חג הביטחון הלאומי

אין כמו חג החירות כדי לנשום עמוק אויר יהדות בטוח ומשחרר. שווה קריאה

אחי, תוריד לחץ, תשתחרר!
חג הפסח המתקרב נקרא גם "חג החירות" וזה לא רק בגלל שבו חוגגים את השחרור ההיסטורי של העם היהודי ממדינת הכלא האימתנית – מצרים, אלא גם בגלל מה שהוא מסמל עבורנו: גם אנחנו יכולים לשחרר לחץ, לנשום עמוק ולהתאוורר. אם את היהודי שעבד בפרך וספג עינויים מטורפים, הצליח אלוקים לשחרר ולהפוך אותו לבן חורין, עשיר ובעל ארץ משלו, כמו שמסופר באריכות בהגדה של פסח, אז אנחנו בהחלט יכולים להוריד אחריות ופחד מהחיים ומהלחצים השונים ולסמוך בעיניים עצומות על אלוקים. הוא יכול הכול, הוא יעשה מה שצריך.

להיות בחופש גם בעבודה
ואם פסח הוא מסיבת השחרור שלנו, אז בואו נמצא את הדרך להיות משוחררים וחופשיים, לא רק כשאנו בחופש אלא גם ביומיום, כשאנו בשיא הלחץ בעבודה. העיקרון המנחה של כל חופש הוא הרי לא "לא לעשות כלום" אלא "לא להילחץ מכלום", לכן גם כשאנו מתאמצים, פעילים ואפילו לחוצים, ננסה לזכור את מה שהרגיע את היהודים במצרים: יש אלוקים. הוא יכול הכול, גם לעזור לך להצליח בעבודה, להספיק את האוטובוס או לעבור את הצרות. סמוך.

 

להיות בקונטרול = להיות משוחרר
אם נחשוב טיפה לעומק, השחרור שהיהדות מספקת הוא לא רק בגלל היכולת לסמוך על אלוקים, אלא גם או בעיקר בגלל המצב אליו אלוקים הביא אותנו ביהדות – מצב של שליטה עצמית. עם ישראל יצא ממצרים והפך לבן חורין למרות שהוא המשיך לעבוד את אלוקים ורק התווספו עליו עוד ועוד מצוות, בגלל שעבודת המצוות, המספקת את השליטה של האדם על מגוון הדחפים שלו, היא אמנם דורשת, אך בהחלט משחררת.

תן ליהדות לשחרר אותך מעצמך!
כולנו, בסך הכול, מלאים בשאיפות, חלומות, דחפים, תשוקות ותאוות שנותנים לנו להרגיש כל הזמן שבא לנו "לבלוע" כמה שיותר… אבל מה? לא רק שהם לעולם לא נגמרים, הם גם מובילים אותנו פעמים אינספור לעשות דברים שלא באמת מתאימים לנו ושבמקרה הטוב, לא באמת נשמח בהם. היהדות, עם השליטה העצמית שהיא מחנכת אליה, הנחיות החיים המפורטות הבנויות כך שיש לך את כל מה שאתה צריך, אך לא את כל מה שאתה רוצה, מסוגלת לשחרר אותנו מכל זה.

כדאי לנסות… ושיהיה לכולנו חג חירות אמיתי…