"אבא, מה מחזיק את כדור הארץ"?

נו, ואתה יודע את התשובה?! כנס וקרא על הסיבה שרק בגללה כדור הארץ נשאר באוויר!

"אבא, מה מחזיק את כדור הארץ"?
נכון, השאלה הזו היא שאלה ילדותית תמימה של ילדון חמוד בן חמש, אבל אחי, בלי להתבייש, אתה יודע את התשובה? כדור הארץ אינו נשען על כלום, אין דבר שתומך בו, יש עליו משקל כבד ולמרות זאת הוא נשאר תלוי במקומו האווירי בדיוק נמרץ. איך זה? מה מחזיק אותו? רגע לפני שאתה פותח וויקיפדיה כדי לענות את התשובה, הרשה לי לכוון אותך אל התשובה היהודית. התשובה שנועדה לא כדי לספק הסבר מדעי על הדרך בה מציאות כזו יכולה להתקיים, אלא בעיקר כדי להבין את הבעיה לשורשה: האם באמת העולם קיים עכשיו רק כי הוא היה קיים לפני רגע ואתמול ושבוע שעבר ולפני חודשיים, או שגם עכשיו, בכל רגע נתון, יש משהו שגורם לו או ליתר דיוק לבוראו את הרצון והסיבה להחזיק אותו?

הסוד שכתוב בגלוי בתנ"ך
אז זהו. הגענו לרגע גילוי הסוד. סוד הכתוב מפורש בתנ"ך. "אם לא בריתי (=התורה הנקראת "ברית") יומם ולילה, חוקות שמים וארץ –  לא שמתי" כלומר: אם לא תהיה תורה בעולם באיזשהו יום או לילה, חוקות שמים וארץ – הקביעה האלוקית שהשמים והארץ יעמדו במקומם – לא שמתי, היא תבוטל. שמענו טוב? אם יום אחד או לילה אחד ואפילו חלק מהיום או מהלילה יישאר העולם ללא לימוד התורה – העולם ייחרב. עיון במקורות מעלה את העובדה ההיסטורית המדהימה כי ב2000 השנים שחלפו מאז בריאת העולם ועד נתינת התורה, בהן לא הייתה התורה בעולם, קיומו של העולם היה תלוי ועומד בהמתנה לראות האם תינתן התורה לישראל ויהיה צידוק לקיומו של העולם או שמא היא לא תינתן והעולם יצטרך להיחרב. מדהים. רק נוכחותה של התורה מקיימת את העולם. אם חלילה נעזוב את התורה – אין קיום לעולם כולו.

אתה לומד? עליך נשען העולם!
המסקנה מהדברים מתבקשת: אתה לומד? עליך נשען העולם! גם אם לא כולם לומדים את התורה וגם אם ישנם כאלו שמעולם לא עשו זאת, אתה, לומד התורה, מחזיק בעבור כולם את העולם. הידעת מדוע אלוקים סידר ששעות הלילה והיום ישתנו ממקום למקום בעולם? כדי שבכל רגע נתון יהיו כאלו שילמדו תורה ויחזיקו את העולם! זה לא מדהים? איזה כוח עצום יש לתורה, ללימוד בה וללומד אותה? בואו נעיף מבט על העולם שסביבנו: האדמה, השמים, העצים, הבתים המכוניות והאנשים, אנחנו מסוגלים לקלוט שכל זה קיים רק בזכות ובאמצעות לימוד התורה? מה זה אומר, אפוא, על הזכות העצומה והנפלאה מחד והאחריות הכבדה מאידך של לומדי התורה?

כל אחד, כל רגע, בכל מקום ובכל מצב
אם לימוד התורה כל כך בסיסי וקריטי לקיום העולם, מתבקש שהאפשרות לעשותו תהיה זמינה, טבעית ומתאימה לכולם ואכן זה כך. לימוד התורה אינו דורש מאום מלבד לימוד. כל אדם בכל גיל בכל רמה, בכל כמות זמן פנוי, בכל מקום בו הוא נמצא ובכל מצב רוחני או חומרי, מסוגל ובהחלט גם יכול ללמוד תורה. אפשר ללמוד דברים פשוטים וקלים וניתן להשקיע בדברים קשים ומורכבים, ניתן ללמוד ברמה נמוכה המתאימה גם לילדים וניתן ללמוד ברמה עמקנית הדורשת יכולות שכליות גבוהות. כל אחד בכל רגע בכל מקום ובכל מצב יכול וצריך למצוא את המתאים לו ופשוט להתחיל ללמוד.

אז מה כדאי לי ללמוד?
והאמת? זה גם לא משנה מה לומדים. לימוד התורה כשלעצמו הוא זכות עצומה
ואין זה משנה אם אתה לומד הלכה או הגדה, משניות או מקרא, ספרות חז"ל או ספרים בני ימינו. העיקר שאתה לומד. עם זאת, אם כבר אתה לומד, כדאי לך ללמוד ולהשקיע את הזמן בנושאים ודברים שיקדמו אותך אישית. אולי חסר לך ידע הלכתי? אולי חסר לך הבנת מצוות? אולי מתאים לך דווקא להכיר את התלמוד? לכן גם כדאי מאוד שהלימוד יהיה בבית המדרש. כוח הלימוד בבית מדרש גדול ועצום וקדושת בית מדרש (חדר או מקום שיועד ללימוד) גבוהה בשל כך מקדושת בית הכנסת! אם יש לך מדרשה באזור מגוריך, לא תקפוץ לבדוק?
אם אתה מעוניין לגלות את רשימת מדרשיות אחינו הפזורות בכל רחבי הארץ ומתאימות ללימוד תורה מעניין ואיכותי בזמנך הפנוי, לחץ כאן
להכוונה, שאלות ובירורים נוספים אתה מוזמן בחום לפנות אלינו כאן באתר. להתראות!