כבד עליך? מתקשה להתמודד? זהו הפטנט!

עזרה ראשונה: בוא לגלות איך לימוד תורה יכול לסלק לך מכשולים מהדרך.

קשה לך? זאת לא בעיה שלך!
כן. הבעיה שלך די מוכרת. דווקא התחלת עם הרבה רצון טוב, תכננת להמשיך בדרך שלך – האיטית והבטוחה – לחקור, לחפש ולהתקדם, חלמת לכבוש שטח ועוד שטח ובעיני רוחך כבר ראית את עצמך מעבר לכל המחסומים, במקום הטבעי והיציב שלך. אך אז הגיעה ההפתעה: התחלת להיתקל בקשיים. על כל מחסום שעברת, התגלה אחר במקומו. אחרי כל קושי שהתגברת, התעורר קושי חדש ותפס אותך לא מוכן. רגע לפני שאתה מתחיל לפקפק ביכולותיך לבצע את המשימה או מגיע למסקנות אישיות על יכולותיך לחולל שינויים בעצמך, בואו נסיר את הלוט ונגלה את הסוד: קשה לך? זאת ממש לא הבעיה שלך!

פטנט רשום עוד מימי התלמוד
הקשיים והמהמורות בדרך העולה בית אל הם חלק מהתוכנית הראשונית של הבורא להטיל את האדם לתוך מאבק ארוך ומייגע בין שני הכוחות הניגודיים הפועלים בעולם הגדול בכלל ובעולם הקטן שלו – היצר הטוב והיצר הרע ובמילים אחרות: החומריות והרוחניות. ההתמודדות הקשה הולידה כבר לפני שנים רבות את הצורך למצוא נוסחה להשגת הניצחון ולדילוג על המחסומים והפטנט נרשם כבר בתלמוד הבבלי:
"אם פגע בך מנוול זה, משכהו לבית המדרש".
המנוול הוא, כמובן, היצר הרע המנסה להפיל את האדם וכשהוא פוגע בך יש לנו המלצה עבורך, אומרים חכמי התלמוד, "משכהו לבית המדרש" – התחל בלימוד התורה!

מצמיחים לך כנפיים
בשפה מטפורית מתאר התלמוד את התורה ככזו המציידת את האדם בשני כוחות על: מים ואש. כשתצטייד בשני כוחות אלו, הוא אומר, אם היצר הרע כברזל, הוא יתפוצץ מהאש ואם הוא כאבן, הוא יימס מהמים. הדימוי הזה ממחיש לנו את יכולותיה של התורה לחזק בנו את היכולת להתמודד מול היצר בשני מישורים, שבשניהם יש לנו את הצורך להשתמש, בהתאמה לסוגי הקשיים: לעיתים נשתמש בכוח התורה להתיש את היצר בהדרגה ובתהליך ממושך, כמו המים הממיסים לאיטם את האבן, ולעיתים נצטרך להשתמש בכוח מחץ מיידי וקטלני שייתן תשובה הולמת ליצרים הבוקעים מקרבנו – כוח האש המפוצץ את הברזל. שני הכוחות נובעים ממקור אחד – לימוד התורה. לימוד התורה, מבטיחים חכמינו ז"ל, יצמיח לך כנפיים…

לא קסם ולא סגולה – חיזוק לקשר עם אלוקים
לימוד תורה אינו סגולה או קסם, הוא עובד בצורה מאוד יסודית ופשוטה. לימוד התורה הקדושה, שהגיעה אלינו ישירות מהעולמות הרוחניים והגבוהים שלו ומכילה את דברי השם יתברך, משפיע גם על הלומד את קדושתה. הוא מספק ללומד בה את היכולת לדאות מעל יצרי החומר שבו ולהתחבר לעולם הרוחני של התורה, עולם בו ההתמודדויות אינן קיימות משום שלחומר וכל שלוחותיו אין בו מקום. לימוד התורה גורם ללומד לצאת, בזמן הלימוד, מכל הווי העולם ולשקוע בעולם אחר, גבוה וזך יותר. החיבור הזה, גם כשהוא נגמר, משאיר את חותמו עליך – לומד התורה ומצייד אותך במבט אחר וביכולות התמודדות אחרות מול איתני החיים.

גם טיפול מנע וגם עזרה ראשונה
בספרים הקדושים מוסבר כי לימוד התורה יעיל גם כתרופת מנע לקשיים עתידיים וגם כטיפול עזרה ראשונה לאחר שהקשיים הגיעו. במילים אחרות: לימוד התורה גם מצייד אותך מראש בכוחות להתגבר על קשיים שיצוצו ומבטיח לך את ההצלחה בהתמודדות מולם וגם אם נתקלת כבר בסיטואציית הקושי ואתה במהלך התמודדות – "משכהו לבית המדרש" – תפוס לך כמה רגעים של לימוד תורה שיסדרו לך את העניינים. לימוד התורה הוא פיתרון מצוין אם אתה בדרך למקום "רגיש" ואתה חושש מנפילות. לימוד תורה מקדים שיחזק את רוחך, יצייד אותך בכוחות התמודדות שבאופן טבעי אולי אין בך.

מתקשה בתחום מסוים? יש פיתרון ממוקד!
לעיתים, גם אם אנו מתקדמים ומתמודדים היטב בכל השטחים, אנו מוצאים את עצמנו מתמודדים שוב ושוב עם קושי מתמשך בתחום מסוים בעולמנו הרוחני. ישנם המתקשים דווקא בשמירת השבת, לעומת אלו המתמודדים מול שמירת הכשרות וכדומה. לשם כך וכדי שנצליח לכבוש גם את הדברים הקשים, מציעה התורה דרך התמודדות ממוקדת למטרה: למד את ענייני התורה העוסקים בתחום בו אתה מתקשה, ממליצה התורה, כך תוכל לאגור כוחות שישפיעו עליך להצלחה בתחום המסוים הזה! לא מאמין? כדאי לך לנסות!

קח את הציוד שינקה עבורך את השטח
ניתן להשתמש בכוח המופלא הזה כהכנה מקדימה לפני היציאה לדרך: מעוניין לקבל על עצמך קבלה קטנה? רוצה להתקדם בתחום מסוים? צייד את עצמך מראש בלימוד של הספרות התורנית העוסקת בתחום הזה (לדוגמא: למד הלכות שבת אם אתה מעוניין להתקדם בשמירת שבת וכדומה), כך התורה תנקה לך מראש את השטח מהתנגדויות, קשיים ומהמורות שעלולים לצוץ בדרך ותבטיח לך מראש את ההצלחה המלאה בכיבוש היעד.

ולסיום: עצה קטנה ויעילה
לסיום, כדאי לך להצטייד בעצה קטנה ומועילה. חושש מפיתויים וניסיונות שיצוצו לך פתאום? תחזיק תמיד את הנשק הסודי בכיס הקטן שלך. קח איתך לכל מקום ספר תורני קטן, מכל סוג שמתחשק לך, ושמור אותו לרגעי הצורך. במקרים כאלו, פתח את הספר לכמה דקות, תלמד בו ותופתע לגלות את עוצמת הכוחות המחודשים שיינסכו בך. בהצלחה!