לכל אחד תורה אישית משלו!

מרתק: היכן טמן אלוקים את התשובות לכל שאלות החיים? בואו לגלות את הפנים הפחות מוכרות של התורה.

משאלות לא מתים, עם שאלות חיים… אומר הפתגם העממי, כי הרי כולנו, ללא יוצא מן הכלל, עסוקים כל היום ב…שאלות. קיומיות פחות או דחופות יותר, אבל: שאלות. לא מאמין? תתחיל לשים לב. מהרגע שהעיניים נפקחות בבוקר (לקום? עוד לא?), כשאנו קמים מהמיטה ומתארגנים (מה ללבוש? איפה נעלמה מברשת השיניים?), בעודנו יוצאים מהבית (איזה אוטובוס כדאי לקחת? מה לומר לחבר שבדיוק מתקשר?) ובכל התנהלות סדר היום שלנו, כולנו שואלים, בעיקר את עצמינו, לאורך כל היום, שאלות. כזה הוא האדם, יצור חי העמוס בספקות, לבטים, שאלות, דיונים וויכוחים ולא קל לו, ממש לא קל להגיע להחלטה ממשית.

מצחיק? אולי כשמדובר על שאלות חסרות משמעות לחיים. אבל מה עושים כשההחלטות הן משמעותיות, קריטיות או אפילו קשות? איך מקבלים החלטות כשהתוצאות שלהן יכולות לדפוק לך את החיים אם הכלים שלך לקבלת ההחלטות די חסרים, מוגבלים או בקיצור: אנושיים? איך אתה יודע לאיזה רופא ללכת עם הילד שלך? עם מי לסגור עסקים? במי אפשר לתת אמון (הוא רק נראה מאפיונר או שזה אמיתי…)?

סקר קצר יגלה כי העולם של ימינו מתחלק לשניים: טיפוסי ה "מה הבעיה נשאל רגע את גוגל" או טיפוסי ה "אני חייב להתייעץ עם מישהו מקצועי". אלו ואלו מעוניינים לקבל חוות דעת נוספת, עזרה או ייעוץ, לאסוף עוד מידע או לנסות לגלות דברים שאולי לא ידועים להם. הם מנסים לחשוב פעם שנייה, להתלבט ורק אז בזהירות לקבל את ההחלטה.

בין אם אתה מחפש בגוגל את הפתרון לכל בעיותיך ובין אם אתה מתייעץ עם איש מקצוע אמיתי ואמין שזכה להמלצות רבות בכל תחום מחייך, בין אם הבעיות שלך הן אישיות וקריטיות ללא יותר ממאה שקלים בודדים (בלי לזלזל חלילה) ובין אם אתה במקרה ראש ממשלה בישראל ומדי יום מונחות לפניך החלטות הרות גורל שמה לעשות, קצת גדולות על  בן אדם אחד,  תרשה לי להפתיע אותך. אני הולך להמליץ בפניך על מסגרת די ישנה, אפילו עתיקה, בה קיימות כל התשובות לכל השאלות, בכל תחומי החיים, ברמה האישית וברמה הציבורית ואפילו העולמית, לכל משך חיי העולם, בלי שום הגבלה. נשמע יומרני מדי? בואו נבדוק:

תתאר לעצמך אפשרות גרנדיוזית (אולי המציאו כבר את האפליקציה שתאפשר זאת…): כל שאלה שעולה לך בחיים, תוכל להפנות, 24 שעות ביממה, ישירות ל…אלוקים ולקבל תשובה מלאה, אמיתית ומדויקת. השכן מלמטה מציק לך ואתה לא יודע מה לעשות? לא יודע איזה מקצוע לבחור? לא יודע איך להשקיע את הכסף? או כל שאלה אחרת? תן לבורא ומנהל העולם, זה שרואה ויודע את הכול להוביל אותך בביטחון.

נשמע פנטסטי מכדי להיות אמיתי? תן למילותיו של החפץ חיים (חי ופעל לפני כמאה שנה) לדבר בעד עצמן:
"בחיי האדם ישנם רגעים בהם הוא נאלץ להחליט בעניין מסוים ואינו יודע מה להחליט. יש והעניין הוא בנפשו ומשאינו יודע מה לעשות, יש לו מפח נפש. והנה מאן דהוא (=מישהו) אומר לו: הרי תוכל לשאול בעצתו של השם יתברך בכבודו ובעצמו. הייתכן? ישתומם האדם".
"אכן", אמר ה"חפץ חיים" ז"ל, "אפשרות זו ניתנה לכל אדם ואדם. יש לנו תורה, הכוללת בתוכה תשובות לכל השאלות שבעולם. "ליכא מידי דלא רמיזא באורייתא" (=אין דבר שאינו רמוז בתורה) הפתרון שמוצאים אותו בתורה, הוא עצת ה"'. "יש לדעת", הוא מוסיף, "כי מלבד המצוות והאיסורים שבתורה, מצויות בה גם עצות מעשיות ומנוסות, וכשם שהתורה נצחית היא, כך גם עצותיה נצחיות הן". טוען החפץ חיים ומספק דוגמאות:
"לעולם ישליש אדם מעותיו,שליש בקרקע, שליש בפרקמטיא (=עסקה) ושליש בכספים"'. שאם יפסיד בהשקעה מסוג אחד, יהיה הנשאר לפליטה. זאת היא עצה מנוסה מי שלא ינהג לפי כלל זה, לא ביטל מצווה כלשהי, אלא סרב לקבל עצה טובה. דוגמא נוספת אמרו חכמים: "נחות דרגא נסיב איתתא" (תרגום: ישא אדם אשה שהיא בדרגה נמוכה משלו) שהרי העולם מושתת על "והוא ימשול בך" כאן שוב עצה לכל עת, כיצד יזכה אדם לחיים מאושרים".
(את המאמר המלא אתה יכול לקרוא כאן בעמוד 40)

על פי האמונה, התורה היא מכתבו של בורא העולם אלינו חבורת בני האדם שהוא ברא ובו הוא כתב לנו "תורה" מלשון – הוראה, הדרכה או הנחיה. התורה, כאמור, אינה רק אוסף מצוות ועבירות היא מכילה את כל התשובות לכל שאלות החיים. בכתבי חכמת הנסתר של הגאון מווילנא הוא כותב כי ההיסטוריה של כל העולם, הכללית והאישית, רמוזה בצורה זו או אחרת בתוך התורה. הוא מציין כי לכל אדם ישנו "פסוק אישי משלו" המתאר את אישיותו ואת חייו בדרך נסתרת ומרומזת ואם היה מכיר אותו האדם ויודע כיצד לפרש אותו, היה יכול לספק לעצמו תשובות לכל שאלות החיים!

לא רק ההיסטוריה העולמית, אלא כל חכמות הטבע כתובות חלקן במפורש וחלקן ברמז בתוך התורה הקדושה, שבכתב או שבעל פה, עד שלדברי הרמב"ן, אחד מגדולי פרשני המקרא והתלמוד, כל חוכמתו העצומה של שלמה המלך הגיעה מתוך לימוד התורה הקדושה!

גם פתרונות מדיניים, אם אתה זקוק להן, נלמדות מתוך התורה הקדושה. בתלמוד מסופר כי חכמי המשנה כשהיו צריכים להיאבק מול השלטונות בעניינים שונים, היו לוקחים 'טיפים' ולמדים דרכי התנהלות ודיפלומטיה מתוך פרשת היאבקותו של יעקב אבינו עם עשיו המתוארת בתורה בספר בראשית. (במאמר שבקישור הנ"ל ניתן לראות ניתוח דרכי התמודדות מול ממשלות אירופה מתוך התורה.)

אותם אלו שחרתו על דגלם את המנטרה "את אשר לרב לרב ואת אשר לדוקטור לדוקטור" טועים בחושבם כי התורה מיועדת למצוות ועבירות בלבד ותו לא. התורה כוללת את כל החכמות כולן כמו שנכתב במשנה במסכת אבות "הפוך בה והפוך בה דכולה בה" =הפוך בתורה ושוב הפוך בה, כי הכול קיים בה, כי "בה תראה האמת, ותביט בעין הפיקחות" (פירושו של הרמב"ם).

גם התובנה הזו נכללת בעיקר התשיעי משלושה עשר עיקרי האמונה "אני מאמין באמונה שלימה שזאת התורה לא תהא מוחלפת ולא תהא תורה אחרת מאת הבורא יתברך שמו".