התפילין שלך ואתה

3 הסיבות שהופכות את ׳׳הנחת התפילין׳׳ לעסקה המשתלמת ביותר ביום שלך!

מדוע מניחים תפילין
את הסיבה העיקרית מדוע צריך להניח תפילין כולנו יודעים. פשוט מאוד: כי כך ציווה אותנו ה' יתברך בתורה במילים "והיו לאות על ידיך ולטוטפות בין עיניך" שמהם נלמדת מצוות הנחת תפילין. לכן, בין אם אנו מבינים את ההיגיון האלוקי בהנחת התפילין על ידינו וראשינו ובין אם לא, המחויבות שלנו לקיום רצונו של אלוקים לא יכולה להיות פחותה מהמחויבות הנצחית שלו להגשמת הרצונות שלנו…

אך בכל זאת, לפניכם שלוש סיבות משמעותיות שיעודדו אותנו להתמיד במשימה ולהקפיד להניח את התפילין בלי לפספס אף יום, שלוש הסיבות שהופכות את הנחת התפילין לעסקה המשתלמת ביותר ביום שלנו…

הסיבה הראשונה – הטבות ענק בעולם הזה וגם בעולם הבא
מה יכול להיות יותר משתלם עבורנו מהשגת ערבות אישית של אדם הקרוב מאוד לאלוקים על הצלה אישית מהגהנום? אין יותר מזה, הרי כולנו בסתר ליבנו פוחדים מהיום בו נצטרך להתמודד עם עוונותינו… אתם מוזמנים לקבל בברכה את ערבותו האישית של אביי, אחד מחשובי האמוראים (חכמי התלמוד) שאמר: "כל המניח תפילין ומתעטף בציצית וקורא קריאת שמע ומתפלל מערב אני בו שאין אש של גהנום שולטת בו". ערבות אישית אמרנו? יש עוד אחת: "רב פפא אמר: מערב אני בו שכל עוונותיו נמחלים". ויש גם את ההבטחה הזו: "אמר רבא כל המניח תפילין ומתעטף בציצית וקורא קריאת שמע ומתפלל מובטח לו שהוא בן העולם הבא" . ההטבות הללו אמנם שמורות לעולם הבא, אך מלבדן יש עוד הבטחה לא קטנה בכלל לחיינו הנוכחיים בעולם הזה: "גדולה מצות תפילין שכל המניחן מאריך ימים שנאמר ה' עליהם יחיו". משתלם מאוד.

הסיבה השנייה – שמירה והגנה מאויבינו
בין אם טראומת הלחימה בדרום עדיין לא עברה לך ובין אם כבר הספקת לשכוח, הגנה ושמירה בארצנו השברירית והקטנטונת היא מצרך די מבוקש, שיש שמוציאים עבורה מיליונים. עם תפילין יש לך את זה: "וראו כל עמי הארץ כי שם ה' נקרא עליך ויראו ממך" אומר הפסוק המיוחס להנחת התפילין ומבטיח – אם אתה מקפיד על הנחת תפילין, פחדך ייפול על האומות. הם לא יעזו להתקרב אליך.

הסיבה השלישית – עליונות לכל היום במאבק מול היצרים
אין יום שאנחנו לא מוצאים את עצמנו במאבק ארוך או קצר מול היצרים והדחפים הפחות טובים שלנו. לעיתים אנו רוצים ללמוד והיצר מושך אותנו לכיוונים אחרים ולעיתים הוא מעמיס לנו בראש מחשבות לא כל כך מותרות בדיוק באמצע תפילת העמידה ועוד 'התקלות' בלי סוף. כאלו הם חיינו בעולם הזה ותפקידנו הוא לנצח אותו, אבל אם נצטייד בכלי המתאים נוכל לעשות זאת יותר בקלות. מצוות הנחת תפילין של יד גורמת לכריכת מלכות שמיים על היד (כלי המעשה) במקום המקביל ללב (כלי הרצונות) ותפילין של ראש עושה זאת על הראש כנגד המוח (כלי המחשבה), כך שאם נניח תפילין אנו מתגברים את קדושת היהדות על כל חלקי גופנו וההשפעה המיידית של זה לא תאחר להגיע – התגברות קלה יותר על היצר הרע. מועיל מאוד.

בל נשכח: כל יום חשוב!
עם כל הסגולות וההבטחות החשובות יש כלל אחד שחשוב להפנים ולא לשכוח: מצוות הנחת תפילין היא מצווה חדשה בכל יום ויום. כל יום עלינו להניח גם אם הנחנו אתמול וגם אם נניח מחר. יום שלא מניחים בו תפילין לא יחזור על עצמו יותר. לכן, חשוב מאוד, לא להקל ראש גם כשזה קשה ומעצבן לסחוב אותם בתרמיל וגם אם זה דורש מאמצים והשקעה. זה משתלם בסוף.
בהצלחה!