שלל סיבות למסיבות

לא מעט אירועים קשורים ליום השמחה המיוחד – ל״ג בעומר. מהם ומה עושים בו?

לא ממש חג, אבל הרבה שמחה

ל"ג בעומר הוא לא ממש חג רשמי. הוא לא כתוב בתורה ואף לא נקבע על ידי חכמים, אין בו הלכות מיוחדות וגם לא תפילות פלוס תוספות, הוא חג שהגיע ממנהג העם היהודי, מה שנקרא בלשון חכמים – "מנהג ישראל תורה הוא". החג הזה אמנם אינו ממש חג אבל הוא מלא בשמחה עממית ומלבבת שמוצאת את ביטויה במגוון מנהגים שונים: החל ממדורות ל"ג בעומר, או מנהג יריית חץ וקשת ועד ההיתר הייחודי ביום זה או ביום שאחריו, תלוי במנהגים, להינשא בעיצומם של ימי ספירת העומר. אז מהי הסיבה למסיבה? שלל סיבות:

האירוע המרכזי – הילולת רבי שמעון

אנו רגילים בדרך כלל כי ימי זיכרון ואזכרות הם אירועים עצובים, לפחות כשמדובר על אנשים שהיו יקרים לליבנו, אך בהילולת רבי שמעון בר יוחאי האווירה היא בדיוק הפוכה – אווירה של שמחה וחגיגות ריקודים על קברו. איך זה קרה? יום פטירתו של רבי שמעון בר יוחאי היה יום משמח ממש כמו יום נתינת התורה. שעות לפני הסתלקותו גילה רבי שמעון בר יוחאי סודות מחכמת הנסתר שאיש לא ידעם מעולם ושמהם כתבו את "ספר הזוהר" – ספר היסוד של חכמת הקבלה. השמחה העצומה בגילוי סודות התורה ובזכות הנפלאה שהתגלגלה לעם ישראל, הייתה ועודנה בשיאה.

לא רק רבי שמעון, גם רבי עקיבא

רבי שמעון בר יוחאי נחשב אמנם הסמל המרכזי של חגיגות ל"ג בעומר, אך תרומה לא פחות חשובה למנהג השמחה תרמו תלמידי רבי עקיבא. כידוע, בימי ספירת העומר נגזרה הגזירה הנוראה ו24000 תלמידי רבי עקיבא מתו בעודם צעירים. המגיפה שהשתוללה באותם ימים קשים, נעצרה על פי מספר חישובים בדיוק ביום ל"ג בעומר, שהוא היום שיוצא בדיוק באמצע תקופת ימי ספירת העומר. בתלמוד כתוב כי הם מתו "מפסח ועד עצרת (=חג השבועות)" אך יש הגורסים – "מפסח ועד פרוס עצרת" והם מפרשים את הביטוי "פרוס" מלשון 'חצי' (כמו: פרוסה) ומכאן, כי הם פסקו מלמות בדיוק באמצע התקופה- יום ל"ג בעומר.

ועוד כמה סיבות לחגיגה…

בנוסף לרבי שמעון ותלמידי רבי עקיבא, מציינים הספרים עוד כמה אירועים שתרמו להיווצרות יום החג הזה, הנה שניים מהם: 1. בימי צעדתם הארוכה של בני ישראל במדבר סיני ממצרים בואכה ארץ ישראל, הם לא ניזונו מלחם ומים, אלו כידוע לא קיימים במדבר, הם ניזונו ממן שירד אליהם ישירות מהשמיים ושתו מבאר שנוצרה במיוחד עבורם. היום הראשון לירידת המן היה ב… ניחשתם נכון – ל"ג בעומר.2 . בסוף ימי בית שני כשהרומאים ניסו לשלוט על היהודים, יום ל"ג בעומר היה בדיוק היום בו עם ישראל פרץ במרד מוצלח במיוחד.

אז איך חוגגים אותו?

מנהגים שונים קיימים לציון החגיגות של ל"ג בעומר. הנה כמה מהם:

1. מדורות. המדורות הפכו לסמל ההיכר של ל"ג בעומר והם באות לסמל את זכרו של רבי שמעון ולחגוג את יום ההילולא שלו. סביב המדורות שרים פיוטים שונים הקשורים לרבי שמעון בר יוחאי (או בקצרה – רשב"י), רוקדים ושמחים.

2. חץ וקשת. יש הנוהגים ביום זה לשחק בחץ וקשת. הסיבה: בימי רשב"י לא נראתה הקשת (שממבט תורני הופעתה מסמלת את היות העולם ראוי למבול) ומשהסתלק, שוב אנו חוזרים לימי הקשת.

3. תספורת ה'חלאקה' .נהוג לקחת ביום ל"ג בעומר בנים שהגיעו לגיל שלוש ולספר אותם בתספורת יהודית, כזו המשאירה את שיער צדעי הראש על פי הציווי- "לא תלכו בחוקות הגויים" ויש העושים זאת דווקא על ציונו של רבי שמעון בר יוחאי. הסיבה לקשר זאת לל"ג בעומר: על פי הקבלה.

ל"ג בעומר שמח לכולנו!