זה אני או החברים שלי?

האם הרצונות שלנו הם אכן ׳׳שלנו׳׳? ומה עושים?

"זה להיט" אמרה המוכרת…
לא צריך יותר מדי כדי להיות איש מכירות טוב בישראל 2013. כל מה שנדרש ממך זה לשנן שוב ושוב את המנטרה "זה ממש להיט" על כל מוצר שאתה מזהה התעניינות לקוח. זה לא משנה אם זה סריג, מכנס או טלפון, מכונת כביסה, רהיט או שואב אבק, החזרה בהטיות שונות על המשפט הקצר "זה להיט" תעשה בשבילך את המקסימום. הלקוח יתקשה לא לקנות את המוצר. האם המוצר טוב או לא – אפשר להתווכח, האם הוא מתאים לצרכים ולחלומות של האדם שמולך –  אין לך מושג, אבל דבר אחד ברור – אם הוא ישתכנע שהמוצר באמת "להיט" הוא יקנה אותו ויהי מה.

העולם שלנו מוקף בהמון "להיטים". הלהיטים הם המוזיקה שכולנו נשמע, אתרי הטיול שכולנו נרגיש חובה לפקוד, מקומות הלימוד שכולנו נעריך, הספרים, הכותרות, הבגדים, הרהיטים, המכשירים והגאדג'טים שכל אחד ממש חייב בכיסו. מה שטוב לאנשי המכירות ויחסי הציבור, לא בהכרח טוב עבורנו והגיע הזמן שננסה לבדוק: מה הפך את כולנו (או רובנו) לצרכני להיטים מובהקים?

מדוע אנו מניחים מראש כי מה שטוב לכל השאר טוב גם עבורנו? ואם לנו יש עדיפות שונה, זה לא לגיטימי?
תרבות הלהיטים הופכת את כולנו לתלמידים ומתחנכים של יוצרי הלהיטים או במילים אחרות: הכול מתחיל מסמלי התרבות הגדולים. הם יוצרים עבורנו את הלהיטים וכורכים יחד איתם גם את הסיבה האמיתית למרדף אחרי הלהיטים – "תופעת העדר" וגם, הרבה יותר מעצבן מזה, את הערכים, החינוך, הגבולות, המותר והאסור, הלגיטימי והלא, החדשני והמיושן. ומי אמר שמיושן זה רע? אה, זה לא להיט…

להיות כמו כולם…
דבר אחד ברור: איפשהו בכל מרדף הלהיטים הזה, בין אם הוא פוגש אותנו כשאנו מודדים בגדים, כשאנו בוחרים משחק מחשב חדש או כשאנו מנסים לקבוע יעד מוסכם לחופשה הבאה, אנחנו שוכחים ולא במעט את עצמנו. האם זה טוב לנו? האם אנחנו רוצים את זה? האם אנו אוהבים את הבגד שקנינו? האם אנו חייבים את המכשיר המתוחכם והדי מיותר הזה? שכחנו לחשוב, אז הנה, ההזדמנות לפניכם. בואו ננסה לזהות מחדש את עצמנו ולשים בצד לרגע את המחשבה הטורדנית שלחפור מדי זה לא כל כך להיט…

"להיות כמו כולם" מסבירים את התופעה המכונה "תופעת העדר". המחקרים שגילו את התופעה הזו, גילו כי כבשים יחידים בעדר שלא היו בטוחים לגבי כוון הדרך, הלכו ללא מחשבה שנייה אחר הכבשים שכבר צעדו, גם אם הכוון היה ממש לא מוכר להם. התגלה, כי די לשים בראשם כבשה אחת עיוורת, כדי להוליך את כל העדר היישר אל התהום. "להיות כמו כולם" זה מה שעומד מאחורי התנהגות הכבשים, אך כשהתופעה מגיעה אל בני האדם היא נובעת ממשהו הרבה יותר חמור מזה: לכבשים אין את היכולת לחשוב. הן הולכות כפי שהן התרגלו. תופעת העדר קובעת כי הן תעדפנה את ההרגל ללכת אחרי העדר מההרגל של כוון הדרך. לנו, בני האדם, יש או לפחות היה את היכולת לחשוב לבד. אנחנו לא אמורים לחיות על פי הרגל ולכן הבעיה הרבה יותר מעיקה: מדוע אנו ממהרים ללכת אחרי העדר?

כך "התרבות" משפיעה עלינו
הסיבה מאוד לא נעימה: אנחנו לא בטוחים בעצמנו. לכן, אנו מחפשים אישור אצל הסביבה. אם הייתי יודע בבירור איזה סרט בא לי לראות והייתי בוטח בעצמי שהמכשיר הסלולארי המיושן שלי באמת מספק אותי, לא הייתי נכבש כל כך בקלות אחרי הלהיטים. המילה "להיט" משכנעת אותי שאני "מאה אחוז צודק" אם אני אוהב את זה. זה לגיטימי. אף אחד לא יצחק עלי.

המסקנה של כל מי שאוהב את עצמו צריכה להיות ניסיון להתנתקות מההשפעות הסביבתיות שלו. נסה לזהות את הרצון העצמי שלך בתוך הים הסוער של החיים, תביע אותו, תממש אותו ותלך איתו עד הסוף. לך עם האמת הפנימית שלך. כך, תוכל לבדוק בעצמך לא רק מה אתה אוהב ללבוש או לאכול אלא גם הרבה יותר משמעותי מכך: איך אתה חושב שנכון לחיות. אולי תצליח לאזור את האומץ הדרוש לחיות בצורה פחות פופולארית ולוהטת אבל הרבה יותר מתאימה לעקרונות ולערכים שאתה רוצה בליבך לגבש לעצמך.

חפש את החברה המתאימה לך
האמת? זה ממש לא קל. החכם הגדול הרמב"ם כבר לפני אלף שנים קבע כי "דרך ברייתו של אדם להיות נמשך בדעותיו ובמעשיו אחר רעיו וחבריו ונוהג כמנהג אנשי מדינתו" ואם הרמב"ם קובע כי זוהי דרך ברייתו של האדם או במילים אחרות: נולדנו עם זה, כנראה שהבעיה שורשית וחזקה מכדי שנוכל לפטור אותה בקצת רצון טוב. הרמב"ם ממשיך את דבריו ומגבש המלצה חמה, כאמור, לכל מי שאוהב את עצמו:
"לפיכך צריך אדם להתחבר לצדיקים ולישב אצל החכמים תמיד כדי שילמד ממעשיהם, ויתרחק מן הרשעים ההולכים בחשך כדי שלא ילמד ממעשיהם". אם נמשיך ונחיה בתוך השפעות החברה הסותרות את ערכינו, לא נוכל לצפות בבטחה כי במאבק הפנימי הזה, ערכינו יהיו אלו שיגברו. לכן, עדיף ומומלץ לחפש לעצמנו את החברה החיובית והמתאימה, זו שתתמוך בערכים שאנו עצמנו גילינו ותרשה לנו להביע ללא בושה את אמונותינו.

המלצה מעשית? הישיבה. הישיבות הוקמו על האידיאל לאפשר מקום אוטונומי בו הערכים הפנימיים, הלמידה והבנייה האישית יתפסו את ראש סדר היום ולא יידחקו בזלזול לפינה. בישיבה יאפשרו לכל אחד את גילוי האמת האישית שלו ובראש ובראשונה – בקשר לחיים עצמם. ואם לא ישיבה, אז לפחות מדרשת ערב.

רוצה המלצות? מעוניין לברר? להתרשם או להירשם? פנה כבר עכשיו למוקד המיוחד שלנו 1800-20-18-19 או לרב שמעון וייס 052-7636278 ותתחיל להתחבר לעצמך. להתראות!