מאוד רוצה, אבל…(מתבייש)

אתה רוצה, מבין, ומצידך היית יוצא לדרך? קבל כמה טיפים שיעזרו לך להתמודד עם הסביבה...

איך באמת אמורים להתנהג?

 

"קיבלתי על עצמי מצווה מסוימת, אבל אני רואה שזה מעצבן את המשפחה/ הסביבה שלי, מה לעשות"?

"אני מעוניין להתחזק ולהתקרב, אבל ממש לא בא לי להסתבך עם כל מי שסביבי. איך הולכים בין הטיפות"?

"אני יודע שהתחזקות מצידי תדרוש מאמץ גם מהמשפחה והחברים שלי, לא נעים לי"

בין הטיפות, בלי להירטב…
מפתיע לגלות כי סוגיית הבושה בשמירה והקפדה על מצוות, הטרידה כבר לפני שנים רבות את מנוחתם של חכמי ישראל והם קבעו את ההנחיה הבאה (המופיעה הלכה למעשה בשלחן ערוך) האמורה לעזור לנו ללכת בין הטיפות, בלי להירטב…: מצד אחד, לבש עור של פיל, אל תתבייש ותלך עם האמת שלך בלי להתבלבל. אבל, מהצד השני, אל תגיע עם אף אחד מסביבתך להתקוטטות. המריבות, הויכוחים, ההתרסה, אומרת ההלכה, פוגמות לך עצמך במידות הנפש והופכות אותך לעז פנים, גם כאשר המניע הוא חיובי ורוחני. אם אתה צופה מריבה או פגיעה בגלל קיום מצווה, התאמץ לעשותה במקום אחר או בסתר.

גם לך מותר להיות מי שאתה
לאחר ההנחיה התורנית, הגיע הרגע להתייחס לשורשה של הבעיה: הבושה. אם אתה בפתחו של תהליך, או אפילו באמצעו, אתה בוודאי מבין טוב על מה מדובר. הקושי לעשות, להתנהג, להיראות ואפילו לחשוב ההיפך מהמקובל מהפופולארי ומהנחשב, גדול ביותר. תחושת הזלזול המוכרת, כשהפעם את/ה זה שצריך לספוג אותה, מכה קשות.

לפניך, כמה טיפים שיעזרו לך להתמודד טוב יותר עם הסביבה:

1. מותר לך להיות מי שאתה. את המשפט הזה עליך לשנן היטב לעצמך. כל עוד שמעשיך ואמונותיך כשרים ואינם גורמים רעה לאיש, אין לך צורך לתת דין וחשבון לאף אדם אחר. יש לך את מלוא הזכות לבחור בבחירה חופשית בדרכך בחיים, גם אם אחרים יעקמו את האף.

2. אדם חושב = אדם איכותי
אתה חושב? משמע – אתה איכותי. זכור: אם אתה אדם החושב מחוץ לקופסה, פותח סוגיות שאחרים לא חושבים עליהם, מנסה לתקן את עצמך ולא "זורם עם הנחל", יש לך איכויות ייחודיות. זה אמנם לא סטנדרטי ולכן מוזר לאחרים בעין, אבל דווקא –  מהכיוון החיובי. בלי להיכנס לוויכוח קולני איך נכון יותר לחיות, אתה יכול להיות גאה בעצמך על תהליך החשיבה עצמו.

3. תמשיך להיות נחמד
הרבה מהתגובות הסביבתיות שאתה סופג/ ספגת/ תספוג קשורים לדעות שונות שאנשים גיבשו לעצמם בכל מיני צורות ביחס למצוות התורה ושומריה. מצד שני, כולם מסכימים שיש גם שומרי מצוות נחמדים, אז אם תהיה נחמד, תמיד תוכל לומר שאתה מאלה…

וזריקת עידוד לסיום:
על כל קושי, אתגר ומכשול הנקרים לפניך בדרך, אתה צריך לשמוח. זכור את מה שאמרו חכמינו ז"ל: "אחד בצער כמאה שלא בצער" – מעשה טוב אחד הנעשה מתוך קושי וצער = למאה מעשים טובים הנעשים שלא מתוך צער.

ומכל הלב- בהצלחה!