אשדוד: תלמידי בית ספר חילוני נגד הריסת בית כנסת

״ישנם מבנים אחרים שניתן להרוס לפני שנטפלים למבנה בית הכנסת״, כך טוענים תלמידי בית ספר מקיף ב׳ באשדוד מאז נודע להם על כוונת העיריה לפרק את בית הכנסת הממוקם בחצר בית הספר.

הם הודיעו כי לא יאפשרו את קידומה של התכנית להריסת ביהכ"נ על מנת לבנות במקום כיתות לימוד עבור המכללה הטכנולוגית.

בהודעה שפרסם צוות בית הספר נמסר, כי ביה"ס והתלמידים לא יאפשרו את ביצוע התכנית וכי בכוונתם לצאת למאבק להשארת בית הכנסת במקומו.

גם יו"ר הנהלת ארגון המורים בביה"ס העל יסודיים, רן ארז, בעברו מורה בבית הספר, הצטרף לגל המחאה, לאחר שמנהל בית הספר, שלום סואן, פנה אליו וסיפר לו על כוונת העיריה. במכתבו אל ראש העיר כותב ארז: "ציבור המורים בביה"ס מתנגד לכך בכל תוקף ורואה בכך פגיעה חמורה בביה"ס, על תלמידיו ועל המסרים אותם יש להעביר לתלמידים, כבית ספר דתי". לדבריו, בית הכנסת, הממוקם בחצר בית הספר משמש גם כבית ספר קהילתי, בו מתפללים מניינים של תושבי האזור בשבתות.

עוד ציין ארז כי ההלכה אוסרת על הריסת בתי כנסת ופנה בבקשה לעיריה לשקול שוב את ההחלטה ובכך "להימנע מפגיעה חמורה בבית הספר, במוריו, בתלמידיו ובמסרים הערכיים האמורים להיות מועברים באמצעותו".

מעיריית אשדוד נמסר בתגובה: "עם הריסת ביהכ"נ ייבנה בית כנסת חדיש: לאור השתנות הצרכים, לפיהם בבית הספר המקיף ב' פחת מספר התלמידים בעוד במכללה הטכנולוגית גבר הצורך בכיתות לימוד, הוחלט להסב את בית הכנסת הקיים בבית הספר לארבע כיתות לימוד למכללה. תחת זאת ובהשקעה של מעל לרבע מיליון ₪, ייבנה בית כנסת מתוכנן וחדיש בתוך בית הספר המקיף, במקומן של שתי כיתות ותוך הרחבתן. מאחר ובית הכנסת נוהג לארח גם מתפללים מן הסביבה, תתוכנן כניסה אליו לבאים מחוץ לבנין בית הספר. לענין "הריסת בית כנסת" אין לראות בכך הריסה כי אם מעבר ושדרוג ממשי, לטובת המתפללים".