"בשביל זה להתאמץ"?!

אם גם אתה מחפש את הדבר שבאמת שווה להתאמץ עבורו, את ההישג שימלא אותך בסיפוק, אתה מוזמן לקרוא

"בשביל זה להתאמץ"?!
זה קרה לו בלי שהוא הבין מדוע. חודשים הוא עובד, מתאמן, מתאמץ, 'קורע את עצמו' בשביל התחרות הזו, מנסה בכל כוחו להוכיח את עצמו ודווקא עכשיו כשהוא קרוב מאין כמותו אל הזכייה הנחשקת ושמו מתנוסס בגאון ברחבי הרשתות החברתיות, בעירת הניצחון מתפוגגת והולכת לה. "מה אני צריך את כל הבלגן הזה" מתגנבים ההרהורים בליבו. "אבל למה" אומר לו הקול השני "כל כך היה חשוב לך לפרוץ קדימה, לקטוף את ההישג, לנצח ולהראות לכולם כמה באמת אתה שווה, אז עכשיו כשזה קורה אתה נסוג? למה לא תהנה מהרגע? לא חבל"? וכך, בלי שהוא מבין עד הסוף, תחושת האכזבה הולכת וממלאת את ליבו – "בשביל זה להתאמץ?! זה כל מה שזה שווה"?

אין אכזבה כמו אכזבת המים המלוחים
הוא הזדהה בכל ליבו עם סיפורו של רועי חברו הטוב. סיפור חווית הטיול האחרון שלו אי שם בדרום אמריקה הרחוקה. "שעות ארוכות מצאתי את עצמי, תחת השמש הקופחת, ללא כל קשר לעולם החיצון, מחפש אחרי מעט מים להרטיב בהם את גרוני היבש. כשאחרי הליכה ממושכת ומייאשת במדבר השומם ראיתי באופק המרוחק נחל מים זורמים אמיתיים, אתה מתאר לעצמך באיזה אנרגיות התמלאתי. רצתי בשארית כוחותיי, בבורות, בקוצים, נחבט מכל עבר אל עבר המים המבטיחים. ואז, כשהגעתי סוף סוף אל המים וחשבתי לנשום לרווחה, אתה מסוגל לדמיין לעצמך את האכזבה שמילאה אותי כשגיליתי שהמים האלו מרים ומלוחים? שכל המאמץ, הטרחה, השריטות והחבלות היו בשביל כלום? ישבתי ובכיתי"…

"יש לי את זה, אז מה?"
שוב ושוב זה קורה לכולנו, בהישגים שונים ובחלומות מגוונים. אנחנו חולמים, מחכים, מתאמצים, עובדים, נפצעים ונקרעים ואז, כשההישג נמצא בכיסנו, כשהחלום התגשם ומפתחות הפרארי האדומה כבר מרשרשים בכיסנו, האכזבה חונקת את גרוננו "נכון, יש לי את זה, אז מה? בשביל זה היה שווה להתאמץ?"
שוב ושוב זה קורה ושוב ושוב אנו מוצאים את עצמנו תוהים  בשקט – האם אי פעם נהיה מרוצים? האם אי פעם יספיק לנו הסמארטפון שבכיסנו גם כשיעבור יותר משבוע מתאריך הקנייה שלו? מה עוד חסר לנו ולמה לכל ההישגים שלנו יש טעם של מים מלוחים? מים שלא מרווים, לא משתיקים את הצמא אלא רק יותר מצמיאים?

אולי זה פשוט לא הסטייל שלך?
"משל לעירוני שנשא בת מלך" מדמים את הבעיה הזו חכמינו זכרם לברכה. "שכל מה שהוא יביא לה אינו שווה לה כלום. למה? שהיא בת מלך". הוא באמת מתאמץ, הוא חוסך כל שקל, הוא 'קורע את עצמו' ואז כשהוא רוכש את המתנה השווה שבמושגים העממיים שלו הוא מכיר, הוא מגלה כי זה לא שווה כלום. בת המלך רגילה למשהו אחר, משהו ששווה הרבה יותר.
"כך הנפש, אפילו אם תביא לה כל מעדני עולם אינם שווים לה כלום. למה? שהיא מן העליונים". מסיימים חכמים את הדימוי. אנחנו לא סתם אנשים, אנחנו יהודים. יש לנו גוף אבל גם יש לנו נפש. נפש שדורשת את שלה. נפש שמצפה להנאות מהמושגים שלה. עד אז, הגוף יכול להתאמץ, לעבוד ולהשיג, והציפור הקטנה שבתוכנו, ציפור הנשמה שלנו, לא תעריך את זה במאום. זה פשוט לא הסטייל שלה.

הדילמה: גוף או נפש?
אנחנו נמצאים בעיצומה של דילמה. מצד אחד, דרישות הגוף מאוד חזקות. כשהוא מצויד בכוחות על כמו הקנאה, התאווה ויצר הכבוד, לוחץ אותנו הגוף לבצע את כל גחמותיו. מהצד השני, אנחנו כבר מכירים – הנפש. שקטה, בלתי נראית אך עקשנית ולא מרוצה, לא מסכימה לרדת מהסטייל הגבוה אליו היא רגילה, סטייל שנרכש בעולמות הרוחניים מהם נשמת היהודי נחצבה, שבהם סיפוק הוא באמת סיפוק, הישג הוא באמת הישג והתקדמות היא באמת התקדמות.

עצור! מים מתוקים לפניך! 
אם גם אתה צמא, רעב ועייף. אם גם לך נמאס מתלאות הדרך וכל מה שבוער לך זה להגיע אל מעיין המים המתוקים, המים שבאמת ירוו אותך, ימלאו אותך ולא 'יעבדו' עליך, אתה מוזמן להביט מעט הצידה. שם, מעבר לפינה. מעיין מים חיים, מפכים וצלולים הנובעים בשקט ובשלווה מזמין אותך להתקרב אליו, לטעום ממימיו, להרוות את צימאונך ולהרגיש בפעם הראשונה בחיים תחושה של טעם אמיתי. שם, בעולם ההישג היהודי, בו כל התקדמות, כל הישג וכל סיפוק הם אמיתיים, ממלאים ומקדמים, תוכל להביט אל בת המלך האישית שלך ולתת לה בלב מלא אהבה כשכולך מלא בשמחה, את המתנה אליה היא רגילה.
כן. גם אתה מוזמן לטעום את טעם החיים.