקיע בזה ככל האפשר וכעסק זה אמור יותר מלדגדג לנו אם קרה והפסדנו, בטח בהפסדים שמשנים לנו את כל מאזן הרווח. תובנה זו מעבירה אותנו ישירות אל השלב הבא: ניהול החשבונות של העסק –

השלב החמישי: תהיה מנהל החשבונות של עצמך.
אם עולם היהדות שלך נקבע כבר בתור העסק המרכזי שלך, דאג לבצע את מה שעושה כל בעל עסק אחראי, וודאי אם הוא השקיע בעסק הון אישי רב – תנהל ספרי חשבונות מסודרים. ממש כמו בעסק, קבע לך זמן ועשה בו חישובי רווח והפסד, עלות מול תועלת, הוצאות מול הכנסות- בעסק היהדות שלך. בדוק: מהם הדברים שאתה חייב "להוציא" בשביל לקיים את כל העסק (כמו למשל צרכים פיזיים שונים שהעסק הרוחני שלך לא ימשיך בלעדיהם)

 

כמה בדיוק אתה צריך להפסיד עבורם ואיך אתה גורם שלמרות הכול, תצא ברווח נקי מהסיפור הזה. החישוב צריך להיות כל תקופה, עדיף כמה שיותר קצרה, בו נבדוק מה התקדמנו, מה הצלחנו ובמה נפלנו. נפלנו? נחשוב למה זה קרה וננסה לתקן את זה במהירות. איך? הגענו אל השלב השישי –

השלב השישי: כך תתמודד עם "הפסדים"
העסק הפסיד? אתה במינוס? יש דרך להתמודד, לא ממהרים להכריז על פשיטת רגל… וגם לשם כך היהדות מציידת אותנו במגוון של כלים, הנה שניים מהנפוצים שבהם:

 

1. קח מרווח ביטחון. כמו בכל דבר מסוכן בחיים שאנו נשתדל לא להתחכך בו אלא לקחת צעד אחד אחורה, גם ביחס ליהדות שלנו, שהפכה להיות העסק המרכזי שלנו, אם נפלנו וראינו כי התחום מסוכן לנו, ניקח צעד אחד אחורה. כך למשל חכמינו ז"ל ראו שהאדם יכול להסתכן בקלות ולהגיע לקשר אסור עם אישה זרה לו וקבעו את איסור ייחוד, לפיו אסור לגבר להתייחד עם אישה זרה, בכל גיל ובכל שעה ביממה. נלמד מהם כל אחד לדברים הקשים לו.

 

2. בדוק את סיבת הנפילה. לעיתים, אם נדע מדוע לא הצלחנו לקום בבוקר מספיק בזמן כדי להניח תפילין (סתם כי הלכנו לישון מאוחר מדי) או נבין מדוע קשה לנו להקפיד על כשרות (כי כשאנחנו מאוד רעבים הריח של ההמבורגר משגע אותנו) נוכל לפתור בעיות די בקלות ובשיטתיות. שווה להשקיע את הדקות הספורות שזה דורש.

 

  

 

כשדוד שלי פתח את העסק, הוא דאג לקרוא בכל רגע פנוי על מכירות נכונות, על שיווק, על קביעת מחירי מוצרים

 

השלב השביעי ולא האחרון (כי אין): תעשיר את הידע המקצועי שלך.
כשדוד שלי פתח את העסק, הוא דאג לקרוא בכל רגע פנוי על מכירות נכונות, על שיווק, על קביעת מחירי מוצרים וכשהיה לו ממש פנאי הוא העשיר את עצמו בסדנאות שונות ומגוונות שיוסיפו לו עוד ועוד ידע איך להצליח בניהול העסק ובעקבות כך להרוויח בגדול. בעסק היהדות שלנו כבר אמרנו שזה לא שונה.

 

לכן, נסה לנצל כל הזדמנות כדי להעשיר את הידע המקצועי שלך. הכר עוד ועוד הלכות, למד דרכי התמודדות חדשים, הפנם את עקרונות האמונה והשקפת החיים היהודית ועוד ועוד. כל אלו, ישרתו את העסק שלך ויתרמו רבות להצלחה שלו וממילא – לרווחים האישיים שלך.

 

אז שיהיה בהצלחה!